şükela:  tümü | bugün soru sor
 • baştan belirteyim, orjinal halinin (bkz: müslümanların ilk kutsal gününün cumartesi olması) olan ancak bu halinin sol framede gözükmediği hede.

  islamın ilk çıktığı dönemlerde, meşruiyetini sağlamak üzere sık sık tevrat'a yaptığı atıfların bir sonucudur.

  ilk kıble mescid-i aksa olması ile ilk kutsal gününün yahudilerin de kutsal günü olan cumartesi olması esasında aynı amaca hizmet etmektir: dini meşruiyet sağlamak ve yahudilerle iyi geçinmek.

  islam güçlendikçe artık bu köhne meşruiyet kaynağına ihtiyaç duyulmaması ve yine artık yahudilerin nüfusunun ve nüfuzunun önemsizleşmesi islamdaki bir takım değişikliğe gidilmesine imkan sağlamıştır.

  bu sebeple, kıblenin yönü kabeye çevrilmiş; kutsal gün cumartesiden cumaya alınmış.

  şimdi, çomar itirazlarını engellemek üzere, kutsal kitaplara dönüyoruz:

  nisa (47) ey kendilerine kitap verilenler! gelin yanınızda bulunan (tevrat)ı tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba iman edin.

  >>> kuran'ın tevrat'ı destekleyip, tasdiklediğine dair akla gelen ilk ayet. daha fazlasını bulmak da mümkün.

  bakara (65) içinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz. işte bundan dolayı onlara “aşağılık maymunlar olun!” dedik.

  >>> kısaca, yahudilerin kutsal günü olan cumartesi çalışmak, allaha iman edenlere yasaktır.
  islam'da bunu kabul ediyor ve bu geleneği devam ettiriyor.
  cumartesi yasağına dair daha fazla ayet ve bilgi için #75820650
 • sözlük sansürüne uğradığı için doğru önermedir. ilk ibrahimi dine göre kutsal sayılan gün cumartesidir.
  sansürsüz olarak düşünürsek, müslümanlara göre ilk kutsal gün gene cumartesidir. allahın emri ve buyruğu bu yöndedir. neden müslümanlar allah'ın emrini çiğneyip cuma'yı kutsal kabul etmişlerdir orası din bilimcilerin işi.

  ayrı bir pencereden bakmak gerekirse kutsal bir gün yoktur. her gün aynı derecede kutsaldır.

  insanlar için özel günler vardır. biz modern insan bir çok adetimizi yıllık periodlara göre değerlendirdiğimiz için çok nadir olarak, özel tarihler aynı güne denk gelir. bunu temel nedeni 365 gün 6 saatin 7'ye tam olarak bölünememesidir.

  alt sınıflama olarak, bazı alanlara özel olarak, özel günlerimizde mevcut. burada kıstas ritüel'lerin haftalık periyodlar olarak değerlendirilmesi, mesela;

  her pazartesi borsa'nın açılması iş dünyası açısından özel
  her cuma, cumartesi, pazar'ın din açısından özel olması
  her cuma'nın memurlar için özel olması
  eskiden her perşembe'nin kurtlar vadisi fan'ı için özel olması v.b. aslında hepsi sembolik ve insan üretmesi değerler. yoksa gerçekte bir kutsallığı, özelliği elbette yok. olamaz da.

  ileride dünya halkı olarak bir haftayı 10 gün kabul edebiliriz yada 5 gün'e düşürebiliriz. bu tamamen bize bağlı. şu an dünya üzerinde bulunan insanların çoğu için,en kutsal gün tabi ki pazar günüdür. dünya'nın tamamına yakınında evrensel tatil günüdür.

  kusura bakmayın müslümanlar ve yahudiler asıl kutsal gün pazar günüdür. yahudiler azcık sevinin, memurlar için cumartesi'de kutsaldır. hristiyanlar pazar gününü insanlığa bahşeden siz olabilirsiniz ama mevzu sizi aştı artık. pazar günü'nün kutsallığı kapitalizm'in bile pazar'a tamamen engel koyamamasındandır.
 • islamiyetin yahudiliğin devamı olduğu için haklı bulduğum tez.