şükela:  tümü | bugün
  • günümüz insanının en büyük problemlerinden biri. çevremde bunu yapan insanlardan o kadar çok var ki, bazen ne diyeceğimi şaşırıyorum.

bir insanla yaşanan duygusal birlikteliğin değerinin yılla ölçülmesinden son derece rahatsız oluyorum. bunu sadece sevgililik olarak algılamayın, aynı şey arkadaşlık için de geçerli. çünkü ben bir insanı sevme kapasitemi yılla ölçemiyorum. bazen üç aydır tanıdığım insanı 9 yıldır tanıdığım insandan daha çok sevebiliyorum. bu iki insanla olan paylaşımların kıyaslamasını yapmak o kadar saçma bir şey ki neresinden tutsam elimde kalıyor. daha ölmedik ulan yaşayacağımız güzel günlerimiz var diye haykırasım geliyor.

olaylar genelde şu şekilde oluyor; mesela bir yıldır sevgili olan bir çiftin ilişkisi 10 yıldır sevgili olan bir çiftin ilişkisine göre daha basit bulunuyor. peki neden? belki bir yılda diğer çiftin on yılda yaşamadığı kadar dolu bir ilişki yaşamışlardır. onların yapmadığı fedakarlıkları yapmışlardır. yaşayamadığı sevinçleri yaşamışlardır. bunu nereden biliyoruz? daha doğrusu niye böyle bir kıyaslama yapıyoruz?

bir arkadaş ortamında dokuz aylık sevgilisinden ayrılan bir arkadaşınız varken neden biri çıkıp “unutursun, bak ben 6 yıllık ilişkimi bitirdim artık tık yok” diyebiliyor? ve neden buna kimse ses çıkarmıyor?

mesela bir ortamda bir sürü çift var diyelim, neden illa sidik yarıştırılıyor? aa tamam madem siz on beş yıldır berabersiniz/evlisiniz, biz gidelim o zaman mı demek gerekiyor?

bazen bir yerlerde yanlış mı düşünüyorum diye sorguladığım da oluyor. ama yanıt bulamıyorum. çünkü ben en kötü zamanlarında birbirlerini yalnız bırakan ama şaşırdığım bir şekilde (öyle böyle zor anlar değil bahsettiğim) 10 yıllık ilişkisi olan bir çift tanıyorum. bunun yanında altı aydır tanıdığı biri için ülke değiştiren bir insan tanıyorum, üç yıllık sevgilisi için tüm ailesini karşısına alan birini tanıyorum. şimdi bu insanların ilişkisini ya da sevgisini ben geçirilen zamana göre nasıl kıyaslayayım? nasılı geçtim, neden kıyaslayayım? neden sürekli “daha az” zaman geçirmiş iki insanın ilişkisini “daha çok” zaman geçirmiş iki insanın ilişkisine göre hor göreyim? küçümseyeyim?

ilişkilerin değerini geçirilen zamanla ölçmeyi bıraktığınız zaman daha mutlu olacaksınız, inanın. insanların yaşadıklarını küçümsemeyin. bunu “ımı bini hip iziklidilir” kafasında olduğumdan da yazmıyorum. sevgisine rakam karıştıran maddiyatçı insanlardan bıktığımı belirtmek için yazıyorum.
  • değer ölçmekten ziyade gurur kaynağı olabilir. insan nasıl çocuğunun geldiği yaşa bakıp gururlanır? bu da o şekil işte. keşke hepimiz gurur duyacağımız süreler boyunca ilişkilerimizi yaşayabilseydik.
  • birlikte geçirilen yıl sayısı ilişkinin değeri için tek ölçüt olmasa da, nitelik kavramının göreceliliğine karşın niceliğe dayalı olduğu için, değer bazında geniş kabul görmektedir.*
  • günümüzde kimse kimseye bir gün bile tahammül edemezken yılla pekâlâ ölçülür ve ben ölçüyorum.
  • kesinlikle tutkunun, beraberinde de bağlılığın ve ilişkiye verdiğin emeğin ölçüsüdür. ayrıca iyi niyetin ölçüsüdür. herhangi bir zorlukla ya da çıkmaz gibi görünen durumlarda korkup kaçmadığın, bir arada kalmaya çalıştığın için cesaretin ölçüsüdür. güvenin ölçüsüdür. tutarlılığın ölçüsüdür. samimiyetin ölçüsüdür. şansın ölçüsüdür; günümüzde çoğu insanın hayatında bir kez bile bu kadar değer taşıyan bir ilişkisi olmadan ölüp gittiği için, böyle bir şans yakalandığında, peşinin bırakılmaması gereken ölçüdür. ha sonra bu fırsatı kaçırdığında, onu unutamadığın yılların sayısını ölçeceğin, zamanında görmezden geldiğin hayatının şansının"hayatının kaybı"na dönüşeceği ölçüttür!
  • ilişki toplumsal ve aile baskısı ile zorunlu bir evlilik sürdürme değil de sevgililik boyutundaysa pekala ölçülebilir zira birbirini sevip de uzun süre gönüllü olarak sürdürülen karşılıklı sadakat, güven ve sevgi takdir edilesi bir durumdur. karşılıklı özveri isteyen bu durum iki taraf için de mutluluk vericiyse elbette son derece değerlidir. birgün bitse bile o dönemleri pişmanlıkla anmıyorsanız ne mutlu size...
  • yitip giden muhtemel döllerle ölçülmesi gerekirken yapılan hata.
  • zaman, alışkanlığın, tahammülün, yorgunluğun ölçüsüdür çoğu zaman.

ama asla "değer" ölçüsü değildir.