şükela:  tümü | bugün
  • geçen hafta ilk kaynak kodlarındaki veritabanına bakarken tesadüfen keşfettim: başlangıçta saat bilgisi kaydediyormuşum. o yüzden ilk entry'nin de kayıt saati net olarak belliymiş: 15 şubat 1999 20:16 est (hosting şirketinin zaman dilimi). yani türkiye'de 16 şubat 1999 gece 03:16'ya denk geliyor aslında. ben hep 14 şubat akşamı başlayıp 15 şubat'ta release ettiğimi sandığım sözlüğü 16 yıl sonra 15 şubat akşamı kodlamaya başlayıp 16'sında release ettiğimi anladım. aylar boyunca timezone hep geriden geldiğinden türkiye'de o tarihlerle gördüğümüzden de duruma uyanmamışız tam tersine entry tarihlerini baz aldığımızdan da doğrusu o zannetmişiz. vay arkadaş.

db'ye aktarırken saat bilgisini kaldırma sebebim de sanırım bu zaman dilimi işiyle uğraşmak istemediğimden. o zaman bu kadar katastrofik bi probleme yol açtığımın da farkında olduğumu sanmıyorum. şimdi bunu keşfedince de bir anda tarihte pek çok olayın dünyanın başka yerlerinde söylendiği günde gerçekleşmediğine uyandım. mesela "doğduğum gün şu olaylar olmuş" istatistiği bile manasız kaçıyor bu durumda.

edit: max zorin düzeltti, gece 1 değil 3 olacak, sağolsun.
  • çaylak onay listesinde 22. sıraya kadar düşmüşken onay vermeyip her şeyi baştan başlatmasalardı benim de bugün yazacağım entry olacaktı.
  • az önce başka bir başlıkta onlarca düzeltme ve tekrar okumadan sonra yolla butonuna basabilerek sözlükte sahip olduğum ilk yazı neticesinde level atlama(bkz: level up) hissi veren, (bkz: ilk entry)şeklinde bir başlık olması gerektiğini düşündürüp buraya da bir entry yazmak için sizi cesaretlendiren vede sözlükte kendini ifade etmenin aşırı heyecan verici halini bir seferlikte olsa hissettiren entry.
  • fikir edinmek için girip hiçbir şey
    bulamamak
  • "istediğim nicki aldım, bir ay içinde de mutlaka asgari bir entry girmem gerekiyor ama aklımda da dişe dokunur bir şey yok. öylesine bir şey yazayım da hesabım cepte dursun." düşüncesiyle girilebilecek, muhtemelen özensiz, gereksiz, bilgi içermeyen, kimsenin "yahu şöyle bir entrym olsa" demeyeceği, önem arz etmeyen bir entry olabilir. bahsedilen entrylerin önemi taze çaylak ve hesabı için geçerlidir.
  • aylar sonra belki de istediğim buydu. buraya yazmak. evet çok istiyorum
  • ilk entry, ilk heyecan.

şöyle bişi dikkatimi çekti genelde ilk entrylerde herkes bildiği şeye yöneliyor,

bankacı hemen bir bankacılık ürününe:

kredili mevduat hesabı: çekilen paranın eee aynı gün içerisinde geri yatırılması durumunda (madem çekiyorsun, niye yatırıyorsun tekrar) faiz işlemeyen hesap.

fanatik hemen tuttuğu takıma:

penis: boyutları kişiden kişiye değişebilecek erkek organı.

ve bir çoğu istenilen reaksiyonu vermez.
  • word'de yazip copy paste islemiyle naklettigim entrydir. niye kasmissam o kadar ama ilkler ozel oluyor iste. simdi noktalamaya bile dikkat etmiyorum
  • bir an önce yazar olup girmek istediğim entry.
  • ilk entry başlığına yazılasıdır.
hesabın var mı? giriş yap