şükela:  tümü | bugün
 • tv de romalıların su değirmenleri ile ilgili programını seyrederken kafama takılan konu.

  insanların bu keşfi sonucunda hayatımızı kökten değiştiren çok özel bir ürün ortaya çıktığı bir gerçek.
  ancak kısıtlı imkanları olan bir insanın, tahılları en basit şekliyle haşlayıp yumuşatıp lapa haline getirip tüketmek varken, öğütüp+mayalayıp pişirme gibi komplike işlere kalkışma sebebini anlayamıyorum.

  acaba tahılların yenebilir olduğu keşfedilip doğadan toplanmaya ve bir yandan ıslah edip üretme denemeleri yapıp tüketilmeye başlandığında, bir dönem haşlanarak tüketilmiş, sonrasında daha pratik ve kaliteli bir form aranıp tahılları öğüterek ekmek yapmak icat edilmiş olabilir mi.

  yoksa tahılları yemeye karar verdiklerinde henüz ateş bulunmamış olduğundan taşla ezip un yaparak, bu unu soğuk suyla karıştırıp çiğ ve soğuk çorba şeklinde mi tüketmeye başlamışlardı.
 • cevap aslında çok basit. tesadüf. insanlığın kaderini oluşturan etmenlerin çoğu aslında birer tesadüften ibaret. karanlık çağlarda ateşin bulunmasından tutun da günümüzde viegra'nın keşfine kadar yaşadığımız ve hayatımızı kolaylaştıran nice güzellikler aslında bir çalışma ya da olaylar silsilesi içerisinde gerçekleşen mini tesadüfler sayesinde keşfedildi. yani genelde başka bir şeyi araştırırken hep daha yararlı bambaşka şeyler bulmuşuz. mesela kimin aklına gelirdi harç malzemesi olarak yumurta akının baya bir etkili olacağı.

  (bkz: horasan harcı)

  bir de şöyle düşünün. tv yok, internet yok, bilgisayar yok. işiniz gücünüz deneme yanılma. yani canı çok sıkılan biri de bu tip keşiflere ön ayak olmuş olabilir.

  konuyu özetlemeyi unutmuşum. tahılları öğütme ihtiyacı saklama ya da depolama amaçlı olabilir. yani bir ambara daha çok mamul sığdırabilmek için ilk insanlar tahılları öğütme ihtiyacı duymuş olabilirler. öğütülen tahıllara ne yapılacağı konusunu da sonraya saklamışlardır. kısacası kendileri için "sonunu düşünmeyen ilk kahramanlar" da diyebiliriz.
 • dişlerine ihtiyaçları vardı
 • cevap çok basit ; allah öğretti. hala da öğretmeye devam ediyor.
 • tahıllar sertti. dişlerine küçültmek gereksinimi duydular bu kadar basit.
 • sıkıntıdan.
 • üzümü fermante edip damıtma ihtiyacı neden duydular? daha ilginç bir soru değil mi?
 • maya mitolojisinde tanrıların yiyeceği olduğu müjdelenen tavuk dönere daha hızlı ulaşabilmek için tabi ki..
 • doğru sorular ile ulaşılabilecek hızlı cevaplar;
  insanlar avcı ve toplayıcı bir hayvan grubuydu.
  topladıkları besinleri yetiştirebileceklerini anladıklarında tarım başlamış oldu.
  biraz basit oldu ama neden insan bu kadar zeki konusuna kadar gider bu oda eti pişirip yememize ve daha zengin bir şekilde beslenmenin getirdiği gelişime dayanıyor.

  yani her şey o ilk kebabı yapan maymun ile başladı gençler.