şükela:  tümü | bugün
  • sevgililer arasındaki ilişkinin, iki taraf açısından belirli stratejiler güdülerek hareket edilmesidir. evet biraz kişisel bir durumdur açıkçası, şöyleki arkadaşlarım yıllardan beri ilişkilerimde ki tavırlarımın samimi ve doğal olmasından ziyade stratejik olması gerektiğinden bahsediyor, ben çok doğalım, strateji ile hareket edenler doğal değil demek istemiyorum, tam olarak anlatmak istediğim ben fikrimdekini, hisettiğimi hesapsızca söylüyormuşum, söylüyorum da, farkındayım, işte hatam buradaymış. ilişkilerde bu şekilde davranmanın doğru olmadığını, belirli planlar geliştirip buna göre tavır almam gerektiğini söylüyorlar, bende ısrarla karşı çıkıyorum, böyle olmamalı sevgililerin arasında böyle hesaplar yapılmamalı diyerek savunmaya geçiyorum ve sürekli olarak bunu kanıtlamaya çabalıyorum. kendi yaşamımdan ve çevremde ki insanların yaşamından öğrendiğim kadarıyla arkadaşlarımın bu önerisi maalesef haklı gibi duruyor, maalesef diyorum çünkü teoride böyle hesaplamalarla ilişki yaşamak halen doğru gelmiyor ancak pratikte yaşanan bu değil, kabul edemesemde doğrusunun diğeri olduğunu idrak ediyorum. rus ve fransız edebiyatıyla aşkı tanımış benim, bu gerçek dünyanın satranç hamlelerini anlayabilmem, anlamaktan ziyade kabul edebilmem zor. eskisi kadar katı değilim bu konuda, bahsettiğim gibi işin doğrusu stratejiler geliştirmek olabilir, mutluluk bu şekilde elde edilip yaşanabilir peki lişkinin temelinde bu planlamaların yer aldığını bile bile gerçek mutluluk hissedilebilinecek mi? saf, doğru mutluluk?
    ez cümle, zor işler, kararsız kalınan, doğruyu bulabilmenin zaman aldığı, meşakkatli bir yol..
  • genelde ilişkilerin ilk dönemlerinde olan bir şey. aman ben elini tutmayayım ilk o tutsun, aman ilk ben seni seviyorum demeyeyim. söylesin. yok efendim ben aramayayım ilk o arasın derken ömrünüzden ömür gider. çevremde yeni çiftlere hep ilk önerimdir. arkadaşlar kasmayın lütfen, öyle stratejiler geliştirmeyin, rahat olun diyorum. tabi dinleyen kim?

genelde o çiftlerin yanında da bulunmam. gidin 1-2 ay pişin öyle gelin derim. çok sıkıyorlar çünkü.

genel olarak tüm yeni çiftlere nasihatımdır * rahat olun arkadaşlar. içinizden geldiği gibi davranın. bakın öyle her şey çok daha güzel olacak, karşı taraftan da çok güzel geri dönüşler alacaksınız.

sen bu kadar konuşuyorsun da acaba sen yaptın mı derseniz, yaptım. stratejiler geliştirmedim. tabi karşındaki insana ve biraz cinsiyete de bağlı bu durum. kız tarafı geri çeker kendini hep, bir adım bekler karşıdan. ben içimden geldiği gibi davrandım. o elimi bir tuttuysa ben iki kere öptüm. böyle böyle güzel bir ilişkiye adım atılıyor, ilerleyen dönemlerde de bu çok güzel sonuçlar doğuruyor. benden söylemesi arkadaşlar.
  • hararetli tartışmanın yaşandıgı akşamın sonunda, gece 4'e alarm kurup, ben hala uyuyamadım sen nasıl uyumayı becerıyosun deyip vicdan yaptırmak, oldukça işe yarar.
  • ya oyunu kuralına göre oynayacaksın karakterinin tam zıttı hareket edecek,yaptığın işi mutsuzlukla yapacaksın.
    ya da nihayetinde ben üzülsem de böyle yapmak beni mutlu ediyor diyerek devam edeceksin.
    ikisinde de mutsuzluk var. ilkinde ilişkinin içerisinde ikincisinde ilişkinin sonunda.
  • bir insan, iliskilerinde neden strateji uygular?

1-) cikari oldugu bir iliskiyi surdurmek icin.

2-) karsidaki insani strateji yapmadan baglayamayacak eziklikte biri olmasi.

kendine guvenen insan strateji yapmaz kardesim, ne dusunuyorsa bam bam soyler. kendine guveni olmayan ve karsidakini strateji yapmadan etkileyemecegini dusunen oyuncular ise stratejisiz hicbir sey elde edemez ve kimse onu kendi karakteri icin sevmeyecektir. stratejiler bir yere kadar suruyor, sonrasinda insan ister istemez kendisini ele veriyor.

bu tur oyunlarla ugrasacak vakti ve bu tur sig iliskilere harcayacak enerjiyi nereden buluyorsunuz hayret ediyorum.
  • lan şerefsiz, be kendini bilmez kalitesiz, be paçoz, şurada iki film izleyip dudaklarımız şişene dek öpüşeceğiz, belki çok iyi arkadaş olacağız, belki tatile gideceğiz, belki iddaa bayii açacağız, daha da iyi anlaşırsak kim bilir ne güzel şeyler olabilir ama sana yetmiyor. neyin fantezisindesin bok küpü? stratejiymiş, sanki arkadaşlık ya da gönül işine girmiyor ikinci dünya savaşında kara harekatı yönetiyor köpoğluları. bunu yapan yarrak kafalıyla (kadın olur erkek olur) derhal iletişim kesilip yol verilmelidir. keşke ananızla babanız strateji yapaydı da sizin cenabet varlığınız dünyaya düşmeyeydi.
    bak yine sinirlendim.
    şu mübarek günde ben gibi nur yüzlü, mübarek elleri öpülesi insana küfrettirdiniz.
  • ilişkide stratejik hareket etmek illa ki ilişkide olduğun kişiye karşı hareket ediyor olmanı gerektirmez. genelde aklımızı kullanmak yerine duygularımızı kullanmayı seven bir kültürümüz olduğundan ilişkide strateji ya da ilişkide mantık diyince hemen bir tüylerimiz diken diken oluyor. halbuki bir çok diğer konu gibi stratejik ve sistematik olmak bireysel ilişkilerde de size ve karşınızdakine daha fazla mutluluk için olanak sağlacaktır. tabii ki sadece kendi çıkarını düşünüp stratejini bunun üzerine kurarsan, afedersin ama o senin öküzlüğün.
  • kesinlikle her insanla olan ilişkinizde bir stratejiniz olsun. duygusallığa, gereksiz yakınlığa ve saçmalamaya gerek yok. karşınızdakinin de sizden çıkarı var (evet, sarılmak istemek, duygusal boşlukları doldurmak da bir çıkardır.). karşınızdakini tanıyın ve ona göre planınızı ve uygulayacağınız stratejinizi belirleyin. ben ne zaman tersini yapsam canım sıkıldı. siz yapmayın keyfiniz bozulmasın. gavurun man with a plan dedikleri gibi olun iyidir.

(bkz: ben yandım eller yanmasın)
  • evet yaa bunu başaran tipler var adamı gördüğünde bu bunu eninde sonunda bırakacak diyorsun sürekli sallıyor şöyle yaparız böyle evlenicez şöyle olacak tarih bu ama adam yarım ciddi sürekli bahane ile çeviriyor topu zeki dediğim kızda yutuyor tabi.

ilginç gerçekten.