şükela:  tümü | bugün
  • "insanlar rahat mı bırakıyor ki parayı kazanan bir şeyler yapsın" dediğimdir.

iş arıyorum, "artık iş bul da bizi içmeye götür" diyen var. "ilk maaşınla bize bi yemek ısmarlarsın artık" diyen var.
    arkadaşlarım, akrabalarım, çevredeki insanlar, esnaf ve zanaatkarlar, minibüsçüler odası vs. herkes o ilk maaşa göz dikmiş durumda.

toplumumuzun adetleri o kadar hastalıklı ki midem kalkıyor.

adam zar zor bir iş bulmuş, eline 2500 lira para geçmiş, borcu var, almak istediği ama alamadığı bir takım elbise var, sağlığını etkileyen ama tedavi olamadığı bir rahatsızlığı var, ilk maaşıyla belki kimsesiz çocuklara oyuncak alma planı var, belki o parayı sırf zevk olsun diye götüne sokup filmlerdeki gibi kötü adam kahkahaları atmak istiyor, sen ne diye burnunu sokuyorsun pezevenk!?

düşüncesizliğin, yüzsüzlüğün bu kadarı!

iş bulmasına sen mi yardım ettin, o kişi senden bugüne kadar onun için para harcamanı istemiş mi, senin o kişinin hayatındaki fonksiyonun nedir, ondan yemek ısmarlamasını isteyecek motivasyonu nereden buldun?

yeni ayakkabının üzerine basmak, gerdek gecesinin çarşafını balkona asmak, iş bulan kişinin ilk maaşını yemek, sırf bayram diye hısım akraba bin kişinin elini öpmek, örnekler çoğaltılabilir.

insanı daha da çok soğutuyorlar, iş bulma sürecim içerisinde benden bu tür isteklerde bulunan çoğu kişinin üstünü çizdim, yüzüne gülüyorum, geçiyorum. maaşımdan size gofret bile almam bu saatten sonra. yüzsüz pezevenkler... nah size!
  • karimla birlikte nasil gecinecegimizi dusunmek
  • bilgisayarımı yenilemiştim, steam cüzdana bir miktar aktarmıştım, ev ahalisinin elbise alışverişini üstlenmiştim, anneme özel bir hediye almıştım, ilk defa akbilimde 3 hane görmüştüm, son olarak da marlboro'yu resmi sigaram ilan etmiştim.

bunların çoğu taksitli alışveriş olduğu için aslında yaptığım şey kredi kartının limitini artırıp bütün borcunu kapatmaktı ama böyle söyleyince hoş olmuyor yukardakiler daha güzel*.
  • en iyi arkadaşını yanına alıp güzel bir yerde yemek yemek.
  • tabikide borç ödedik
  • ilk maaşımı 7-8 sene önce aldım benim için tam bir yıkımdı. o zamana kadar ailemden harçlık alıyordum ve aldığım harçlık benim maaşımdan yüksekti. maaşı aldığım gün babam sırtıma vurdu ve “artık sana harçlık vermeyeceğiz kendi maaşınla geçineceksin” dedi. maaşıma bakıp bakıp hayata küfretmiştim bide baklava mı alsaydım eve?
  • kurban kesmek
  • karaköy zürafa sokağa gitmek.
  • hatırlamıyorum gerçekten dediğim hede.

lan zaten 1200 lira yatmıştı ne yapılabilir 1200 liraya alimünyum.