şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kimisine göre ilk haftada gerçekleşmesi elzemdir kimisi evlilik sonrasına bırakmayı uygun görür.

    tabii burda cinsel ilişkiyi ertelemenin de bir mantığı olduğunu görmezden gelmiyorum. ilişkiymiş gibi başlayıp sevişince kaçanlar olabilir, hazzı erteleyip her aşamanın tadını çıkartmak isteyenler olabilir, dini ve etik kaygılar olabilir, uygun ortam bulunamayabilir vb. bu durumların hepsi karşılıklı anlayışla yapıldığında sorun çıkarmaz gibi görünüyor. ama iki insanın bu konudaki görüşleri farklı olursa planlar ve hesaplar devreye girebilir.

    sosyal statüye ve yaşanan konuma göre de bu süre farklılık gösteriyor. elimde yeterli veri olmasa da (:) biraz veri var. yine de en çok kişilerin karakteriyle alakalı. güven ve beğeni varsa kendini tutmak ya da ertelemek kişinin öz güven eksikliği olduğunu(ki genelde kadınlar ertelemeden sorumlu oluyor) ve cinselliği verilecek bir şey olarak gördüğünü gösteriyor. bu da kendi karakteriyle karşısındakini etkilemek yerine cinsel çıkarlar üzerinden karşısındakini yanında tutmayı tercih etmekten kaynaklanıyor.

    bana göre doğal ve spontane fırsat bulunan ilk anda gerçekleşmesi güzel olur. ki bu genelde ilk haftayla ilk ay arasında bir süredir. aksi taktirde planlar ve hesapların döndüğü bir başlangıç yapılmış olabilir kişisel tecrübelerime göre.