şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: istanbul)

sokaklarında gezmeye başlayınca, aşık olduğun kızın ‘kaşar’ çıkması gibi hissettirdi.
  • (bkz: antalya)

dünyanın en güzel falezleri, dünyanın en güzel plajları, dünyanın en güzel şelaleleri ve her köşe başında gezen ruslar kombinasyonu. parklarında portakal ağaçları, sokaklarında turunç kokuları olan şehir. marttan kasıma kadar denize girilebilen ve yılda 300 gün güneşi gören şehir. bir yanı deniz, bir yanı dağ, bir yanı orman. bergama kralı attalos 'un kurduğu, roma imparatoru hadrian 'ın aşık olduğu, mısır kraliçesi kleopatra'nın denize girdiği, selçuklu sultanı keykubat 'ın çok istediği, keyhüsrev 'in fethettiği, mustafa kemal atatürk 'ün çok beğendiği şehir. gecenin bir yarısında mini eteğinizle istediğiniz her sokakta rahatça gezebileceğiniz türkiye'deki belki de tek şehir. burası öyle bir yer ki sadece şehir merkezinde 3 tane şelale bulunuyor. sabah çıkıp şehre yarım saat uzaklıktaki saklıkent'te gidip kayak yapıyorsun sonra vazgeçip şehre geri gelip konyaaltı'da denize gidiyorsun. peki ya dünyada en fazla endemik bitkinin bulunduğu şehir türkiye'de desem inanır mısınız? bu şehir antalya. ilkbahardan sonbahara kış mevsimini görmeden direkt atlanan bir şehir burası. belediye otobüsüyle plaja gidilebilen, şehir merkezinde 3 tane plaj bulunan türkiye'deki tek şehir. arabanıza atlayıp aspendos, olimpos, phaselis, apollon tapınağı gibi bir sürü antik kentte gidebileceğiniz bir şehir. bi kere bu şehrin merkezinde kaleiçi içi diye bir mekan var ki ne kadar anlatsam boş gelmen gezmen lazım. en işlek caddesinin üstünde 1700 yıl önce roma imparatoru tarafından yatırılan bir kapı var. o kapının altından geçmeden bu şehri anlayamazsınız. etek giyen kadınlara öküz gibi bakılan şehirlere inat, burada 3 santimden kısa şortunla istediğin sokakta yalnız başına yürüyebilirsin. . palmiye ağaçlarının bir şehre ne kadar yakıştığını görmek istersen buraya gel. denize girmek istersen plajları var, eğlenmek istersen gece kulüpleri var, tarih istersen antik kentleri var, sanat istersen müzeleri var ki bunlar paris'te değil antalya'da bulunuyor. bizim antalya'da. konyaaltı, lara, kleopatra, patara, kaputaş gibi harika plajlara sahip bir şehir. dünyanın en eski batık kenti burada. hatta türkiye'de insanlığın en eski yerleşim yeri bile burası. bir insan bir şehre aşık olabilir mi? bilmiyorum ama eğer bir insan bir şehre aşık olursa antalya'ya aşık olur. ben aşığım şahsen.

ve unutmadan; hiç şüphesiz ki antalya dünyanın en güzel yeridir *
  • (bkz: prag)
  • (bkz: barcelona)

bir de tanıyıp aşık olduğumuz berlin
  • (bkz: çanakkale)

arkadaşlar belki sizler gibi yurt dışına çıkmamış olabilirim ama bahse konu şehrin havası bir başka bee.
  • (bkz: gotham)
  • venedik ve paris ilk görüşte aşık olunan şehirlerdir, ama içlerinde yaşayınca güzel gelmez. buna karşın ilk görüşte aşık olunmayan birçok şehir içinde biraz yaşanınca çok güzel gelir. eş seçmek gibi belki de, kriteriniz sadece dış güzellik olursa sonraki yıllarda sıkıntı olur.
  • (bkz: floransa)
  • sinop desem çok mu gülersiniz az mı gülersiniz?

2016 eylül'de karadeniz turu yaptım. bu kapsamda sinop'a da gittim.

bugüne dek tatil için gittiğim yerlerde, orayı ne kadar beğensem de hiç orada yaşamak gibi bir fikre kapılmamıştım. ilk defa sinop'ta "yaşanır ki burada" diye düşündüm.

şehir merkezinde kadınlar şortla dolaşıyordu, kimse rahatsız edici bakmıyordu.

deniz kenarında bir sürü cafe vardı. kimisi yeşillikler içinde çay bahçesi, kimisi şekilli cafelerdi.

adliye yeni dönem dev cam bina adliyelerinden değil eski bir tarihi binaydı. denize ve şehir merkezine çok yakındı.

güzel gözüktü gözüme, aklımda yer etti orası.
  • ikametgahı prag 6, bubenec mahallesinde olan ve de gezmeyi dolaşmayı çok seven biri olarak;

- yaz aylarında salkım salkım tan yelleri eserken, st.petersburg’tan, hamburg’a kadar köyleri ve kasabalarıyla tüm baltık sathı,
    - ilkbahar’da gölleri, köprüleri, saraylarıyla würzburg, füssen, salzburg romantik yol,

- haramilerin saltanatı yıkıldıktan sonra da, bekle bizi mersin!