şükela:  tümü | bugün
  • mahkeme salonuna girer girmez elinizi incil'e basıyorsunuz. daha sonra, gerçeği, tüm gerçeği ve yalnızca gerçeği söyleyeceğinize and içiyorsunuz.
  • •öncelikle, panik olmayın. bir şekilde katılmış olduğunuz o duruşma, sizin için ilk olsa da duruşmaya katılan diğer insanlar(hakim, avukat, zabıt katibi vs.) için çok sıradan bir şey. dolayısıyla o insanlar, sizin gibi stresli olmayacak. siz de olmayın.

•tutup da duruşma düzenini bozmaz, sağa sola hakaret etmezseniz başınıza bir şey gelmez. korkmayın.

•size söz hakkı verildiğinde konuşmak ve konuşan kişinin-kim olursa olsun- sözünü kesmemek, oldukça önemli.

•davacı, davalı, müşteki, sanık ya da tanık olmanız hiç fark etmez. hangi sıfatla olursa olsun mutlaka hakime bakarak konuşun. tanık iseniz bu duruma, daha da çok özen gösterin.

•karşı tarafı ya da tanığı dinlerken kaşınızı gözünüzü oynatmayın, öfleyip püflemeyin. gerçekten dikkat dağıtıcı ve duruşma düzenine yakışmayan bu hareketler yüzünden, en anlayışlı hakimden bile azar işitebilirsiniz.

•tanıklık yapacaksanız sorulan soruları karşılayacak yanıtlar vermeye çalışın. somut ifadelerle konuşursanız sizin için de, hakim için de daha kolay olur. örneğin: “birbirlerine hakaret ettiklerini duydum.” yerine, “a’nın b’ye “...” dediğini duydum.” derseniz ne hakim laf anlatmaya çalışır, ne de siz gerilip stres olursunuz. yine de hakimin sorduğunu o anki ruh haliniz nedeniyle kavrayamıyorsanız heyecanlı olduğunuzu hakime söyleyin. çok insanlıktan çıkmış biri olmadıkça anlayış gösterecek ve biraz sakinleşmeniz için bekleyecektir.

*hukuk mahkemesinde tarafsanız ve ön inceleme duruşmasıysa dilekçenizde anlattığınız olayları, anlaşılır şekilde özetleyin. bazen davanız/savunmanız, en iyi bu şekilde anlaşılır.

*kılık kıyafetinize abartılı bir özen göstermeyin. tabi ki at hırsızı gibi olmayın; ama takım elbise muhabbetine de girmeyin. sanılanın aksine; çoğu zaman iyi bir izlenim değil, suçluymuş da yaranmaya çalışıyormuş izlenimi uyandırır.
  • oto-boka da olsa avukat tutun (özellikle sanık olarak yargılandığınızda) 2 kere avukatsız, 1 kere avukatlı yargılandım, fark müthiş. avukatınızı iyi seçin. avukata gerek yok diyenlere inanmayın. avukatı tutmayacaksanız bile parasını basın, sorun, danışın.
    ha, mümkünse uzlaşın, mahkemelik olmayın, o ayrı.
  • davacı iseniz: çok iyi araştırıp alanında uzman işini adam gibi yapan, dolandırıcı/karşı tarafın parasıyla sizi sırtınızdan bıçaklamyacak bir avukat bulun.
  • eğer bir mahkemeye tanık sıfatıyla katılıyor iseniz, duruşma salonuna isminiz okunmadan girmeyin. sonra bir çuval inciri berbat edebilirsiniz.
  • sizleri izlemesi gerçekten eğlenceli oluyor (bkz: swh)
  • diyelim haklı olduğunuzdan %110 eminsiniz, karşınızdaki davadan önce gelip kendine göre işi tatlı bağlamaya çalışmış, kabul etmemişsiniz, her şey lehinize gibi.

karşıdakinin iyi niyetine, çocuk olmasına, öğrenci olmasına kanmayın.

ifadelerinizde tutarlı olun, bir ifadede mesela "dengem bozuldu" deyip diğerinde bunu demezseniz tutarsız oluyorsunuz.

karşıdaki(ler) aynı yalanı aynı şekilde söylerse tutarlı oluyor, davanız düşebiliyor.

