şükela:  tümü | bugün
 • yeni plakların çoğu dijitalden devşirme olduğu için plakçalar alsanız da olur almasanız da. cd'den bi farkı yok.

  eski plak peşinde koşmanız lazım ki o da uğraştırıcı bir iş.

  siz gelin iyisi mi herhangi bir müzik çaları referans monitöre bağlayarak bitirin olayı.
 • fakirseniz almayın bırakılmıyor. eski plaklar müthiş pahalı.
 • karaköy ve kadıköydeki sayıları gün geçtikçe azalmakta olan pikap tamircilerinin tam sıralı listesine ulaşın.
 • plaklari yurtdisindan cok ucuza alabilirsiniz. türkiye´de degil koleksiyon kurmak, birkac plak bi araya dahi getirilmiyor. ha cok zenginim her türlü alirim türkiye´den diyorsaniz, almayin. cok zengin insanlar cok zevksiz oluyor zira.
 • ömrü hayatı boyunca hep bir plak tamircisi olmak isteyen biri için inanılmaz derecede yararlı tavsiyeler.
 • samimi konuşayım; bütçeniz şöyle bir 4-5 bin tl değilse analog keyfini tam olarak yaşayamazsınız. bunun yerine flac veya mp3 ile devam edebilirsiniz. pikaplar belli bir düzeyden sonra kendini belli eder. zaten o sesi duyduğunuz andan itibaren de dijitale geri dönüşünüz olmaz.

  bakmayın siz insanların abi 300 tl'ye 1970 model dual pikap aldım, süper çalıyor filan dediklerine. süper çalıyor dediği tamamen psikolojik bir olay. 300-500 liralık pikap süper filan çalmaz. analog özveri ister, emek ister, en önemlisi de bol bol para ister.

  paranız bolsa ve müziğe de ilginiz çoksa, bir dakika bile durmadan kendinize analog bir sistem kurun. bu konuda yardım da isterseniz yeşilimi yakın.
 • gidip herhangi bir plakcidan pikap almayin ilk olarak, ozellikle istanbul'da. cantali pikap mi? sakin almayin. ses kalitesinin bok gibi olmasinin yani sira fiyat olarak inanilmaz pahali.
  hobiye yeni basladigimda 450 lira'ya aldigim 1957 uretimi cantali pikaba kiyasla suan sahip oldugum orta seviye pikabim arasinda fiyat - performans olarak cok fark var. yuksek ihtimalle zamaninda kadikoy'deki bir plakcida kaziklanmis olmam soz konusu.

  turntable, amfi'yi ve hoparlorleri ayri ayri alin.

  turntable olarak:
  http://www.amazon.com/…rds=audio technica turntable

  amfi olarak:
  http://www.amazon.com/…&refrid=1c602b9713s1tzhew5jt

  tercih edebilirsiniz. hoparlorler'de keyfinize kalmis.
 • yurt dışında turntable getirme imkanı olan insanlar için bulunmaz velinimettir analog ses.

  önce maddi duruma bakın eğer bütçeniz 2500 tl civarı yetiyorsa yurtdışından dual veya technic markadan birini tercih edebilirsiniz.

  dech yani kayışlı bir model tercihinizse dual alın derim eğer direct drive model kayışsız bir model alacaksanız technic markadan şaşmayın derim.

  gitti gidiyor veya sahibinden com gibi yerlerden miadı dolmuş genelde bozuk size ucuz gibi görünen aldığınıza bin pişman alacak pikap ı asla almayın.

  bunları elde etseniz bile asıl önemli konu bulunmayan plaklar çok pahalı 1000 tl den 4000 tl ye kadar çıkan fiyatlarıyla insana dudak uçuklatır adeta.

  unutmayın plak dinlemek çok zevkli ama meşakkatli pahalı özveri isteyen uğraştır.
 • bu konuda detayli bilgi iceren bir yazi dizisi icin:

  plak koleksiyoncusunun rehberi
 • "eminim tanışsan iyi çocuktur, seversin" klasmanından bazı yazarlar bir manuel pikap tanımı yapmış ki tam evlere şenlik. manuel pikap'ta her işi biz yaptığımız için piyasada yokmuş pek, zaten gereksizmiş.

  yarabbi sen aklımıza mukayet ol. bizlere sabır ve dayanma gücü ver. senin gücün herşeye yeter (madımak ve hebdo'da yardıma ihtiyaç olabilir)

  şimdi bu manuel pikaplar sadece tablayı döndürür, biz plağı takarız, kolu götürüp plağın üstüne bırakırız, plak bittiğinde kol orada kalır, gidip kaldırır yerine koyarız, falan filan biliyorsunuz çekilen eziyeti.

  kerametini aslında bilemediğimiz emre odasında otururken bir anda pikap uzmanı olmuş, kanaat getirmiş. türkiye'nin gerçekleri göz önüne alındığında kendisi büyük ihtimalle haklı.

  oysa internette bakıyorsun vpi, rega, pro-ject, clearaudio gibi ecnebi simsarlar türkiye'de araba ev parasına manuel pikap satıyor. stereophile, hi fi, hi-fi plus gibi münafık magazinler de bu kumpasa çanak tutuyorlar. "pikap'ta hareket eden parça ne kadar az olursa pikapın ürettiği ses o kadar kusursuz olur" falan gibi dayanağı olmayan fikirlerin reklamını yapıp insanların bu tuzağa düşmesine sebebiyet veriyorlar.

  o yüzden plakçalar alacak olanların ekşisözlüğü kulak verip ya plak öldüğü için hiç satın almamalarını ya da bond çantalı pikapları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

  bkz. vinyl revival