• anam garip anamın bildiği bir şey değildi bu. mahalleden kızlarla konuşurken söylediğimde çat bir tokat yemiştim yüzüme ne olduğunu anlamaya kalmadan üç parmakla vurdum ki üç gün sürsün vs demişlerdi. günü tayin ettiklerini düşünüyorlardı böyle yaparak ve bu kesinlikle yalan çünkü ne üç günü altı yedi gün sürüyordu.
  • bu ne lan kabilede mi büyüdünüz aq tokatlanmak falan.

tanım: regl olan kızın tokatlanması olayı.

edit: şimdi aklıma geldi. beni de dedem sünnet olurken ağladığımda dövmüştü. sonra dövdü diye ağlamaya başlamıştım.
  • kadim bir gelenek. ben ilk defa altıma yaptığımda, ağzıma sıçmışlardı.

hiç unutmam.
  • ablam yemişti bu tokattan, ama ne tokat.

en son annemle çemkirmeli kavga ettiklerini hatırlıyorum .d
  • buradan ülkeye gömmüşler ama bu musevilerden çıkmış ve globalleşmiş bir gelenektir. ne islamla ne türkiye ile bir ilgisi yok.
  • bunu bir arkadaşımdan duyup aynısının benim de başıma geleceğini sandığımdan ilk reglimi annemden gizlemistim. annem öğrendiğinde "eee tokat atmayacak misin ?" diye sorduğumda "ne tokadı, saçmalama" cevabıni vermişti haklı olarak. *

(bkz: salak yemin ederim geri zekalı bu çocuk ya)
  • acacagınız baslıgı gıbeyım
  • biraz araştırdım ve bu olay musevilerde, yunanlarda ve bazı doğu avrupa kültürlerinde de varmış. ama kimse sebebini bilmiyor. bir erkek olarak aşırı aptalca bulduğum bir eylem.
  • anlamayacak çok bir şey değil cezalandırılmayayım diye her seferinde hazırlıklı olma zorunluluğu yaratmak.
  • yazık ki hala en modern ailelerde bile yaşanıyor.....

regl, diğer adıyla menstrüel kanama, son derece fizyolojik bir süreçtir...genç kızın doğurganlığa bedensel olarak hazır olduğunu gösterir...genç kızlara önceden bilgi vermek, kanama olduğunda da açıklamayı tazelemek, anlayacağı tarzda olayı özetlemek ve hijyen donanımlarını uygulamalı olarak göstermek çok daha uygundur...
hesabın var mı? giriş yap