şükela:  tümü | bugün soru sor
31 entry daha
  • şu anda eşim adına yapmakta olduğumuz 1 (gıda sektörü), hatta 1 ay sonra da kendi adıma da 1 adet olmak üzere(teknoloji) toplam 2 adet işe girişiyorum.
    ortamlarda start-up'ım var diyerek hava atacağım tabii ki.
    bunların sonucunda gelecek sene batıp çok fena borç batağına saplanacağımı düşünüyorum.
    tek motivasyonum: borç yiğidin kamçısıdır.
  • 10 yaşımda sıra bekleyen kamyonculara soğuk su satmıştım.
    kazandığım parayla yoğurt alıp ayran yaptırdım anneme.buzzz gibi ayran 5 lira diye bağırdığımı hatırlıyorum.küçük kuzenime de su işini taşeron olarak verdim.gel gelelim o termosu bitirdiğinde ben daha 2-3 bardak bile satamıyordum.
    “o küçük ya sevimli diye alıyorlar “diye düşünürken öyle olmadığını yaşlı bir kamyoncu amca söyledi:
    -yeğenim şimdi senin ayrandan içsek.hava sıcak yola çıkıyoruz .uykumuzu getirir.
    hedef kitleyi iyi analiz edememiştim.işi kuzene bıraktım.
    ........
    adam şimdi cola bayisi iyi mi.
  • lisede elektronik okumuştum. neredeyse her ay bir devre projesi yapardık.

direnç, entegre, kondansatör, bakır plaka vb. malzemeler okula neredeyse 40 km uzakta satılıyordu. bir de bizim sınıf komple gerizekalı olduğu için ne devreleri bilgisayardan çizebiliyorlardı ne de lehim işlerini yapabiliyorlardı. malzemeleri almaktan bahsetmiyorum bile.

bir garajım olmasa da girişimcilik hikayem ilk burada başladı. 20 liralık bir alışveriş için neredeyse 50 lira para alıyordum kelle başı. gizli saklı da yok, tamamen ticaret. gitseler de ne alacaklarını bilmiyorlardı çünkü.

14 kişiydik. her ay sadece malzemeden 420 lira kazanıyordum. içlerinden 7-8 kişi de lehim yapamadığı için onlardan da kelle başı 50 lira karşılığında işçilik ücreti alıp devrelerini teslim ediyordum. yaklaşık 10 dakikalık bir lehim süreci vardı. devremi isis ve ares üzerinden çizip lazer yazıcıyla çıktı aldıktan sonra bakır plakaya koyup ütü yardımıyla yolların bakıra geçmesini sağlardım. sonra da asit türü bir şeye atıp çizgiler dışındaki bakırların erimesini beklerdim. süreç böyleydi. 2 yıl boyunca lise şartlarına göre çok iyi para kazandım. millet tost yiyemezken ben dışarıdan kebap söylüyordum öğlen molasında hahah.
  • baba dükkanı sayılıyor mu?

11 yaşlarındaydım, kalfa işi bıraktı, askerlik çağı gelmiş, sigortalı iş istiyordu, sektörde eskiden on adam çalıştıran peder bey epey ufalmıştı, sonra anten işlerine ben atladım, iki çanak anten, takım çantaları, kablo, lnb, uydu cihazı derken motora bindim mi 1 saat ötedeki köylere kadar gidiyordum, dijital uydular çıkmıştı ama pahalıydı, ben tam ucuzladığı, kredi kartı taksit dönemlerine den gelmiştim, çok uydu kurdum, çükü kalkan geliyordu, şifreli kanallarda açılsın diye binbir takla, kürt kanallarını ayarlıyordum ama pkk olanları asla, böyle koşturdum, okul, dükkan derken univ. peder yalnız kaldı tabii, okuttu beni, sonra kapattı zaten 35 yıllık dükkanını, şimdi emeklilikten patlayacak, televizyonculukta en yaşlı o kalmıştı tamir yapanda, akranları çoktan kör, şimdilerde ilk girişimimden dönmüş biri olarak baharda evrak olarak ev/ofis açacağım, ufaktan piyasa yapmaya başladım, hakkımızda hayırlısı, sallama döneminden icraat dönemine...
2 entry daha