şükela:  tümü | bugün soru sor
  • beceri gerektiren bir iste duzenli ve istikrarli bir sekilde en az 20 saat ile bariyerleri asip uzmanliga adim atacaginizi savunan gorus. ne ogrenmek istersen 20 saatte ogrenebileceginizi savunur. ogrenme icin entellektuel bilgi ve birikimden ziyade duygu, motivasyon ve ilhamin daha onemli oldugunu benimser. bu goruse bir iste bir insan uygulama yaptikca insanin o iste iyi olmasi baslangicta hizli artarken belli bir sure sonra ogrenme yavaslamaktadir ve ilerleyen zamanda ilerleme surecinin grafigi sabite yakinsamaktadir. iste bu nedenle bu gorus insanin ogrenme duzey artis araliginin ilk 20 saat civari oldugu savunmaktadir. dolayisiyla bu goruse gore 10 bin saat kurali kendini tekrarlamaktan ibarettir. bana gore ilk 20 saat kurali bazi beceri gerektiren isler dogru olsa da hem yetenek hem profesyonellik gerektiren islerde gecerli olmadigini dusunuyorum. ornegin, nba'de basket oynamak icin ilk 20 saat kurali yeterli degildir. nba'de basketbolu kalici bir sekilde devam ettirmek icin 10 bin saat kuralina ek olarak fiziksel yeterlilik ve yetenek gerekir. ote yandan, ilk 20 saat kurali lise matematigi turev konusunu tam anlamiyla ogrenmek icin anlamli olabilir. turevi tam anlamiyla ogrenmek icin 10 bin saat kuralini uygulamak gerekmez. lise matematigi turev konusu en az 20 saatlik bireysel calisma ile mukemmel bir sekilde ogrenilebilir. sonrasinda aralikli olarak calismak sartiyla...

ozetle
    ust duzey beceri ve sureklilik gerektiren bir konuda
    (bkz: 10 bin saat kurali)

beceri gerektiren alt veya orta duzey bir konuda hizli ogrenme icin
    ilk 20 saat icin

hedeflerini belirle
    yapacaginiza soz ver
    arastir
    cozumle
    sadece yap

by josh kaufman
    the fırst 20 hours how to learn anythıng fast!
  • yazara mesajla katıldım diyemediğim başlık.

neyse kendi öğrenim süreçlerimden edindiğim deneyime göre lise türev konusu 10 numara örnek. bir de bir örnek eklemek istiyorum.

misal biyologsunuz. pek çok konuya hakimsiniz. yeni bir deney metodu öğreneceksiniz. örneğin hplc. 20 saat kuralı bence buradanda geçerli.

yani temelin üzerine daha ileri ve yeni konuların inşaa edilmesinde. bu nokta da bakınca kümülatifte 10 bin saate giden bir yol da inşaa edilebilir.
  • şu an kitabını okuyorum. burada bir yanlış anlaşılma var, veya pazarlama stratejisi diyelim.
    olayın aslı "20 saat pratik" ile her şeyi bir seviyeye kadar öğrenebilirsiniz şeklinde.

yazarın kendi kitabında verdiği örneklere bakınca, pratik yapmadan önceki araştırma ve hazırlıklar da önemli bir zaman ayrımayı gerektiriyor. mesela programlama için bir sürü ufak tefek program kurmuş, hangisini kuracağını seçmek için bir sürü makale okuyup araştırma yapmış vs...

yani evet güzel bir kitap, motive edici ancak yine de olayın doğrusunu bilmekte fayda var.