şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kişiden kişiye değişen bir olgudur. kimileri kahve içmeyi sevdiği için ve modern kahve kültürüyle sorunu olmadığı için (bkz: starbucks) (bkz: caffe nero) gibi yerlerde buluşmayı sevebilir, kimi kendi ideolojilerinden dolayı veya sadece şüphelendikleri için bu tür mekanlarda takılmaz, çay bahçelerini tercih edebilir, küçük nezih kafeleri isteyebilir. kimileri haydi alkol diyip bir barda buluşmayı isteyebilir. veya daha "doğal" olalım diyerek bir sahil kenarı veya park da ilk buluşma için iyi olabilir... yani anlaşılacağı üzere, bu mekan tamamen iki kişinin tercihlerine kalmış, lakin özellikle iki tarafın da birbirini iyi görebileceği ve duyabileceği, sakince konuşabileceği bir yerde buluşmaya önem vermek en akıllıca olanıdır kanımca.
 • okulun bahcesi.
  hepiniz oradaydiniz be

  simdi buraya o kadar havali yerler siralayacaksiniz, kutsal bilgi kaynagini amacindan saptiracaksiniz. onlem alayim dedim.
 • sevisilecek mekan ile cesedi rahatca gomebilecegin bir yere esit mesafede bir nokta. bulusmanin ilerleyisine gore ikisinden birine yonelebilir insan.
 • bir kişiyle ilk tanışma ortamındaki duygu ve heyecanlar, o kişiye olan hislerimizi etkiler. örneğin, askerlik arkadaşları gibi. birlikte savaşmış insanların birliği. ya da taraftarlık birliği. okul arkadaşları birliği gibi. bu bilgimiz kenarda dursun.

  insanları insan yapan en önemli hücreler, beynimizdeki ayna nöronlarıdır. yani empatiyi bunlar sağlar. limon görünce ağzının sulanması, seks filmi izleyince tahrik olmanı, acı çeken birini görünce içinin bi şey olmasını hep bu ayna nöronları sağlar. bu bilgimiz de kenarda dursun.

  ilk buluşma için en uygun mekan, kişiyle aramızda olmasını istediğimiz ilişkiye göre değişir. burada duygusal bir ilişkiden bahsediyorsak, birliği, dayanışmayı, aynı yolda yürüme duygusunu yaratmak istiyorsak, lunapark, maç, paintball bile uygundur. aktif ilk buluşmalar aynı zamanda seks konusunda da fikir verir. mesela filmlerde de görürsünüz ya hani çiftler ölüm tehlikesi atlatırlar sonra hemen sevişirler, işte bu aşırı adrenalinin bir anlamda cinsel uyarıcı da olmasındandır. dolayısıyla mesela korku filmleri, yahut fiziksel olarak aktif olunan buluşmalar, bu konuda da yardımcı olur.

  ayna nöronlarından da bahsetmiştik. o yüzden ilk buluşmada bir aşk filmi izlemek de iyi bir fikirdir. yemeğe çıkmak, çay kahve içmek vs gibi ilk buluşma için klasik durumlar, aslında kötü bitme olasılığı fazla olan buluşmalardır. çünkü bi heyecan uyandıramazsan, karşındaki kişiyle muhabbet açacak konu bulma sıkıntısı çekersin. oysa ki bir film izleyip sonrasında yemek yersen, hem muhabbet açacak konu kendiliğinden ortada olur hem de ayna nöronlarının avantajına sahip olursun. bu diğer aktivite içeren buluşmalar için de geçerlidir.

