şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ortaokul 2. sınıf da sınıf başkanlığına aday olduğumda 21 e 20 skorla 1 oy farkla kaybetmiştim. o seçimde sıra arkadaşım oy vermemişti. sonrasında neden bana oy vermediğini sorduğumda; nasılsa kazanamazsın diye düşünmüştüm demişti... sanki ilk turda %42-43 oranında kalırsa 2. turda bu iş biter gibi.. %47-48 alırsa da geri dönüşü olmaz gibi..
 • meclisin muhalefette olup olmamasıyla yakından ilgisi olan soru. sistem açmaza girmesin diye muhalif adaya oy verecek çok kişi olur. meclis iktidarda olursa erdoğan başkanlığı rahat alır. yine de kritik eşik 43-44 gibi duruyor.
 • bana ancak rte<ince+aksener esitsizligini saglayan bir durumda kaybeder ancak diger durumlarda kazanir gibi geliyor. bu da gunumuz anketlerine gore gayet zor. mesela hem ince %25, hem de aksener %15-20 alabilir mi bilmiyorum.

  ince'ye oy verenlerin tamamina yakini ikinci tura kalmasi durumunda aksener'e gecis yaparlar. aksener'cilerden ince'ye gecis de yine cok yuksek oranda olur, ozellikle ince aksener'i yardimcisi falan yaparsa.

  bu durumda hdp ve saadet tabani kaliyor bilinmeyen. hdp'nin ince'ye, sp'nin aksener'e gonul rahatligiyla oy verecegini dusunuyorum ancak tersi durum gecerli olmayabilir.

  unutulmamasi gereken hem hdp hem de sp'den erdogan'a da ikinci turda oy cikacagi ve ikinci tura katilmayanlarla toplam oyun da dusecegi.

  yani demirtas ilk turda %10 falan alirsa, bunu ikinci turda direkt ince'ye gider diye dusunmek yanlis olur. muhtemelen %7-%3 gibi bir dagilim olur ince ile erdogan arasinda. sp'nin ise karamollaoglu baskan yardimcisi falan olmayacaksa, ince'dense erdogan'a oy atacagini dusunuyorum. dolayisiyla ikinci turda ince+aksener'in erdogan'a gore oy orani 1-2 puan fazla artacaktir. bunun ise yaramasi icinde ilk turda en azindan basabas bitirmeleri gerekiyor.

  benzer bir tahmin aksener'in ikinci tura kalmasi icin de yapilabilir. bu durumda sp'nin aksener'e kayacagini dusunebiliriz. ancak hdp oyunda erdogan-aksener arasinda yakin bir dagilim, hatta erdogan'in %6-%4 gibi bir ustunlugunu bekliyorum. toplamda da ikinci turda hem aksener (+ince) hem de erdogan benzer oranlarda bir artis yasarlar, ilk turda oyu fazla olan %50'yi gecer.
 • yukarıda da denildiği gibi ince ve akşener'in toplam oyu rte'den 2 puan yüksek olursa rte ikinci turda kaybeder.

  bunu da
  ince %30
  akşener %15
  olursa anca sağlayabilirler.

  imkansız değil.
 • %45.

  kesin bilgi yayalım.