şükela:  tümü | bugün
  • “sizi niye işe alalım? beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” gibi klişe sorulardan uzak, gerçek bir mülakat deneyimi yaşayacağınız oluşum.

program şöyle; önce randevu alıyorsunuz, sizden hazırlamış olduğunuz özgeçmişinizi istiyorlar, eğer çalışmak istediğiniz alanı seçmişseniz bunu da bildiriyorsunuz, yok ne iş olsa yaparım modundaysanız sizinle genel bir mülakat yapılıyor. yaklaşık 1,5 saat süren mülakat simülasyonunda, ileride yapacağınız mülakatlardan daha etkili sorularla karşılaşıyorsunuz, verdiğiniz her bir cevap yeni bir soruyu getiriyor, öyle ki; “biliyorum, yaparım” dediğiniz konularda bir bok bilmediğiniz de ortaya çıkabiliyor.
    karşılıklı görüşme sonrasında size bir geri bildirim raporu gönderiyorlar. raporda görüşme odasına girişinizden çıkışınıza kadarki hal ve hareketleriniz, giyiminiz, zayıf, güçlü ve gelişmesi gereken yönleriniz ile talip olduğunuz pozisyonuna uygun olup olmadığınız, illa ki o pozisyonu istiyorsanız yapmanız gerekenler bildiriliyor. bence son derece faydalı bir program, tek seansta önünüzü görebiliyor, hatalarınızla yüzleşebiliyorsunuz. “yok ya ben birkaç iş görüşmesine gider tecrübe kazanırım” diyenlere lafım yok, konusunda uzman olmayan adamlarla yapılacak görüşmenin katkısını takdir kendilerinin. *

detaylı bilgi isteyenler burayı ziyaret edebilirler…
  • bugun kotu gecen mulakatimdan sonra hatirladigim mulakat.

hic unutmuyorum, yil 2010. bir tarafta ets tur'un bir subesi olmayi basarmis ama baska ismi de olan ve gecen gordugumde halen personel alimi olan firma.

obur yanda canini disine takarak gece gunduz calismis ve nedense bolumunu birinci tamamlamis ailesi icin maddi kaygi icinde olan ben..

motivasyon var ama zor olacaginin farkindayim. mulakata cagriliyorum ve o zamanki ilanda yanlis hatirlamiyorsam "yetistirilmek uzere" ibaresi var.

gorusuyorum bir hanimla. guleryuzle geciyor muhabbet. ne sorarlarsa cevapliyorum kilik kiyafet duzgun. diyor ki kabul edilirseniz 2.mulakata cagiracagiz.

tamam diyorum cebimdeki son paralar gozumde degil.

ve araniyorum tekrar gorusmeye gidiyorum. bir beyefendi var bu kez. is sartlarini soyluyor 700lira kazanacakmisim ayda. yol bana ait.
    olsun kendi parami kazanacaktim meslegimi ogrenecektim tokalastik hayirli olsun dedi basta egitim olacakmis tarihini haber vereceklermis.

ama cikista var ya ucuyorum ailemi aradim onlar da sevindi.

sonra.. gunler gecti kimse aramadi..

tum cesaretimi toplayip arayip kibarca ne zaman baslayacagimi sordum.

telefondaki genc hanim bana coktan basladiklarini soyledi. bogazim dugumlenir gibi oldu, ama dedim bana da haber verilecekti.

telefondaki kiz ses tonumun degismesinden anladi ve : -sizi aramadilarsa secilmemissinizdir dedi.

aileme ne diyecegimi kimse dusunmedi dogal olarak. cok agladigimi hatirliyorum ve daha da uzucusu bunun son olmayacagini hic kimse soylememisti bana..

simdi yillar sonra mulakatimda ilk kez kotu gecen mulakatimdan saatler sonra bir gecenin yarisi ilk defa sebepsiz yere aklima geldiler iste.