davanızı savunmak adına biraz çalışın, hepsinin paçayı kurtarmak için yalan söyleyeceğini bilin. ayrıca birden çok kişiyle muhatapsanız, bilin ki bunlar mahkemeye ifade için tek tek giriyor, hakimin soracağı soruyu bilemezler. hakime, kişilere sorulmak üzere zeki bir-iki soru hazırlayın ki kendileriyle çelişsinler. mesela benim olay trafikte bir anlaşmazlık yüzünden idi, bunlar ileride durup 4-5 kişi inip motorlu olan bana tekme salladılar. zaten mahkeme konusu da bu idi, bu tekmeyi hukuken götlerine sokacaktım fakat hepsi ağız birliği ile benim (yolumda olmama, araçtan inenlerin ve kavgaya çağıranların onlar olmasına rağmen) motorla üzerlerine sürmem üzerine kendilerini korumak için tekme atıldığını savundu. bu savunmadan da anlaşılan o ki kendilerine avukat tutmuşlar, siz de tutmaktan imtina etmeyin.

konu temyize geldiğinde, "aman canım boşver, karşı taraf nasılsa beraat etti benim de amacım buydu, burunları sürtüldü, yeter" demeyin, onlar temyiz edip, ettikleri masrafı size sokmaya çalışacaklar.

bu işlerin başında avukat bir arkadaşla oturduk, konuştuk. dedi ki "bizim insanımız para cezasından anlar, miktar sana kalmış ama 50 bin liralık tazminat iste".

"oha" dedim, "karşımızdakinin eti budu ne, o kadar da değil"

siz demeyin. eğer dava açacak kadar önemli bir olayın içindeyseniz, sonuna kadar gidin. bu son sizin değil, hukukun belirlediği son olsun.

hukuk, size ağladığınız kadar meme veriyor. uslu uslu oturup "al bu da senin hakkın" demiyor.

bütün bu yazdıklarımı çöpe atacak tek bir şey istemiştim, davadan ilk duruşmada vazgeçecektim, istediğim tek şey karşı tarafın hatalı olduğunu kabul edip hakim karşısında özür dilemesiydi. dilemediler.
  • öncelikle adalet beklemeyin, keza büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız.

mümkünse tanıdık güvenilir bir avukat tutun.

öyle taleplerinizin yerine getirileceğini de sanmayın, hakimin egosu adaletin ve gerçeklerin her zaman önüne geçecektir. örneğin ben davacı olarak çıktığım mahkemede bilir kişi istediğimde hakimin cevabı şu oldu: "niye ben kör müyüm anlamıyor muyum bu işten?"
  • eğer şüpheli konumundaysanız, kusurunuz olduğunu düşünüyorsanız ve ceza da almak istemiyorsanız. herşeyi inkar edin.

ama suçum var cezama razıyım diyorsanız (ki olması gereken budur) hakimin işini kolaylaştırın ve iyi niyetinizi gösterin.
  • oncelikle tanik olarak giriyorsanız, mubasirin size giriste hatirlatacagi gibi nufus cuzdaninizi hazirlayin elinizde tutun, inanin bundan bile insanlar geriliyor. ikinci olarak taniklik durumunda yalnizca hakim ne soruyorsa ona cevap vermeye calisin, kesinlikle olayi uzatmamaya baska konulara girmemeye, olayla baglantili diger baska olayları anlatmamaya calisin, malesef hakimler karsidakinin de insan oldugunu ve mahkemeye ilk defa gelen bir kisi oldugunun farkinda olmayacaktır. bu nedenle size gelecek ters bir soru ya da tersleme ile karsi karsiya kalip daha da heyecanlanabilirsiniz.

taraf olarak getirildiginiz davaci ya da davalı avukati tarafindan size ne sekilde beyan vereceginize dair bir talimat olursa tavsiyem, bunu dinlememenizdir. malesef cok sik karsilasilan bir durum olarak bazi avukatlar taniklik yapacak kisiye ne sekilde aciklama yapacagina dair birebir aciklamada bulunuyor. sayet durusmadan once bu sekilde avukatla bir gorusmeniz olursa, bu durumun avukatlik meslek kurallarindan 24. maddeyi ihlal ettigini belirtmeyi sakin unutmayin.
hesabın var mı? giriş yap