şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • gitneden önce internet kullanacaksanız uygun bir paket alın, mevcut paketinizle 5-6 fotoğraf paylaşayım derken bir bakmışsınız internet kullanımınız 100 tl yi aştı mesajı gelmiş. oldu da buna rağmen devam ettiniz 1.000 liranın üzerinde bir faturaya hazır olun. her bir bokun fotoğrafını çekeyim de paylaşayım diye yırtınıp boşa vakit kaybetmeyin, biz zaten internetten de bakabiliyoruz canımızın istediği yere. tadını çıkarın.
 • dönünce "abi yurtdışında adamlar şöyle" geyiğini kesin yapacaksan, içlerinden sana küfür edip götleriyle gülenler olacak, bunu bilerek yap.
 • %80 olasılıkla umreye gidiyorsundur. tavsiyelerim şunlar:
  - orası yurtdışı sayılmaz. kendini seyyah zannetme öyle.
  - geldiğinde çevrendekilere "allah size de nasip etsin inşallah" deme. o kafadakiler üçüncü turu attı bile. ötekilere de para versen gitmezler.
  - hidayeti bulabilirsin orada. öyle diyorlar kimileri. reset felan atan da oluyor. ben pek anlamadım; sen de kafayı takma. bi dolan gel.
  - duty free'den double black getirmeyi unutma. nasılsa sen içmezsin.
 • -havaalanında inince pasaport kontrol var uçakyan inerken pasaportlarınızı hazırlayın.
  -taksiciyle pazarlık yapıp anlaşın öyle binin ama işin cılkını çıkarmayın
  -laps diye girdiğiniz restorana hemen oturmayın garsona neresinin müsait olduğunu sorun, size yer göstermesini bekleyin.
  -gitmeden önce gezilecek görülecek yerlerin listesini yapın hatta google maps e kayıt edin sonra çevrimdışı da kullanabilesiniz.
  -telefonunuza çevrimdışı kullanılan bir sözlük uygulaması indirin hayat kurtarır.

  şurd dursun aklıma geldikçe editlerim.
 • yeterli miktarda ıslak mendil alın yanınıza. zira gittiğiniz hiç bir tuvalette taharet musluğu olmayacak. e biz de alışmışız illaki ıslak bişey değecek kıçımıza.
 • gece 12'den önce girin yoksa kredi ve yurtlar kurumu yurttaki kaydınızı siler,sizin yerinize yedekte bekleyenlerden biri çağırılır.
 • herhangi bir avrupa şehrinden döndüğünüzde, atatürk havalimanına inecekseniz ve başka bir şehre gitmeniz gerekecekse aktarmalı uçuş kullanın. cimrilik yapmayın. metroyla esenler otogarına geçerim, otobüsle giderim demeyin sakın. yaşanan o kültür şoku insanın ömrünü 10 yıl azaltıyor.
 • canınız türk yemeği çekerse mutlaka bir yerlerde türk restoranı vardır ve adında illa ki "istanbul" geçiyordur. bunu arayabilirsiniz, o anlık can çekmenizi giderebilirsiniz.

  özellikle batı avrupa'da gerçekten yaya yoluna 2 metre bile yaklaşsanız duruyorlar, mit sanmayın hazırlıklı olun.

  yolda tok tutması için sürekli muz, kruvasan; ucuz olduğu için de hep mc donalds'tan yiyeceğiniz için kabız olabilirsiniz. kendinizce çaresine bakacağınız şeyleri yanınızda taşıyın. örneğin italya'da kefir yoktu. mal gibi kalakalmıştım..

  ayakkabınıza mutlaka dikkat edin. en rahat ayakkabınız hangisiyse onu giyin. yazın ortasında gidecekseniz ve de barcelona gibi sımsıcak, nemli bir yere gidecekseniz hava alan ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

  gideceğiniz yere daha önce gitmiş biriyle mümkünse birebir konuşun. yani blog falan okumayın. birinin tecrübesini dinlemek daha çok şey katacak size emin olun. o an insanın aklına daha yararlı şeyler gelince falan paylaşabiliyor, mantıklı.

