şükela:  tümü | bugün
  • - lan! ne hakla kadın oldun lan! uğraş dur şimdi!
  • sünnetin erkekliğe atılan çok önemli bir adım olarak görülmesinden kelli düğün derneklerle kutlandığı ülkemde, kızların kadınlığa adım atışı böyle karşılanmaktadır, nokta.
  • ilk olarak hayat var filminde rastladım bu olaya ve "nooluyoruz lan" oldum tabii. ayrıca kızlar bunu başlarına gelmeden önce biliyorlar mı bilmiyorum. eğer bilmiyorlarsa onların da "nooluyoruz lan" olması kuvvetle muhtemel. hatta tokatın şiddetine göre kızdan "oha! amına sikeyim ne vuruyon lan!?" şeklinde bir tepki bile gelebilir bence. o yüzden yapmayın böyle şeyler olm manyak mısınız?
  • ilk reglide tokatlanmadim sükür ki. önceden regl hakkinda her ne kadar teorik bilgim vardiysa da pratikte böyle birsey yasayinca panik olmus ve ic kanama falan geciriyorum sanmistim ve gecmesini ummustum. sonra gecmeyince haliyle, annemi "bi bakar misin" diyerek banyoya cagirmistim. eger ben o korku ve panik halinde -ki kan kaybindan ölecem saniyorum ben o anda- bir de tokat yeseydim, aynen "ne vurdun ki simdi, ben mi yaptim?!??" diye tekme tokat dalabilirdim anneme herhalde.
    ne acimasiz bir harekettir bu ya. bir insani $oktan cikarmanin yolu tokat atmak midir yani? $oktan cikarma i$in süsü aslinda. zannedersem asil altinda yatan bunun "ayip" birsey oldugu mesajini vermek. ilk defa regli olan kiza tokat atmayin arkadasim, rahatlatici birseyler yapin, ped kullanmayi ögretin, tarihlerini tutmasi gerektigini söyleyin, ne bileyim su kadar zamanda bir olacaksin deyin, ne ise yaradigini anlatin anlatmadiysaniz.
  • regl olan kendini bilmeze gününü göstermek amacıyla yapılır.
    o değil de eski çook eski zamanlarda yaşayan insanlar için henüz tıp da kendini bilmez iken, hipokrat vitamin dahi değil iken, mısırlılar bırak aspirini bulsun neanderthaller filan ortalıkta fink atar iken, yok o olmadı daha biraz geç vakitler işte, birinin bir yerinin kanamasi öleceği anlamina gelmekteymiş. çünkü adamlarin durduracak imkanlari sinirli. işte o vakitler regl olan kadina bir ayaği çukurda gözüyle bakilirmiş.
    şimdi günümüze dönelim. kizina regl oldu diye tokad atan amca kuvvetlen muhtemel bu geleneksel inanci taşimaktadir.
    o değil de ilerleyeceğimiz yere geriliyoruz.
    tehlikenin farkinda misiniz?
    eheh şaka tamam
  • böyle bir şeyin varlığından daha yeni haberim oluyor. kızımız ilk şokunu atlatsın diye tokatlanıyormuş ya da diğer regl dönemleri acısız geçsin diye. yok cidden anlamıyorum bu kadar bilinçsizlik olabilir mi? insanlarımız nasıl böyle saçma sapan şeylere inanabiliyor anlamıyorum. gerçekten de bir toplumda önce kadını eğitmek gerekiyormuş. önceleri bunun ne demek olduğunu anlayamamıştım ama cidden bu böyleymiş. neticede erkek çocuğu da kız çocuğu da yetiştirenler anneler. bu toplumda bilinçsiz anneler olduğu müddetçe psikolojisi tuhaf olan erkeklerin ve kadınların olmasını yadırgamamak gerekiyor.
  • bak simdi tum surprizini kacirdiniz olayin.

daha bissuru manyak anne kizina basacakti şamarı. bu tur seyler toplumun en carpik gelenekleri olarak saklanmali ki yeni nesiller tokadi yedigi zaman sok gecirsin, travmalardan travmalara kossun. hemen silinmeli bu baslik, veya basliga spoiler ibaresi konmali toptan.
  • kadının kadına zulmünün ilk ve en acı basamağı.
    anne kız ilişkisinin bi anda iki kadın ilişkisine döndüğü ve döner dönmez de o "iki kadın gerginliği"nin başladığı an.
    kadını, utanma-kadınlığını (cinselliğini) saklama ve bastırma safhalarına götüren ilk domino taşlarından.
    kadın olduğu için regl olan ve regl olduğu için tokat yiyen; yani kısaca kadın olduğu için tokat yiyen kadın, daha ilk anlarında kadınlığından da, bedeninden de, cinselliğinden de uzaklaşır.
    hikayenin acı noktası, bunun ne anlama geldiğini, nasıl bir psikolojiye yol açacağını bilen ve yine de hareketi doğru bulan; ya da daha kötüsü, nelerini kaybettiğinin farkında dahi olmayan ve geleneği devam ettirmek için küçüklüğünde gördüğü muameleyi bi sonraki nesle aktaran kişinin de, bir kadın olmasıdır.
    hikayenin daha acı noktası, bu kadının, çoğunlukla kurbanın annesi olmasıdır.

"allahın belası ataerkil erkekler"e lanet edip durmanın, orada takılıp kalmanın anlamı yok. gözünüzü açın, düşman içimizde.
    kadın cinselliği ve özgürlüğü etrafında manyakça sadistleşen bu toplum, kadın militanlarını tedavi etmeden iyileşemez.
  • önemsiz bir soruya hoca için önemli olan bir cevap verdiğim bir derste, soruyu doğru cevaplamama rağmen okkalı bir tokat yiyişimden yıllar sonra o tokatı yememin sebebini sorduğumda, "benim için unutulmayacak bir andı, bak sen de unutmamışsın" gibi kabul edilmez bir cevap almıştım bir dangalaklar şahından. ancak ve ancak körpe bedenlere cahil kafalarca uygulanan bu gibi şiddetlerden sadece bir tanesi olabilir bi densizlik.
  • fizyolojik ilklerin tokatla bağdaştırılmasına örnek bir uygulamadır diğeri için;

(bkz: çavuş)

hesabın var mı? giriş yap