şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle içmeyin. ne hayatlar sönüyor. uzak durun.

  alkole de başlamayın. zira ben ilk sigaramı bira içerken içmiştim. alkol alan adamın canı sigara çekiyor. arada böyle bir ilişki var. haberiniz olsun.
 • üfleyerek için.
 • zamanında benim yaptığım gibi djarum black, captain black ve marlboro lights olmak üzere 3 ayrı paketle gezmeyin. sonra akciğerleri elinize alırsınız. hafif diye mentollü sigara da içmeyin, o da beter bir şey. tümden içmeyin tabi ne ala.

  kent d-range 10 tl bu arada, haberiniz olsun.
 • bir kere yakın, içiyormuş gibi boşa nefes çekin. bu konuda sizi kandırmak isteyen bir arkadaşınız varsa bir güzel eyleyin ve sigaranın orgazmı filtreye ulaşmadan ondan kurtulun.
 • götüne güvenenler ilk denemeden sonra içmeye devam etsinler. ama 15-20 sene sonra akciğer kanseri + metastaz mevzusu patlak verdiğinde ne ağlayın ne de etrafınızdakiler ağlasın. hodri meydan...
 • - ilk nefesi ağır ağır çekmelisiniz yoksa zehirli duman solumaya alışık olmayan gırtlağınız öksürmekten tahriş olabilir. hatta ilk nefesi derin çektiğinizde, dumanını geri veremeyip nefessiz kalma durumu ile karşılaşabilirsiniz.

  - ilk sigaranızın zifir, nikotin ve karbonmonoksit oranının yüksek olmasına ve pahalı olmasına oldukça dikkat edin, çünkü yaktığınız sigara yüksek ihtimalle ilk ve son olmayacağı için sizi ne kadar çabuk bedensel zarara uğratır ve cebinizdeki son parayı sigaraya vermenize yol açarsa belki bırakma ihtimaliniz daha yüksek olur.

  - ilk sigaranızı kesinlikle fazla alkol aldığınız zamanda içmeyin. karbonmonoksit tansiyonunuzu az da olsa düşüreceğinden zaten alkolden dönen başınız daha çok dönecek ve kötü sonuçlar doğuracaktır.

  - ilk sigaranızı varsa sürekli çıktığınız bir yokuş veya sürekli yürüdüğünüz bir yolda içiniz, çünkü ilerleyen zamanlarda ( sigaraya devam ettiğiniz taktirde) kolaylıkla çıktığınız yokuşu, yorulmadan yürüdüğünüz yolu nefesiniz tıkanarak yürüyeceksiniz.
  bu sayede sigaraya başlamadan önce daha dinamik ve enerjik olduğunuz aklınıza gelecek ve sigarayı bırakma ihtimaliniz normalden daha yüksek olacaktır.

  - ilk sigaranızı içmeden önce otuz iki dişinizle gülerek dişlerinizin fotoğrafını çekin, olur ya hani ilk sigaranız olmazsa dişlerinizin eski haline açar bakarsınız. diş sağlığınızın da giderek bozulduğunu farkettiğiniz an belki bırakma kararı alırsınız.

  not: umarım ilk ve son olur..!
 • içmeyin, koşun.
 • zıkkım için, sigara içmeyin.

  belki akciğer kanseri olmazsınız ama daha bir çok hastalıkla uğraşırsınız.

  zevki, keyfi meyfi, havası yoktur ağır bağımlılık yapar bırakamazsınız, siz bıraksanız o sizi bırakmaz. 5-10 sene bırakıp yine başlayanı var.
 • sigaraya yeni başlayacaksanız ve ilerde bırakma niyetiniz varsa başlamayın. derseniz ki yok ben ömrümün sonuna kadar içeceğim, o zaman kendi tercihinizdir. eşek kadar adama "sigara içme" denmez.

  ama şunu da göz önünde bulundurun. sigaranın tehlikeli tarafı bağımlılık değildir. genelde insanlar bu açıdan baktığı için çok yanılıyor. sigara zevk veren bir şeydir, çikolata gibi. düşünün ki öyle bir karar vermeniz gerekiyor ki ömrünüzün sonuna kadar çikolatayı hayatınızdan çıkaracaksınız. çok zor değil mi? oysaki çikolataya bağımlı bile değilsiniz. niçin çıkaramıyorsunuz?

  işte sigaranın tehlikesi tam olarak budur. hayatında hiç çikolata yememiş bir insanın canı çikolata çekemez. ama o çikolatayı bir kez yerseniz, hayatınızın sonuna kadar o çikolatayı bırakmayı düşüneceksiniz. kolay olmayacak. bağımlılığı yenerim, bırakırım diye düşünmeyin. sigaranın bir bağımlılıktan çok daha fazlası olduğunu anlamanız gerek ve sigaranın zevkini bir kez aldığınızda bu zevkten vazgeçmek kolay değil. şahsen bırakamıyorum.

  tabi ki kamu spotu olarak "içmeyin".