şükela:  tümü | bugün
 • tkdf başkanı canan güllü'nün öncülüğünü yaptığı girişim. türkiye'de yalnızca 2010 yılında 11,000 ensest dava görülmüş.

  bir avukatın güllü'ye aktardığı bir savunma ise çok sarsıcı: 13 yaşındaki kızına tecavüzden yargılanan bir baba, mahkemede savunmasını yaparken “hâkim bey, siz bahçenize diktiğiniz fidanın ilk meyvesini başkasına verir misiniz?” dedi.

  detaylı bilgi.
 • bu girişimle ilgili röportaj çıktı;

  (bkz: http://www.cnnturk.com/…ter.com&utm_campaign=buffer)

  sitesi: http://www.aileicicinselsiddet.com/

  türkiye ensest atlası'nı çıkardınız uzun süren çalışmalarınız sonucu. türkiye'de algı doğuda ve güneydoğuda daha fazla enseste rastlandığı, yaşandığı yönünde. ne dersiniz?

  c.g: yanlış. yola çıkarken türkiye ensest atlası diye bir çalışma başlattık. türkiye'deki ensesti hep güneydoğu ya da doğuda hatta bir il ismi bile telaffuz ediyorlar. neye dayanarak? mesela istanbul için 16 milyon diyoruz nüfusa. 16 milyonda olan vaka sayısını biliyor muyuz hayır. gaziantep şehrini ele alalım nüfusu 4 milyon diyelim. bu kadar nüfuslu bir yerle istanbul gibi bir nüfusu karşılaştırmalı bir analizimiz var mı? yok. ensestin rakamını tespit etmekle elimize geçecek hiçbir şey yok.

  zaten sonucu da maalesef sürekli değişecek bir rapor-atlas olacak bu...

  c.g: önemli olan türkiye genelinde en asgariye indirmek, toplum bilincini geliştirmek, ensesti engelleyebilecek konuma geldiğimiz gün kadına karşı şiddet engellenmiş olacak.