şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ilk heyecan)
 • daha 7 yaşındayken sabah erkenden kalkıp, güzel bir ekmek arası hazırlayıp yatağın içinde yemeğe başlamamla son bulmuştu.

  edit: unutarak yenilince bişey olmayacağını bilmediğimden akılıma geldiğinde nasıl olsa bozuldu deyip yemeğe devam etmiştim.
 • genelde niyetli olundugunun unutulmasi ve benim durumumda meyvemsi bir seylere dislerin gecirilmesi ama hala disler meyvedeyken tam o kisacik saniyelik surede geri niyetin hatirlanilmasi ve pooffff diyerek meyvenin geri tabaga buzdolabina birakilmasindan mutevellit zaman dilimidir. kisinin oburluk aliskanliklarina gore meyve yerine peynir ekmek, cips, seker vs. konulabilir. fakat nedense meyve daha aromatik oldugundan midir nedir geride esansini oyle bir birakir ki yani isirmaktan bile degil, on dislerini gecirip geri cekmekten bile agizda hos bir tat kalir parfum gibi...
 • bir yudumda içilir akşam ezanı
  sezer yolunu bir dua iç denizlerde:
  ‘kabul et lütfen ilk oruçlar hatrına’
  bir yudumda içilir akşam ezanı

  hilal göründü, kara göründü, kurtulduk
  ilk orucuyla süsleniyor kızım aynada
  bir ümmet anlaşıyor ışık hızıyla
  hilal göründü, kara göründü, kurtulduk

  ekmek sıcak, allah güzel, sen iyi
  bu marşla aksın e-beş trafiği
  eve erken gelen babanın yuva yapar yüzüne

  ekmek sıcak, allah güzel, sen iyi

  ahmet murat
 • tarihsel olarak en eski yahudi'lerde mi yoksa budistler'de mi tam anlayamadığıdır.

  bildiğim kadarı ile yahudi'ler m.ö. 4.000 li yıllarda oruç tutuyor, ana vatanları olan kudüs'te m.ö. 3.000'lerde oruç tuttuklarını da içeren içeren hikayeler anlatılır.

  budistler ise m.ö. 600'li yıllarda oruç tutuyor olarak anlatılır. buda oruç tutarmış o kesin olarak biliniyor. buda öncesi'de hindistanda oruç tutmanın yaygın olduğu biliniyor. ne kadar geriye gittiği ise muamma.

  kelt'ler ise orta avrupa'da m.ö. 800'li yıllardan öncesinde oruç tutma geleneğine sahipmiş.

  bu bilgiler ışığında ilk oruç kavramı yahudilikle anılabilir gibi duruyor. benim anlam veremediğim nokta ise çin'de özellikle taoizm'de oruç'un önemli bir gelenek olması. yahudilerin m.ö. 2.000'li yıllarda çin ile çiddi ticaret ve kültür ilişkileri olmaması, taoizm'de ve diğer çin dini akımlarında oruç'un zamanı hakkında boşluk yaratıyor.

  oruç'un tarihi ile ilgili bir çalışma bulamadım ve acayip merak ediyorum. bilgi verebilecek, kaynak önerebilecek tüm herkese şimdiden teşekkür ederim.