şükela:  tümü | bugün
  • romantik komedi filmindeki kahramanımız kontuara geldiğinde bir anda fikrini değiştirir ve 'ilk uçakla ....'e gitmek istiyorum' der, görevli de itiraz etmek yerine şaşırır, 'saçmalama lan kolay mı öyle o işler git şurdaki vezneden sıraya gir' demek yerine elinden geleni yapar ve aşıkları kavuşturur.

aksiyon filminde ise işler çok hızlı değişmiştir, ilk uçakla gideceği yerin biletini havaalanı yolunda telefondan alır, azcık koşturmaca ile güvenlikten geçer ve uçağa biner kahramanımız. aksiyon ya havada ya da varınca gerçekleşir, ama her durumda kahraman kahramanlığını yapar ve olayı çözer.

gerçek hayatta ise kırk takla atsanız da aynı ilk uçağa yer bulamazsınız sevdiğinizle, kontuarda kafana göre başka şehre bilet seçimi diye bir şey zaten yok; ilk uçakla gideceğin yerin biletinin fiyatını duyunca düşüp bayılmamışsan kredi falan çekmen gerekir - yaşasın mobil bankacılık ve anında krediler diğ mii diğ miii...

gerçek hayatta ilk uçakla gitmek bir kaçıştır sana zarar verenşeyden; pılını pırtını toplayıp şehri, ülkeyi, kıtayı terk edersin kalbin ağzında atarken. indiğinde nereye gideceğini, nereye yerleşeceğini bilmeden, bilinçaltının sana en güvenli olduğunu hissettirdiği yere gider bulursun kendini. kimi zaman bilinmezlik bilinen bir çok yerden daha güvenli gelir insana.

gerçek hayatta ilk uçakla gitmek kötü haberdir; hastalıktır, kazadır, ölümdür. biner binmez uyuduğun 11 saatlik uçuşun her bir saniyesini iliklerinde hisseder, gözlerin şiş inersin içinde hüzünlü bir umutla , belki sen havadayken güzel bir gelişme olmuştur diye. gerçek hayatta o güzel gelişmeler olmaz. mezarlıkta, morgda, hastane koridorlarında bulursun kendini.

gerçek hayatta ilk uçakla gitmek ne havalı ne de güzel bir şeydir. neye imrendiğinize aman ha dikkat edin.
  • yiğit özgür'ün ilgili bir çalışması için buyurun.
  • kaçmak için değilse yetişmek için yapılan şey ki ikisi de sıkıntı.
  • (bkz: alo, ilk uçak mı)
    şeklinde devam eder.
  • mümkünse sadece tek gidişlik olsun ve bir daha geri dönülmesin.
  • canimlar e, senin istanbuldan buraya yapman gereken ennnn acil şey ....
  • hayatımda bir kere pegasus ile yapmak zorunda kaldığım şey, o da ard arda gelen rötarları yüzünden ilk uçakla gitmek söz öbeğinden çıkmış olup, şehirlerarası otobüsle gitmeye dönüşmüştür adeta. zaten bana göre hiç bir prestiji olmayan bir firmadır, asla da affetmeyeceğim beni uğrattıkları kayıptan dolayı, asla hem de. #56478616
  • öncelikle çok züppe işi bir cümle olarak kulağa geliyor. direkt olarak nefessiz “üstü kalsın” diyebilen birisinin cümlesi gibi. çok ürpertici lan. üşüdüm.

(bkz: ancak çok zengin insanların kurabileceği cümleler)