şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anan.
  • benim çalıştığım banka batabilir stun yok. o kadar faiz olur mu anuğa goduklarım?
  • tr:
    chp ‘nin ortağı olduğu iş bankası...
  • türkiye de kolay kolay yabancı banka batmaz bunla ilgili geçende rapor yayınlandı.durumları kötü ama yabancı menşeli oldukları için sermaye enjeksiyonu olacağından çok riskli görülmüyor.
    yerlilerin çoğu devlet bankası zaten onlarada devlet baba omuz verir
  • allahım lütfen garanti bankası olsun dediğim bankadır. hasankeyf' e kredi çıkarttıkları günden beri bunu diliyorum. bu kadar ah bir gün mutlaka karşılık bulur.
  • içeriden bildiriyorum: türkiye'de hiç bir bankanın batma riski bulunmamaktadır. bu konuda iddiada bulunmak da suçtur bu arada.

vatandaş farkında olmasa da bankacılığın yapısı son 20 yılda çok değişti.

bankalarımızın özkaynakları çok güçlü.
    bankalarımız verdikleri krediler karşılığında yeterli teminata sahip.
    kamu bankaları devlet batmadan batmaz. türkiye cumhuriyeti de öyle kolay kolay batmaz.
    özel banka sahibi olan uluslararası grupların finansal gücü çok büyük.
    bankalarımız çok iyi denetlenmektedir. bddk, spk, tcmb, tmsf, maliye, bağımsız denetçiler, rating kuruluşları, teftiş ve iç kontrol bölümleri yüksek uluslararası standartlarda denetim yapmaktadır.

türkiye'de kim batar diye sıralayacaksak bankalar en sona kalır sanki ;
    önce enerji şirketleri
    sonra inşaat şirketleri
    ardından ithalatçılar
    mobilya ve ev eşyası
    hemen sonra perakendeciler
    gıda ve restoran zincirleri

en az etkilenecek olanlar;
    ihracatçılar
    otomotiv
    turizm
    kimya sektörü
    dayanıklı tüketim malları
    yazılım
    finans

bu sektörlerde zincirleme iflaslar olursa elbette bankalara da olumsuz etkisi olacaktır. ama bankaları batıracak kadar bir etki oluşması için ülkenin komple batması gerekir.

uganda'yı bilemiyorum tabi.
  • yarin dolar 10 tl olursa hepsi batar. mesela bankaya kredi borcun var 6 yillik. 1000 tl oduyorsun her ay. 200 dolar oduyorsun yani guncel kurla. 1 yil sonra bu 1000 tl 1 ekmek parasi da olabilir. bunu daha once yasadi bu ulke. bankalar boyle batiyor.

tl 10 kat deger kaybetti senin borcunu da 1000 lirada 10000 lira yapiyorum diyemez banka. sözleşmede neyse o. banka bunu onceden hesaplayip ona gore faiz vermek zorunda.

zaten uzun sureyi artik giremedikleri için bugün bddk kararlariyla kredilerin vadeleri dusuruldu. artik oyle 20 yillik 10 yillik krediler yok.
  • merakla bekledigim bankadır. umarım teb ve ing olmaz.