  selfie çubuğu alın 5-10 tl'ye türkiye'den, avrupa'da çok pahalı. arkadaşım 8 euro vermişti. çok saçma.

  vaktiniz ve ingilizce'niz varsa yerli birini durdurup 'sizce bu şehirde görülmeye değer neresi var?' diye sorun. genel turist çeken yerlerin haricinde bildikleri ve görmeye değer yerler illa ki vardır. mesela herkes ayasofya'yı gezmesi gerektiğini bilir fakat otağtepe korusu'nu bilmeyebilirler. ben gittiğimde de turist yoktu zaten ama bence istanbul'un manzarasının harika göründüğü noktalardan biriydi. bu tarz bir şeyi yakalayabilirseniz sizin için harika olur.
 • yabancı dil seviyenizden çekinerek konuşmamazlık etmeyin. özgürce iletişim kurmaya çalışın çat pat da olsa dil bilginiz. kimse anasının karnından mükemmel yabancı dil konuşarak çıkmıyor. hele ki ingilizce dışında bir dil konuşulan bir yere gidiyorsanız zaten en kötü ihtimalle en azından denediğiniz için insanlar sizi sempatik bulacaktır.

  ana dili olmayan bir dilde iletişim kurmak için efor sarfeden birini küçümseyecek insan zaten gereksiz insandır; o yüzden siz rahat olun.
 • gideceğiniz ülkenin dilinde en azından günaydın, teşekkürler, merhaba gibi kelimeleri öğrenin ve kullanın.

  google maps'te gideceğiniz şehirlerin haritalarını indirin görülecek olarak önceden belirlediğiniz yerleri işaretleyin ve offline olarak kullanın. (kağıt haritalarla yer yön bulmak kolay değil, internete de günde 15 tl vermeye gerek yok)

  pek tavsiye etmesem de yiyecekler sizi hiç açmadıysa bir istanbul kebap muhakkak vardır, onu bulun.

  özellikle ingilizce konuşma konusunda sıkıntılı ülkelerde (ör: ispanya) mümkünse biraz öğrenmeye çalışın, değilse google translate veya benzeri offline kullanılabilecek bir tercüme uygulamasında o ülkenin dilini indirin.

  vergi iadesi alınabilecek tutarda bir alışveriş yaptıysanız, tax free formunu doldurtun, faturanızı ve ürünü saklayın, dönerken havaalanında vergi iadenizi alabilirsiniz.

  raylı sistem haritalarını telefonunuza pdf veya fotoğraf olarak kaydedin.

  bütçenizi sarsmıyorsa merkezi bir yerde, sarsıyorsa metroya yakın bir yerde konaklayın.

  aldığınız su gazlı olmasın istiyorsanız pembe kapaklı olanlarını alın. (en azından evian marka olanları öyle) hatta yanınıza bir cam şişe alın suyunuzu yanınızda taşıyın. (suya 1 euro vermek gerçekten sinir bozucu)

  eğer her daim kalabalık olduğu kesin olacak bir müzeyi, sarayı vs ziyaret edecekseniz biletlerini kesinlikle ama kesinlikle online alın.(vatikan müzesi, el hamra sarayı, eiffel vs) online aldığınızda genellikle bir ekstra ücret ödüyorsunuz ama orada harcayacağınız saatlerin ederi çok daha fazla. zaten bir şehirde 3-4 gününüz var onun da işlevsel saatleri kuyrukta geçmesin.

  havaalanından giriş yapacaksanız sadece merkeze gitmenize yetecek kadar parayı burada bozdurun. eğer euro bölgesine gidiyorsanız euro yaptırmış olarak gidin zaten. başka ülkelere gidiyorsanız dolar daha makul olur.
28 entry daha