şükela:  tümü | bugün
 • özellikle tatil zamanlarında kara yolu ile seyahat edecek insanlara tecrübe sahibi şoförlerin vereceği tavsiyeler. başlık umarım yararlı olur ve bir nebze olsun trafik kazalarını önler.

  uzun yola çıkarken eğer araçta tek siz buluyorsanız bir kaç tane cafeini yüksek miktarda alkolsüz içecek alın ve yavaş yavaş tüketin.

  sürekli "kaç kilometre oldu" diyerek gostergeyi kontrol etmeyin bu sizi olumsuz şekilde motive edebilir.

  gözleriniz daliyorsa hızınızı yavaşlatin ve sağ şeritten seyire devam edin. camları açarak biraz hava alın ve kendinize gelmeyi deneyin.

  yüksek ses ile müzik dinleyin ve şarkıya sesli olarak gerekirse bağırarak eşlik edin.

  kesinlikle ama kesinlikle uyuyacaginizi hissettiğiniz anda dayanabilirseniz ilk dinlenme tesisine kadar dayanın ve arabayı kapatip uyuyun. 1 saatlik uyku size en az 3 saat kazandıracaktır.
 • devamli klima acik gitmeyin belli araliklarla camlari acip temiz hava alin. tek kisi seyahat etmektense 2 kisi seyahat etmek riski azaltir. uykunuz geliyorsa hic kasmayin saga cekip uyuyun
 • eğer gece vakti yola çıkıyorsanız sakın ama sakın uykusuz kalmayın. en ufacık yorgunluk emaresinde bile aracınızı güvenli şekilde sağa çekip elinizi yüzünüzü yıkayıp bir temiz hava alın yok hala kendinizi dinç hissetmiyorsanız da aracınızı güvenli bir bölgeye çekip biraz uyuyun bu işin kesinlikle şakası yok.
 • kesinlikle trafik işaret ve işaretlerini çok iyi takip edin. özellikle viraj işaretlerini dikkate alıp viraj öncesi hızınızı iyi ayarlayın. otoyolda değilseniz ani bir viraja dalgınlıkla hızlı girmek kötü sonuçlara sebep olabilir.
 • ne zaman uyku yada dinlenmenin gerekli olduğunu hissettiğinizde mutlaka durun ve dinlenin dikkat kaybı en büyük kaza sebebidir
  tanim: kişisel ön görülmeden yola çıkımdir
 • +yola cikmadan once arabanin bakimini yaptirin, yag, su, tekerler, fren vs.
  +yanınıza mutlaka araba için bir miktar benzin alın
  +lastik patlaması durumunda sizi en azından bir süre idare etmesi açısından köpük gibi spreyler var onlardan edinin, lastik parçalanmadigi sürece is görür
  +arabada bulunan herkesin emniyet kemeri taktigindan emin olun.
  +haydar mutlaka elinizin altında olsun.
  +kalabalık olmayan yerlerde asla durmayın, mola vermeyin.
  +yolda ne olursa olsun sizi durdurmak isteyen olursa durmayın, aile görünümü dahil (criminal minds izlemekten bu hale geldim)

  yolunuz açık olsun.
 • sakız cigneyin. dikkatinizi devamlı kılar.
 • gece yolculuğu yapmayın. ayarsız farlar gözünüze girebilir. ayrıca, lambaları bozuk ve açık olmayan araçları farketmek zor olabilir. mesafe tayini de problem yaratabilir.
 • gideceğiniz yere yarım saat veya bir saat geç gidin ama 100 km/saat'i geçmeyin
 • çok lafa gerek yok;
  1) mesaneniz boş
  2) benzin deponuz dolu olsun
  sabah uykuyu alıp çok yemek yemeden hafif atıştırarak çıkmakta bonusu

hesabın var mı? giriş yap