şükela:  tümü | bugün
 • gayet mümkün olmakla birlikte son derece acılı bir süreçtir. kemiğe bağlı vidalar belirli aralıklarla birkaç milimetre sıkılmakta ve kemiğin uzaması sağlanmaktadır. fiksatörün genel yapısı
  ancak uzunca bir süre yatış pozisyonunun korunması gerektiğinden dekubitus ülseri görülebilmektedir.
 • dekibitus inhibitoru katalize oldugundan fiksatör yarilanma ihtimali difuzyona bagli olarak akperometrik azalma gosterir. arkadaş doğru söylemiş.
 • kabaca ifade dersek, metal teller ve vidalarla her gün milim milim kemikleri uzatıyorlar fiziksel güç kullanarak. kemik sürekli üretilen bri şey olduğu için aralarda oluşan boşluklar doluyor ve boy uzamış oluyor vs.

  ..................
  ilizarov metodu, kemiğin ince teller ve çemberlerle tesbit edildiğ bir sistemdir.uzuvların çevresine yerleştirilen çember ve teller vasıtasıyla kemik büyümesini kontrol altında tutmayı hedefler. ilizarov 'un uygulandığı en dramatik alan boy uzatmadır.

  boy (ekstremite) uzatma

  ekstremite uzatma (ilizarov) teknikleri, kemik kayıplarını yerine koyma ve deformiteli (eğri) kemikleri düzeltme ve uzatmada kullanılır. bu girişimler, doğumsal hastalık, kemik kayıpları veya travmalar sonrası gelişen kol ve bacak eşitsizlikleri olan çocuk yada erişkin hastalara (3-70 yaş arası) uygulanabilir.. bu yöntemde cerrahi girişimle kemik kesilerek tedrici olarak uzatılır ve uzatma bölgesinde yeni kemik oluşumu (osteogenezis) gözlenir. bu şekilde kemik 12 cm. kadar uzatılabilir.

  ekstremite uzatmanın aşamaları

  ilk önce hasta değerlendirilir. uygun röntgenleri çekilerek gerekli testler istenir. eğer cerrahi tedavi düşünülürse, ekip ve hasta uygun tüm tedavi alternatiflerini tartışır ve en uygun cerrahi tekniğe karar verilir.

  amaç kemiğin kontrollü uzamasını sağlamaktır. ameliyatta bu kontrolü sağlayacak mekanizma teller veya çivilerle hastanın kemiğine tespit edilir. ameliyat birkaç santimetrelik bir veya iki alandan açılarak yapılır. kemik kesimi yapılırken kemik ve çevre yumuşak dokulara en az zarar vermek için azami dikkat sarfedilir.

  uzatma genellikle ameliyat sonrası 1. hafta başlatılır. yerleştirilen alet vasıtasıyla kesilen kemiğin uçları, hastanın yapacağı basit bir işlemle günde ortalama 1. mm. kadar birbirinden ayrılır.birbirinden ayrılan kemiklerin arası yeniden oluşan kemikle dolduğu için, hergün bir mm. olmak üzere işleme 12 cm. ye kadar devam edilebilir.

  hasta taburcu edildikten sonra, fizik tedavi programı tedavinin en önemli basamağıdır. tüm hastalar okul, iş gibi günlük aktivitelere devam etmeleri için teşvik edilir. cihaz ile yürüme ve duş almaya da (dezenfektan maddelerle) izin verilir. hastalar taburcu olduktan sonra çalışmaya dönebiler.

  takip süresi hastadan hastaya değişir. genellikle hastalar 2-3 haftada bir kontrollere gelirler.

  ilizarov yöntemi başka nerelerde kullanılır?

  kapalı ve açık kırıklarda
  genellikle trafik kazası, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalı kırıklarda birlikte cilt bütünlüğü de bozulur ve bunlara açık kırık denir. bu tip kırıklarda dış dünyadan gelen mikroplar kolayca kemiğe ulaşırlar ve osteomiyelit denilen tedavisi zor ve uzun süren kemik iltihabına yol açabilirler. bu tür vakalarda infeksiyon riski nedeniyle çivi, plak gibi içerden tesbit edilen metallerin kullanılması rikslidir. bu yüzden ilizarov sistemi gibi dışardan tesbit eden (eksternal fiksatör) sistemler tercih edilir.

  kaynamayan kırıklarda
  bu tip vakalarda kırığın iyileşmesi için gerekli olan kanlanma bozuktur. ilizarov sisteminin kendisi kanlanmayı arttırdığı için kullanılır.

  kol ve bacak eğriliklerinin düzeltilmesinde
  tümör, travma ve iltihaplanma sonrası oluşan kemik kayıplarının düzeltilmesinde
  cücelerin boyunu uzatmada
  kemik iltihaplarında
  çocuk ve yetişkinlerin doğumsal kalça çıkıklarında

  [http://www.ortopedia.com.tr/ilizarov.html kaynak : ortopedia hastanesi