• hepiniz okumus etmis adamlarsiniz. kendinize modern adam diyorsunuz. yeri geldiginde cahilligi, yobazligi, geri kalmisligi elestiriyorsunuz. ama hala bir insanin pasif olmasini (inisiyatif almamak, elinden tutup hiç ummadığı bir anda sürpriz bir program ile karşısına çıkmamak, cinselliği renklendirecek cesur hamlelerden kaçınmak, hep yatakta sevişmek), direktif olmamasini (kadını yönlendirmemek), asiri sahiplenme duygusuna sahip olmasini (sürekli kıskanmak, aşırı üstüne düşmek, kendine özel şeylerine gereksiz müdehalelerde bulunmak), itaatkar olmasini (gerektiğinde bokunu çıkarmadan o sert tarafını göstermekten kaçınmak), rasyonel nedenlerden uzak tepkiler vermesini (trip atmak, küsmek) kadin olmak ile bagliyorsunuz. bunu sadece baslik sahibi degil, basliktaki hemen hemen her entry yapiyor.
    kocasını karısı yapan kadın'in devaminda bir baslik.
    kadini toplumsal bir tanim içine hapsetmeniz bir yana, bu saydiginiz tüm özellikler negatif özellikler.

ben, sizin gibi insanlardan, bu tip yazilarin çikmasina üzülüyorum artik. neden toplum olarak daha ileriye gidemiyoruz, bu nasil nesilden nesile degismez diye düsünürken bu tip basliklar bana cevabini veriyor. elimizdeki en modern erkek toplulugu bile kadini pasif bir birey olarak görürken, küfreder gibi erkegin kadin olmasi derken biz nasil ilerliyebiliriz.

iliskilerde erkeklerin kadinlasma sürecinin bana cagristirdigi, bol ödüllü bir film misali, bir iliskide bir erkegin ameliyat ile kadina dönüsmesi, ve iliskide bu duruma alisilma süreci gibi bir sey (orange is the new black'da böyle bir örnek var).
    ilk entry'de anlatilanlar bana bir erkegin kadinlasma süreci degil de, bir erkegin, geri kalmis bir toplum tarafindan, kadina atfedilen özelliklere bürünme süreci olarak geldi.
  • evet arkadaşlar toplanın. öncelikle ben de erkeğim. bana bu başlık altından yürümeye kalkmayın.

ekşi sözlükte mütemadiyen hatunların efendi adam yerine piç tercihi, eski sevgili vs gibi açılan başlıklara istinaden "hırsızın hiç mi suçu yok?" minvalinde bu başlığı açmak istedim.

biz erkekler sürekli olarak ilişkideki başarısızlıklarımız veya ilişki öncesindeki tercih edilmeme sürecinde suçu karşı tarafa atma eğilimindeyiz. ancak 38 yaşına gelmiş, kendi de zamanında 'kadınlaşmış', etrafında 'kadınlaşan' ve bu yüzden terk edilen erkekler görmüş biri olarak olaya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

biliyorsunuz kadınlar güçlü, çocuğunun babası olabilecek, sürüsünün güvenliğini sağlayabilecek erkeklere yönelmek isterler. burada bahsedilen güç kas gücü değil elbette. biraz klasik olacak ama "beni taşıyabilecek" lafında kastedilen güçtür.

bu beklentiler ile başlayan ilişkilerde erkeğin zamanla 'kadınlaşması' kadını bizden uzaklaştırıyor. nedir bu kadınlaşmak?

- insiyatif almamak.
    - kadını yönlendirmemek.
    - sürekli kıskanmak.
    - elinden tutup hiç ummadığı bir anda sürpriz bir program ile karşısına çıkmamak.
    - gerektiğinde bokunu çıkarmadan o sert tarafını göstermekten kaçınmak.
    - aşırı üstüne düşmek. (ilgi değil bakın, nefes alma alanı bırakmamaktan bahsediyorum)
    - kendine özel şeylerine gereksiz müdehalelerde bulunmak (cep tel, sosyal medya hesapları vs)
    - trip atmak.
    - küsmek.
    - cinselliği renklendirecek cesur hamlelerden kaçınmak, hep yatakta sevişmek.

vs vs vs...

sevgililerimiz ya da eşlerimiz bize söylemeseler de birçok ilişkinin, evliliğin bitme nedeni biz erkeklerin zamanla 'kadınlaşması'dır.

sürekli karşı tarafa bok atmak yerine çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekmiyor mu sizce de?

edit: entry debe'ye girince bazı mesajlar aldım. yok cinsiyetçiymişim de, yok bu yazılanlarla bile kadınları hakir görüyormuşum da vs. açıkçası böyle derin manalar içeren şeyler tasarlayarak yazmadım, farkındaysanız kadınlaşmak tabirini de hep tırnak içinde kullandım. eğer ilişkiler bitiyorsa biraz da dönüp aynaya bakalım demek istedim hepsi bu. etrafımda boşanan bir sürü kadın arkadaşım var ve hemen hemen hepsinin argümanı yukarıda yazmaya çalıştığım gerekçelerle örtüşüyor. kalemim öyle çok güçlü değildir, cinsiyetçilikten vs de hiç anlamam. yine de farkında olmadan yanlış bir tabir kullandıysam ki sanmıyorum özür dilerim.
  • çok yerinde bi konu. biraz da bunu konuşalım.

