şükela:  tümü | bugün
  • tekne parasını biriktirmek.
  • boyu 4.95m'den büyük tekneler vergi ve ruhsata tabi diye biliyorum.
  • tekne sahibi bir alırken bir de satarken sevinirmiş diye bir laf var, kendim tecrübe ettim* gerçekten çok doğru. yazlık almak daha mantıklı, en azından gayrimenkul. eliniz alet tutsa da tekneyle baş edemezsiniz, işin pis tarafı tuvaletin borusu patlasa tekne batar o kadar diyeyim.

illa alacaksanız eğer işletme maliyeti düşük olsun derseniz yelkenli alın, her sene yelkenleri yıkattırmanız ve tamir ettirmeniz şart yalnız. iki senede bir karaya çekip atmanız lazım en az 600 euro. marina kirası ise bambaşka bir macera, yer bulmanız yetmez bir de iyi yer bulmanız gerekir.

en önemli şart ise vaktinizin olması lazım. eğer senede sadece 1 ay kullanacaksanız sakın almayın, eğer charter için başkasına kiralamayacaksanız paranın hakkını asla alamazsınız.

velhasıl kelam; almayın kiralayın.
  • yerde alin, o tekneyi baglayacak yere verecek paraniz varsa zenginsiniz zaten, oyle teknecikcik almaniza gerek yok demek. he o yoksa zaten teknecik mi cik mi almayin. kac on bin liralardan bahsediliyor. tekne almak kolay da ya gerisi,,
  • motorun yaptığı dalga ve köpürtmesine dikkat edilmesi gerekir.
  • uzaktan kumandasının pillerini almayı unutmayın.
  • "ikinci defa alacaklar da mı var aramızda?" diye sorduran başlıktır.

edit: imlâ
  • adı life olmasın!
  • tecrübeli suserlerin tavsiyeleri rica olunur.
  • umarım hayatımın gelecekteki bir döneminde ihtiyacım olur dediğim tavsiyelerdir.