• eskilerden kalma bir gelenek. ilk maa$ hediyesi diye bir $ey bile cikmi$tir buradan. artik elim ekmek tutuyor, buyudum adam oldum, ekonomik ozgurlugumu kazandim deklerasyonudur.
    (bkz: ilk maa$ tripleri)
  • asgari ücretle çalışanlar için; yanlızca anneye, babaya ve biraz daha kasıp kardeşe, ufak birer hediye almakla sınırlı olabilecek ''ilk heyecan''.
  • çok güzel bir adettir,bizlere bugune kadar geçen emeklerini ödemek mümkün değildir tabii ki ancak ilk kazanılan parayla anneyi babayı yemeğe çıkarmak onların yüzünde kocaman bir gülümseme oluşturacaktır.
  • pek keyifli bir eylemdir zira, 44 milyon liralik ilk maasinizla gidip 37 milyon liralik bir hediye alirsiniz annenize, anneniz "e ama napcan sen simdi" diye sordugunda da "ama bir dahaki ay gene alcam ki" dersiniz, anne de "güzelim sen hicbisey anlamamisin olaydan" diye karsilik verir. hayat da gec saatlere kadar birlik beraberlik havası içinde devam eder
  • bütün sevdiceklere yetecek kadar lahmacun alınarak ucuza giderilmesi söz konusu ilk maaş heyecanı.
  • yapılması adetten olan, hediyeyi alanı da vereni de mutlu eden eylemdir. şayet maaş alınır alınmaz bencilce tüketilirse yapılamadığı için vicdan azabı çektirip, etraftan borç aranarak bu açığın kapatılması için kasılan olaydır.
  • adet olarak alınan ilk maaşla eve ekmek ve basit mutfak ihtiyaçları satın alınır.bu geleneğin yanı sıra eğer alınan maaş yeterli ise aile üyelerine altın almakta başka bir adettir.
    üretmenin ve kazanmanın en çok haz verdiği anlardan biridir.
  • yeni işi ıslatmak isteyen arkadaşların yada aile üyelerinin talep edeceği şeylerin bütünü.. genelde yemek yiyelim ıslatalım denir vede öylede yapılır.. paralar ıslanır ve çekerrr küçücük olur..
  • vakti zamaninda bakkal tarzi bir yerde ebem sikilerek kazandigim 60 binliralik haftaligimin tamamini aile uyelerine dondurma alarak sarfettigim eglem, uzulere hatirlarim. bereketli de gelmedi 2.hafta isten cikartilmistim.
hesabın var mı? giriş yap