  dolayısıyla, ilk buluşma için en uygun mekan neresi olabilir? her yer olabilir. ancak şunun ayırdına varalım: ilk buluşmanın çok başarılı geçebilmesi için 70-30 kuralını uygulamak gerekir. bu nedir? buluşulan sürenin %70i aktif yani film/maç izlenir, lunaparkta eğlenilir yahut aktivite neyse o yapılırken, %30u ise pasif, yani iki kişinin birbirini tanımasını sağlayacak konuşmalarla geçmelidir. yani maç sonrası kahve, eğlence sonrası işkembeci, efendime söyliyim lunapark sonrası pamuk helva yeme kısımları var ya, burda onu kastediyorum. eğer ki buluşmanın %100ü pasif, yani konuşma ile geçerse, çok konuşmuş olursunuz, kişinin sizle ilgili merak ettiği çoğu şeyi anlatmış olursunuz, ve onu geçtim, o kadar çok konuşursunuz ki kendiniz hakkında, ilerde "zamanında böyle böyle demiştin ama aslında şöyleymişsin" gibisinden şeyler başınıza gelir ve total bir hayalkırıklığı olursunuz. ancak %100ü aktif geçerse, yani sinemaya gittin filmi izledin bitti olursa da, bu sizi friend zone'a iter ve buluşmayı başarısızlaştırır. o yüzden, 70-30 kuralı önemlidir. her şeyi ilk günden anlatmayacak, ancak ikinci buluşmaya da bir merak ve istek uyandıracak şekilde ayarlamak lazımdır.

  bu da zıpır ablanızdan size bi kıyak olsun. kişisel gelişim kitaplarında bile anlatılmaz bunlar sadfghjghfds
 • amerika birleşik devletleri'nde herhangi bir yer olabilir.

  (bkz: e.t.)
  (bkz: close encounters of the third kind)
  (bkz: mars attacks)
  (bkz: independence day)
 • ilk buluşma eğer sinemada olacaksa tercihen korku filmi olmalıdır. bu iki tarafı da bilinç altında birbirine daha yakın hissettirecektir.
 • kayalıklar, gidip 2-3 bira için
 • her şeyin kıvamında olacağı bir yer olmalı. ne çok kalabalık ne de incin top oynayan bir yer, ne çok kokoş ne de plastik sandalyeli bir cafe. deniz kenarı ya da doğa içinde olan bir mekan seçilmeli. karşı tarafın ilk izlenimleri bu ferahlığın üzerine oluşturacağınız o minnoş samimiyet üzerine kurumalı. hava durumu olarak ise çok sıcak olmayan hafif bulutlu güneşli bir gün seçilebilir. ilk buluşma geceleyin olmaz, o ikinci buluşmada ancak olur. gündüz vakitlerinde ya kahvaltı yada öğle yemeği saatleri ilk buluşma için ideal. gün seçimi karşı taraf çalışıyorsa ideal gün kesinlikle cumartesi olmalıdır. pazar günü çalışanların çoğu için ölü gündür. ilk buluşma sonrası gece birlikte geçirilebilir bu nedenden ötürü cumartesi yine yeniden en ideal gündür. starbucks vs. kalabalık mekanlarda iletişim kurmakta sıkıntı çekebilirsiniz. hamburger yemeye gitmeyin. gidecekseniz de orjinal bir mekan tercihi sizi daha cool* gösterebilir.
 • iki yetişkinin, güzel bir gece geçirmek adına buluşmak istediğini farz ederek yazıyorum.. mekanı tamamen ilişkinin ve samimiyetin boyutu belirler. ev veya otel gibi kapalı mekan sözkonusu olunca, "karşıdakinin kötü niyeti var mı?", "rıza dışı bir şey yaşanır mı?" endişesi baş gösteriyor. dışarıda yemek için buluşulunca da sanki işin büyüsü kaçıyor bu kez. işin en çekici tarafı zaten gizem, kim ve ne ile karşılaşacağını bilmemek.. belki sevişsen seveceğin birinden elektrik dahi almadan, o masadan ayrılmak da var.

  eğer ki, ilk buluşmada başına kötü bir şey gelebileceğinden çekiniyorsan, o kişinin sana yeteri kadar güven veremediği ya da onu tanıyacak kadar vakit geçirmediğiniz anlamına gelir. çaktırmadan kendini emniyete almak istiyorsanız, güvendiğiniz birine buluşma mekanını, adresini verip, şu saate kadar benden haber almazsan beni ara diyebilirsiniz.

  kendi adıma, buluşacağım kişi sözlüktense, mutlaka tüm entrylerini okur ve öyle karar veririm. kötü diyebileceğim bir deneyim de yaşamadım henüz.

  sözlük dışından biriyse, hakkında yeterince done sahibi olamayacağım için sağlık ve güvenlik daha ön planda oluyor. bir cafede yaşayacağım hayal kırıklığı ile bir ev, bir otel odasında yaşayacağım hayal kırıklığının şiddeti elbette aynı olamaz.