şükela:  tümü | bugün
  • oha! sene olmuş 2011 ve ilk defa bir cep telefonu alıyorsun, ne sabır var sende arkadaşım. biraz daha uğraşsan oksijene de ihtiyaç duymadan yaşayabilirsin sanırım. insan ihtiyaç duymasa da bir merak eder alır yav.

neyse sakinim, madem almışsın veya almak üzeresin, öncelikle hayırlı olsun. tavsiyem, fazla kurcalama ilk etapta, telefon işte, arıyorsun, seni arıyorlar falan. bir de çok tartışılan androidtir, symbiandır, iosdir, windows mobiledır, siktir et bunları, basit bişey al. gerisini zaten zamanla öğrenirsin.

telefonun özelliklerinden bahsetmem gerekirse, bluetooth bir kız düşürme aparatı değil, zaten aparat da değil neyse işte. telefonun adını "köşede çiçeklerin yanında oturan siyah paltolu paladin" ya da "2 masa yanındayım, yalarım." şeklinde değiştirip "şeker kız", "adımı feriha koydular" ya da "yanaklarım al al öpücüklerim bal bal" takma isimli telefon sahibi kızlara resim göndermeye kalkıp şirinlik yapmaya kalkma, ağzına sıçarlar. tekme tokat dayak yiyen gördüm. hayır, bir arkadaşım falan değildi. hem zaten telefonuna bu isimleri takan kızın da aklını sikeyim, bişey çıkmaz güven bana.

sonra kafadan numara çevirip "sesiniz ne kadar da etkileyici, tanışabilir miyiz?" olaylarına girme, bana denk gelirsen acımam, günde 250 defa kedi canını senin espirisini içeren mesajlarımla hayatını bayarım, sonra savcılıkta tanışırız zaten yüzyüze.

bunun dışında telefonla konuşuyormuş gibi bir oraya bir buraya hızlı hızlı yürüyerek karizma yapma olayları vardı bir zamanlar. bak bir zamanlar diyorum çünkü seneleeer önceydi o. ve o şey, o zamanlar da rezil bişeydi, şimdi de. ama illa yapacaksan telefonun sesini kıs bari, kulağında çalar malar, kepaze olursun.

yeni nesil cep telefonlarının hemen hepsi mp3 çalarların işini de gayet iyi yapıyor. sen de elbette kulaklığını takıp toplu taşıma araçlarında yüksek sesle müzik dinleme hakkına sahipsin, sonuna kadar yap. amaaa bazen kulaklık girişi o deliğe tam oturmuş gibi gelse de oturmuyor ya, ses hem kulaklıktan hem de telefondan çıkıyor ya, ve sen farketmiyorsun ya bunu. hah işte böyle bişey olursa ben yokken olmasın lütfen, o kadar komik ki, bu komedyadan mahrum etme beni. bazıları da radyodan ferdi tayfur dinlerken, kafayı manga dinliyormuş gibi sallıyor ya, enfes, gerçekten harika insanlar.

mp3 demişken, kulaklığa ihtiyaç duymadan direkt telefonun hoparlöründen sesi dışarı verip sallana sallana gezenler var sokak ortasında. sen onlardan olma tamam mı? görürsem sorgusuz sualsiz dalacağıma yemin etme ihtiyacı duymuyorum, sen samimiyetime inan.

uyarıyorum, gömlek cebi, telefon yerleştir diye geliştirilen bişey değil, zaten tarihi de telefondan daha eski. kalbe zarar hem.

çok sevdiğin bir parçayı tabii ki zil sesi yapabilirsin ama bu parça seçiminde, kalabalık ve gayet ciddi bir ortamda telefonundan yüksek sesle davullu zurnalı oyun havası sesi yükselen birinin düştüğü acı durumu kafanda 5 dakika tasavvur et, ondan sonra karar ver.

aklımda bişey daha vardı ama unuttum, neyse hatırlayınca yazarım.

son bişey, numaranın başına #31# yazmak, numarayı gizleyerek aramaya yarıyor, çağrı bırakıp delirtmek için değil o. geri bildirimi çağrı olmasa da küfür olarak dönüyor haberin olsun.
  • uzun zamandır aramadığınız birini aradığınızda "tanımadın mı?" diye ısrarla sormayın, çok sinir bozucu. uzun zamandır aramadığınıza göre bir derdiniz var belli, açık açık söyleyin. aksi takdirde olacaklar için : (bkz: aradıktan sonra tanımadın mı diye ısrar etmek).
  • 10 yıldan sonra yeni bir cep telefonu alacaklara verilecek tavsiyelerde olabilir. mesela bendeniz fikirlere acigim.
  • mesela diyorlar ki telefonu ilk aldığınızda eskisi gibi sarja tak sekiz saat bekle bitir yeniden 8 saat tak falan gibi şeyleri yapmaya artık gerek kalmamış. yeni nesil pillerde buna ihtiyaç yokmuş. doğru mudur ? bilen fikri olan var mı ?

tanım: ihtiyaç duyduğum tavsiyelerdir.
  • acele etmeyin, telepatik haberleşmeye geçince telefon piyasası ucuzlar o zaman alırsınız.
  • cok sey kaybetmeye hazir olun.
  • yeni bir telefon modeli tanıtıldığında ilk alan olmak için acele etmeyin.

hele bir ilk partiyi millet alsın kullansın, sıkıntı var mı yanıyor mu, patlıyor mu, kronik bir sorunu var mı anlaşılsın.

iphonelar zaten en son bizim ülkeye geldiğinden bu durum iphone için pek geçerli değil fakat diğer markalar aynı anda 100 ülkede birden satışa başlayabiliyor. acele etmeyin yani.

(bkz: samsung galaxy note 7)

başlık geyik amaçlı açılmış ama biz yine de yeni telefon alacaklar için bilgilendirmemizi yapalım.