şükela:  tümü | bugün
  • sabırlı olmak bunlardan sanırım en önemlisidir. özel derse ihtiyaç duyan bir öğrenciden zeki, her söyleneni kapan bir profil çizmesini bekleyemezsiniz. ayrıca ailesine karşı da bu konuda pek dürüst davranamazsınız. ''çocuğunuz zeki ama...'' tarzı cümlelerle meramınızı anlatmaya çalışırsınız.

bir de bu işi yaparken bir suçluluk duygusu içerisine girebilirsiniz. her ne kadar para için yapıyor olsanız da çocuğun verdiğiniz bilgileri alamaması, sizin aldığınız paranın hakkınız olmadığını düşündürebilir. sanırım biraz vurdum duymaz olmak gerekiyor. ben pek beceremiyorum bunu işte.
  • çocuk "paramı verdim seni satın aldım" havalarına giren zengin veledi çıkabilir. sabırlı olmayın. ağzına ağzına vurun.
  • bol bol ödev verin, tabi yapabileceği ölçüde. ne bileyim hazırlıklı gidin, ders esnasında ofsaytta kalıp karizmayı çizerseniz hoş olmaz. biraz da artist olmak zannımca iyi bir haslettir, ağırlığınız olsun velede karşı.
  • matematik fizik gibi dersler veriyorsanız konuyu soru üzerinde anlatarak çözmeyin. çakallık yapmayın. önce konuyu anlatın sonra soru üzerinde terkar edin.
  • dershaneden ya da okuldan çözmesi için verilen testleri çaktırmadan size çözdürmeye çalışabilir.yemeyin.
  • 1 saatten az 1 buçuk saatten fazla kalmayın.
  • ne kadar bilirsen bil cocugun anlayabildigi kadar adamsin. o yuzden seviyeyi iyi tespit et, aile imkansizi beklemesin. durust olmakta fayda var.
    zeka var istek yoksa motivasyon. kafa yok istek varsa zaman gerekir bunu unutma .
  • eğer çocuğun seviyesi bilinmiyorsa herhangi bir konudan sohbete başlamak,yavaş yavaş derse bağlamak sonra da basitten başlayarak birkaç soru sorup seviyesini ölçmek iyi olabilir.
  • kontrolün sizde olduğunu unutmayın. hazırlıklı gidin. anlatacağınız konuların notunu çıkartın kendinize, onlar üzerinden anlatın. öğrenci bundan sıkılıyorsa ve konuları biliyorsa, konu anlatımlı bir kitabın üzerinden şöyle bir özet geçin, örnek sorular gösterin.

bir sonraki derse kadar yapması gereken ödevler verin, ek sorular, yaprak testler götürün. anlamadığı yerleri sabırla anlatın. her dersin başında ödevlerini kontrol etmek size dolu dolu geçecek yarım saat kazandırır anlatacağınız konu kısaysa.

yapamadığınız soru olursa o an için geçin, baktınız çok zorladı ay bu soru yanlış ben buna evde bir bakayım, şimdi vakit kaybetmeyelim ayağına yatın. çok işe yarıyor. böyle çok karizma toparladım ben şahsen.

çocuk hiçbir şekilde hiçbir şeyden anlamıyorsa ekstra sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. durum böyleyse daha hafif konularla geçirin dersleri, en basitlerini yaptıramazsanız ilerleme kaydedemezsiniz.

bir şekilde çocuk üzerinde kontrolünüzü kaybederseniz, bir yolunu bulun ve geri kazanın, yoksa o dersler size kabus olur. ama bağırıp çağırmaya falan kalkmayın çocuğa, tatlı dil ve onu anladığınızı belirten sözler her zaman daha çok işinize yarar. hem öğretmeni hem kankası olmayı becerirseniz eğer, sevdiğiniz işten para kazanır duruma gelirsiniz. şefkatinizi esirgemeyin.

bir de karşınızdakinin çocuk olduğunu unutmazsanız, dadından yinmez.

şimdi gidin ve eğitin o çocuğu !
  • biraz maddi taraftan bakalım:
    parayı ne peşin alın ne de unutulacak kadar geç alın. baştan söyleyin,1 ay sonunda ücreti alırım deyin. ama söyleyin bunu. ben söylüyor muyum? hayır söylemiyorum.
    o para sizin hakkınız, çok kolay bir iş yapmadığınızı hissettirin, parayı alırken üzülmeyin, suçluluk hissetmeyin. peki ben bunları yapabiliyor muyum, tabii ki de yine hayır. (bilgimi paylaşıyorum, bi de para alıyorum, ne kadan ayıp diye düşünüyorum bazen.)
    devam edebilir, aklıma gelenler bunlar. çok doluyum aslında...