şükela:  tümü | bugün
774 entry daha
  • az beklenti = çok huzur ve mutluluk.
    çok beklenti = hüsran
  • gördüğüne inanma

insanların kendilerine dair söylediklerine inanmakta aceleci olma. ama bu, dünyaya olan güvenini tümden yıkmasın. kendinden pay biç: senin kendin hakkında başkalarına hatta kendine söylediklerin, kendi hakikatini yansıtıyor mu? yoksa savunma mekanizmaları ya da inanmak istediğin yalanlar mı bunlar? özle görünüş birbiriyle örtüşseydi, psikoloji dahil pek çok bilim ortaya çıkmazdı.

iğneyi kendine batır çuvaldızı başkasına

ilişkilerden edinilen tecrübe, sadece öteki insanlara ilişkin genellemeler değil, kendimize ilişkin daha gelişmiş kavrayışlar da sunmuyorsa, yerimizde sayıyoruz demektir. tecrübe adına layık her tecrübe, bizi kendimizle de yüzleştirmeli.
  • ne olursa olsun önceliği her zaman kendinize verin.
    çünkü sizi sizden başka düşünen kimse yok. anneniz, babanız, sevgiliniz, eşiniz, çocuğunuz vs.. kim olursa olsun. siz de kendinizi bırakırsanız evsiz, yurtsuz, çırılçıplak kalmışsınız demektir.
    kendinizi sevin, sevmeseniz bile canınızın kıymetini bilin.
  • ciddi manada kaşarın önde gideni olduğumu farkettim. eskiden, olmadığımı sandığım için inkar ederdim lakin artık biliyorum ki iflah olmaz, ayak oyunlarını seven, çemberin merkezinde değil de hep teğetlerinde gezinen net bir kaşarım.

ha ama şu bir gerçek ki merkeze koyduğum kişiden de r’den fazla uzaklaşmıyorum. asla.
4 entry daha