şükela:  tümü | bugün
  • biri 0-1 demeden önce ben sormak istiyorum. hesap makinesi gibi bir aletten nasıl bu seviyeye geldi bu durum? yani ben bilgisayara örneğin 0101100 kodlarını yazarak ona diğer kodlama dillerini nasıl öğrettim? mantıklı açıklama yapacak yazarlar bekleniyorsunuz.
  • (bkz: delikli kart)
  • kodlama dilleri makine diline çevrilir, bu bakımdan temelde makine dili vardır. betikten gelen ikili tabandaki komut anakarttı dolaştıktan sonra işlemcideki ampülleri yakıyor. işlemcinin farklı kısımları işlemcideki ampülleri yorumlayıp tekrar anakarta veriyor, gerisini anakart hallediyor.
  • ilk balta sapı nasıl yapıldı tarzında bir soru.
  • kağıttaki formüller piramitlerin içinde koda dönüşüyormuş
  • klavye ile (bkz: swh)
  • (bkz: flipflop)
  • "ilk konuşma dili nasıl ortaya çıktı"sorunsalı ile aynı cevaba sahip sorunsaldır.
  • müzik kutusunun içindeki çıkıntılı silindir bile bir yazılım kodudur. her saniye ne yapması gerektiği önceden programlanarak bu basit makineye işletmek üzere yüzeye kaydedilmiştir. günümüzde kullandığımız cihazlara kadar gelecek olursak en temelinde bir ışık anahtarını açtığınızda, yani devreyi tamamladığınızda bu 1'dir. ışığı kapattığınızda da 0. temelinde tüm elektronik cihazlar da hala en kaba tabirle bu şekilde çalışıyor. akım varsa 1, yoksa 0.

en üst katmanda çalışan yazılımların insanların kullandığı konuşma diline benzer kodları da yine en temelinde karta bu şekilde iletilir. elektrik var ya da yok.
hesabın var mı? giriş yap