• muhtemelen 40'ı geçer. 42 - 43 civarı bir oy alır. diyelim ki geçemedi. 15 günlük süre ülke açısından çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. 7 haziran 2015 seçiminden 1 kasım 2015 erken seçimine kadar geçen süreç hala hafızalarda tazeliğini koruyor.
  • bilen bilir epeydir yakın çevreme erdoğan'ın en fazla yüzde 41 alacağını söylüyorum. ali koç'un da büyük farkla yeneceğini söylemiştim.
  • %40 psikolojik üst sınır. eğer ilk turda %40'ın altında bir oy alırsa psikolojik olarak kaybetmiş olacak. ilk turda %40'ın altında kalırsa 2. turda muhakkak kaybedecek.
  • dün hakan bayrakçı bile 47-48 diyorken çok da mümkün görünmeyen durum.

yalnız ben mevcut dinamikler içinde nasıl 50 sınırında hâlâ anlayamıyorum, biri beni aydınlatabilir mı?

* konsolide olmuş %25 chp seçmenine ek müthiş rüzgarıyla %30 lara dayanmış ince
    *en kötümser senaryoda bile %18 ler seviyesine ulaşacağı görünen meral akşener
    *sadece kemikleşmiş oylarını alsa %8 i havada karada alacak olan demirtaş
    *mecliste ne yapacağı çok net olmasa da cumhurbaşkanlığı için liderlerini destekleyecek olan %3 civarı saadet seçmeni

var iken ve bu sonuçlar rte için 40-41 seviyesini bize veriyor iken, ekonomi bu kadar kötü, 16 yılın verdiği heyecan kaybı herkes tarafından kabul görmüşken nasıl %50 seviyeleri konusuluyor, hatta hakan bayrakçı gibi muhalif araştırmacılar tarafından bile, anlaşılır bir durum değil.
  • bu gerçekleşirse ikinci tura kadar olan aradaki kısa sürede neler yaparlar acaba diye düşündüren olay.
  • her türlü sınav, seçim ve maç sonucunu beklerken yüreğim dayanmıyor diye uyuyarak bekleyen benim de arzum.
    desteklediğim muhtar dahi kazanamıyorken kendi kendime gene erdoğan kazanacak umutlanma deyip, arada gökyüzüne bakıp göz kırpıyorum.
  • eğer muhalefette çatı aday olsaydı hiçbir parti bu kadar çok saldırmayacak hatta 2. bir ekmelettin vakası yaşanacaktı. allahtan mevzuya uyanıp bu hatayı yapmadılar. şimdi tüm adaylar kendi cephesinde savaşıyor. herkes kendi seçmenine hitap ediyor. bu durumda seçimin 2. tura kalma ihtimali çok yüksek. ancak tayyip erdoğan %40ı rahatlıkla geçecektir.

2. tura kadar yaşanacak çok stresli günler var. hdp nin barajı geçebilmesi de bir o kadar önemli, %10 barajını geçmesi akp ye yaklaşık 80 milletvekiline mal olacaktır. hükümette taşları yerinden oynatır.

bence 2. tura ince kalacak ve yüksek ihtimalle hdp seçmeninin oyları kazananı belirleyecektir.

at fava bekle.

kim gelirse gelsin ülkemize hayırlı olsun. çünkü ülke gündemi bir hayli karışık. başkan olacak kişiyi zor günler bekliyor.
  • -yine bombalar patlamaya başlar
    -devletin yaptığı yardım ödemeleri bir anda tavan yapar
    -bedelli askerlik gelebilir
    -vergi affı ya da yapılandırmaları
    -atama vaadleri

ne varsa saldırırlar.
  • yüzde 38 alarak ikinci turda muharrem ince'ye kaybedeceğini düşünmekteyim. bunun en büyük sebebi bu zamana kadar seçimlerde ak parti'nin dinamizmi konuşulurken bu sefer tümüyle bu durumun muhalefete geçmesi.
  • geçtiğimiz günlerde bir anket şirketi anket sonucundan daha önemli bir veri açıkladı. eskiden anket için çaldıkları 40 kapıdan 18'nin kendilerine yanıt verdiğini, şimdi ise bu oranın 100'e 18 olduğunu belirttiller. seçmenin korku sebebiyle fikrini kimseye belli etmediğini ve bunun eni konu "dip dalgası" olduğunu belirtti. bu doğrultuda söz konusu o dip dalgasının erdoğan'ı ilk turda 37'de bırakma ihtimali bulunuyor.
hesabın var mı? giriş yap