şükela:  tümü | bugün
 • içmeyin. içmeyin. içmeyin.
  rezil bi içkidir. ertesi günü berbattır. illa içecekseniz 1-2 kadeh yeter. fazlası cidden mide bulandırır.
 • “rakı sofrasında susulmaz arkadaş
  hıçkıra hıçkıra ağlayacaksın
  arınacaksın gururundan, paşa gibi
  şerefe ulan diyeceksin
  şerefsiz dünyaya inat şerefimize
  kırar gibi tokuşturup kadehleri
  gırtlağınla seviştireceksin meyleri
  gömeceksin kendini şişelerin dibine, ölür gibi içeceksin
  öleceksin arkadaş
  oturtacaksın karşına geçmişini
  güle güle küfür edeceksin
  unutacaksın, unutur gibi içeceksin
  içiyorsan rakıyı öve öve
  söve söve kusacaksın ne varsa içinde…”

  "can yucel"
 • içerken meclisinizde güzel insanlar olsun. af buyurun götü başı dakikasında dağıtan insanlar varsa mümkünse onlarla içmeyin. ağzınızla için tatlı tatlı yemenin acı acı osurması olur sözünü aklınızdan çıkarmayın. hadi afiyet olsun.
 • arada ayağa kalk lavobo vs ya da temiz hava al surekli oturduğun yerde kalırsan ilk ayağa kalkmanda çarpar
 • olmayan tavsiyedir. daha doğrusu bir içkiyi içmek için neden tavsiye verilir ki insanlara? yok suyu az koy; miden bulanmasın. yok ağzına al; dolandırmadan iç. yok içerken nefes alma. yok ilk yudumun zevkine var, ağzında çevir. saçma sapan işler. hep mideyi bulandırmaması için tavsiyeler verilmiş. aklım almıyor, madem midesi bulanacak ve sevmeyecek ilk yudumda hissedip devam etmez zaten içmeye. midesinin bulanmaması için verdiğiniz taktikler saçma, beğenmiyorsa tadını ve midesini bulandırıyorsa neden içmeye zorlasın ki kendini? ah bu özentilik, ah bu popüler olanı illa da deneyeceğim motivasyonu. rakıyı öğüre öğüre içenlerdense ben alkol almıyorum diyerek masadaki mezelere yanlayanlar daha samimi geliyor bana.
 • buradaki tavsiyeleri fazla sallamayın, herkesin içkiyle yolculuğu farklıdır..

  sadece yavaş içip kendinizi gözlemlemeye çalışın..
 • içkiden anlamayanların bokladığı içkidir.
 • yeni rakı bardağının üzerinde iki çizgi bulunur. ilk çizgiye kadar rakı koyup suyla doldurursanız tek, çift çizgi ise dubleyi gösterir. bu iki çizginin tam ortasına ise "pavyon dublesi" denilir. ilk etapta tek ile başlayın, fazla yumuşak gelirse pavyon dublesi daha sonra duble denersiniz. ilk etapta sert olursa rakınız direkt soğuyabilirsiniz. yanında peynir dışında en az iki mezeniz olsun. fazla kaçırmadan yavaş yavaş tüketin. afiyet olsun.
 • masalar kuruldu. mezeler geldi. yemekler yendi. rakılar içildi ve sohbetler edildi. herkes masadan kalkıp evine uyumaya gitti.

  -rakıyı içtikten sonra mutlaka dişini fazladan birkaç dakika fırçala. diş fırçalamak içki içmekten kaynaklanan kötü kokuyu azaltabilir. ağız hijyenine fazladan birkaç dakika ayırarak kötü ağız kokularını gizleyebilirsin.

  mentol içeren, keskin kokulu bir diş macunu kullan. nefesindeki alkol kokusunu gizlemenin en etkili yolu budur.

  dişini normalden iki dakika daha fazla fırçala. ağzındaki alkol kalıntılarını ve alkolle ıslanmış gıdaları uzaklaştırmak için bu ekstra zamana ihtiyacın olacak.

  -diş ipi kullan. alkol aldığın geceler diş ipi kullanmayı ihmal etme. alkolün yumuşattığı yemek parçacıkları çoğu zaman dişlerinin arasına sıkışır. bu da dişlerini tepeden tırnağa fırçaladığın hâlde ağzında alkol kokusu kalmasına neden olabilir.

  -ağız suyu kullan. dişini fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra kaliteli bir ağız suyuyla gargara yapmayı ve ağzını çalkalamayı unutma. ağız çalkalama suları, nefesindeki kötü kokuları gidermek için tasarlanmıştır ve genelde alkol kokusunu örten nane aromasına sahiptir. şişenin üstünde önerilen süre kadar gargara yap (bu genelde 30 saniye civarıdır) sonra lavaboya tükür ve ağzını suyla durula.

  -duş al. alkol yalnızca nefesini etkilemez. aynı zamanda vücudunun gözeneklerinden dışarı atılır ve bedeninden ekşi bir içki kokusu yayılmasına yol açar. içki içtiğin gece ya da ertesi günün sabahında mutlaka duş almalısın.
  vücudunu iyice yıkamaya özen göstererek normal şekilde duş al.
  kokusu baskın olan sabunlar, şampuanlar ve saç kremleri de alkol kokusunu ortadan kaldırabilir ya da hafifletebilir.
 • nasıl seviyorsanız öyle için. rakı adabı filan yazanları da siklemeyin güzel kardeşlerim. naçizane tavsiyem buzu rakıya değil suya atın. rakıya da soğuk su koyun. arkadan da (bkz: müzeyyen senar) çalsın. şerefe.