şükela:  tümü | bugün
 • dicle nehri üzerinde mardin'in dargeçit ilçesine bağlı ılısu köyünde 2005 yılı içinde inşaatina başlanması planlanan, yaklaşık 311 kilometre karelik bir alanı su altinda birakacak türkiye'nin en büyük 4. baraj ve hiroelektirik santralın verilen isim. bu baraj ve hidroelektrik santralın setinin hasankeyf'e uzaklığı nehir km'si ile yaklaşık 135 km'dir. barajin yapımına başlanmasından 7 yıl sonra yani 2012 yılında hasankeyf'in büyük bir kısmı su altında kalacaktır. hasankeyf'i bilenler için şu anda işler halde olan köprüden yaklaşık 45 metre daha yükselecek olan sular hasankeyfin şu anki yerleşiminin tümünü su altında birakacaktır. kısacası hasankeyf gibi bir yeri görmek için tam 7 yılınınız bulunmaktadır. hasankeyf'i kurtarma projesine gelince inşaatin yüklenici firması (konsorsiyum)inşaat için verilecek olan exim bank kredisinden 25 milyon avro hasankeyf'deki ve proje kapsamında su altında kalacak yerlerdeki diğer tarihi eserlerin yani kültürel mirasın kurtarılması için ayıracaktır. kurtarma işlemi tarihi eserlerin sadece relokosyonunu kapsamaktadır. (tabiki relokosyan yapılması için öncelikle yapılacak olan çalışmalarıda)
 • bu baraj artık aklımızdan elektrik zammının açıklandığı ya da zımni olarak adının geçtiği baraj olarak kalacak.

  santral yapıyoruz ama parasını sizden toplayacağız der gibi biraz da. verin verin, açıverin kesenin ağzını ey vatandaşlar.
 • ilk önce okunması için: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=213763

  değişik şekillerde savunulan ve karşı çıkanlara da gizli gizli ithamlar yakıştırılan baraj. dsi müdürlüğü ne demiş: "bu baraj bitince pkk'nin de geçiş yolları ve desteği kesilecek." bu baraj o kadar yararlı ki hasankeyf falan boşverin, yapalım gitsin. bu açıklama nerede yapılıyor? terörle mücadele yüksek kurulu'nda. bir baraj yapımı için onay alınan yer terörle mücadele kurulu. e oradan da bu baraja onay gelince hasankeyf'i kurtarmak isteyenler, bu baraja karşı çıkanlar ne oluyor? ne haline geliyor? kimin destekçisi olarak gösteriliyor? hangi yüksek kurulun hedefi haline geliyor?

  (bkz: dünya mirası gidiyormuş gitsin)
 • nurol inşaat tarafından yapılacaktır. mobilizasyon işleri çoktan başlamıştır.
 • alman, isviçre ve avusturya hükümetlerine bağlı olarak çalışan ihracat kredi kuruluşlarının vermeyi tahahüt ettikleri 400 milyon avroluk ihracat kredisini askıya almaya karar verdikleri baraj ve hidroelektrik santral.
 • (bkz: #16423862)