son zamanlarda mı böyle oldu yoksa hep mi böyleydi bu durum bilmiyorum ama arkadaş çevremde de gördüğüm en bariz şey bu. erkekler bi süreden sonra ilişkide rolleri değişiyorlar. sonu gelmeyen tripler, kız gibi nazlanmalar. kız gibi derken aşağıladım sanmayın, naz kadına yakışır; bi erkeğe asla..

erkek de insan, sürekli ofansif olmak zorunda değil. onun da kendini geri çektiği dönemler vardır fakat bu bi denge içinde olmalı.

sürekli küsen, triplenen, aşırı nazlanan bi erkeği kimse sevmez. dünya yakışıklısı olsa da yol verilir. kadınları cezbeden şey erkeksi tavırlar. kadın gibi birini isteseydi zaten lezbiyenlerle takılırdı.

erkekler nasıl ki kadında zarafet ve tatlılık arıyor -çünkü çok kadınsı bi şey bu, sadece güzellikle ilgisi yok- kadınlar da erkekte erkeksi bi tavır arıyor. bunun da yakışıklılıkla ya da parayla ilgisi yok.

aşırı itici bu şey. aşırı.
  • ozet geciyorum : cuvaldizi biraz da kendimize batiralim, kari gibi zayif olursak terkediliriz.

-

dallama ozelestiri yapiyorum ayagaina ne kadar atilacak bok varsa "kadinlasma" surecine baglamis. he cunku erkek dedigin oyle kari gibi asagilik yaratik degildir, erkek = mantik vs. kari = duygusal.

dolayisiyla neymis?

-erkek dedigin inisyatif alir cunku kari dedigin zaten kendi biboka karar veremeyen bi hayvandir, o yuzden erkege ihtiyaci vardir.

-kari dedigin yonlendirilmelidir cunku kendi haline birakilsa nereye gidecegini bile bilmekten acizdir.

-kari surekli kiskanir cunku zayiftir, kendine guvenmez. erkek dedigin errrrrrrrrrkek ulan, kendine guvenecek tabi (ha ama baskasiyla fingirdesirken gorursem ikinizi de vururum).

-errrrrkek dedigin arada sirada surpriz de yapacak tabi. cocuk -pardon kari bu, arada sirada simartmak lazim, ondan boyle bir sey beklemek yersiz tabi, sonucta o sadece bizim bi boka yarayan errrrkek rolunu oynamamiz icin varolan bir dalga.

-gerektiginde iki tane cakacaksin suratinin ortasina, yoksa ibne zanneder, zaten laftan anlasa kari olmazdi.

boyle gider bu....

bak sorsan bir de kadinlari cok sevdigini falan soyler.

hassiktir git len, yarraamin anteni.
  • bir kadın olarak söyleyebileceğim tek şey korkak olmanız. buradaki korkaklık bilek gücünde değil de iletişim kısmında. kadınların en nefret edilen özelliği 'davranışımdan anla' tribidir. son 5 - 6 yıldır erkeklerin en fazla saklandığı trip bu. tabi bunu uyguladıkları kadına değil de 3. kişiye söylerler "ben davranışımla belli etmiştim" şeklinde. buradan da çıkaracağımız sonuç 'dedikodu'.

erkeklerin ne isteyip istemediğini bilmemeleri, istediklerini söyleyemedikleri gibi istemedikleri şeyleri de söylemeleri ayrı bir kadınsal özellik. sonuçta elma mı yersin armut mu diye sormuyoruz; kadını ya istiyorsundur ya da istemiyorsundur neyin kafa karışıklığı bu.

söyledikleri ile yaptıklarının tutmaması da ayrı bir hikaye. erkek dediğin özü sözü bir olmalı.

bu liste uzar gider de kısacası erkekler yaka silktikleri kadın özelliklerini bir bir bünyelerine almış gidiyorlar.
  • "biyolojik bir süreçten bahsediliyor herhalde" diye merakla açtığım fakat berbat bir içerikle karşılaştığım debe şeysi... bir süre önce de buna benzer bir başlık debe'ye girmişti tam olarak hatırlamıyorum şu an neydi, yazarı kimdi. yine aynı şekilde güya erkeği eleştirmek amacıyla açılmış erkeğin zaman içinde kazandığı ne kadar pasif, kötü özellik varsa hepsini kadına mal eden bir başlık. bir de savunmaları oluyor bunların "cinsiyitçilik yipmik istimimiştim" arkadaşım senin yaptığın bal gibi de cinsiyetçilik. erkeğin kazanabileceği ne kadar kötü özellik varsa hepsini kadına atfetmişsin, güya erkeği eleştiriyorsun. izansızlığınız, kör göze parmak "iyi niyet" elçiliğiniz, bilinç altınızdan bir türlü silemediğiniz kadın düşmanlığınız, iki yüzlülüğünüz o kadar belli ki, savunma yapmaya kasmayın boşuna, komik oluyor.
  • bence tersi şeklinde gerçekleştiği düşündüğüm olaydır. evlenince bayanlar daha korkutucu oluyor
  • erkek, karsisindaki kadini cok seviyor ve kadin onu sallamiyorsa bu noktada roller değişiyor, erkek kisisi kadina, bana ilgi göstermiyorsun diye trip atiyor.
  • kadını ve kadın olmayı aşağılık bir kavram olarak gören zihniyetin iddiası ve rahatsızlık kaynağı.
hesabın var mı? giriş yap