• geçen hafta ilk kaynak kodlarındaki veritabanına bakarken tesadüfen keşfettim: başlangıçta saat bilgisi kaydediyormuşum. o yüzden ilk entry'nin de kayıt saati net olarak belliymiş: 15 şubat 1999 20:16 est (hosting şirketinin zaman dilimi). yani türkiye'de 16 şubat 1999 gece 03:16'ya denk geliyor aslında. ben hep 14 şubat akşamı başlayıp 15 şubat'ta release ettiğimi sandığım sözlüğü 16 yıl sonra 15 şubat akşamı kodlamaya başlayıp 16'sında release ettiğimi anladım. aylar boyunca timezone hep geriden geldiğinden türkiye'de o tarihlerle gördüğümüzden de duruma uyanmamışız tam tersine entry tarihlerini baz aldığımızdan da doğrusu o zannetmişiz. vay arkadaş.

db'ye aktarırken saat bilgisini kaldırma sebebim de sanırım bu zaman dilimi işiyle uğraşmak istemediğimden. o zaman bu kadar katastrofik bi probleme yol açtığımın da farkında olduğumu sanmıyorum. şimdi bunu keşfedince de bir anda tarihte pek çok olayın dünyanın başka yerlerinde söylendiği günde gerçekleşmediğine uyandım. mesela "doğduğum gün şu olaylar olmuş" istatistiği bile manasız kaçıyor bu durumda.

edit: max zorin düzeltti, gece 1 değil 3 olacak, sağolsun.
  • (bkz: pena)
  • nereye gireceginizi uzun uzun düsünürseniz sonunda bu yükten kurtulmak icin "ehhh be" deyip bu basliga girmeniz baya olasi entry'dir.

(bkz: oh)
  • yüzyıllarca sıra bekledim herkes gibi. kâh önüme kaynadılar, kâh birşeyler öğrettiler. uzun zamandır tanıdığım ekşisözlük ailesiyle bugün itibariyle tanışık oldum.

bugün evleniyorum dostlar. yazarlığımı bugün onaylayarak düğün hediyesi veren moderatörlere çılgın zamanlamalarından ötürü tebriklerimi gönderiyorum. umarım bu işte amerika'nın bir parmağı yoktur. ben yine de n'olur n'olmaz coca cola içmeyi bırakıyorum.

beklenen andır efendim.
  • uzun zaman sonra bakıldığında çoğu zaman ;
    " ya neden ilk entry olarak bunu yazmışım ki" tepkisini doğuran, hatalı olma olasılığı pek bulunmayan, heycan dolu entry..
  • saati ve dakikası olmayan ilk entry.
  • heyecan, korku, sevinç. hepsinin bir arada olması. imla kurallarına azami özen. bayramlık elbise gibi bişey...
  • aman bir yanlış yapıp da uçurulmayayım kaygısıyla girilen entrydir.
  • tesadüfen tanışılan ve uzun süre keyif ile okur kalındıktan sonra alt tarafta yolla butonunu görmenin sevinci ile yazılan ilk cümlecik.
  • pena olduğunu bugün cumhuriyet gazetesinin pazar ekinden öğrendiğim entry.

zamanın ötesinden gelen edit: evet #1 yapmak hiç aklıma gelmemiş ya da hiç merak etmemişim.
hesabın var mı? giriş yap