şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: nusrettin)
 • (bkz: milgem)
 • ille de şöyle bir şey hayal ettiren taşıt: http://www.sentezhaber.com/…olu_23_kayip_h98107.jpg
 • önemsenmesi gereken bir gelişme. savunma sanayinde ipler ne kadar elimizde olursa, çizgiyi o kadar biz belirleriz. sabırsızlıkla milli uçak projelerinin yapılanmasını beklediğimi söyleyebilirim. ayrıca akdeniz'de iddiamızın olabilmesi için uçak gemisi ve denizaltıların stratejik varlığı kesinlikle gereklidir.
 • bazı orospu çocukları tarafından, mahalle karısı ağzıyla eleştirilen projedir. hayır o kadar ezbere konuşuyor ki bu amına kodumun papağan müsveddeleri, teknoloji ve ar-ge ortak birimlerinden haberleri yok. bak koçum bu tip projelerde esas amaç bilgi, teknoloji ve tecrübe aktarımıdır. hani o ağzının suyu akarak baktığın abd ordusu var ya; o ordu ikinci dünya savaşından sonra, alman bilim adamı, mühendis ve teknolojilerini çalmasa nah bu kadar güçlü olurdu. savunma sanayisi yavaş ama sağlam adımlarla ilerler.

  doğru yolda olan projedir.
 • ilk defa, ilk entrylerinde "akp döneminde gerçekleşmiştir" yazılmayan gemi. bunun dışında boyutuyla ilgili eleştiriler olmuş bir bakıma teknoloji ve olanaklarla (gerçi bu olanakların nereye gittiine girersek çıkamayız) açıklanabilir ama bölge için düşünüldüğünde tam ihtiyacı olan gemilerdir. hatta uçak gemisi bile türkiye için lüks ve gereksizdir şu konjoktürde..
 • yabancılarda olan ve bizde olmayan teknik bilgi birikimlerini zaman içerisinde türkiye'ye kazandırma hedefiyle atılmış doğru bir adımdır.

  geç kalmıştır, 1970'lerde yapılması gereken işlerin yeni yeni yapılmasıdır.

  gemiye yerli demek ve "türkiye üretti" diye propaganda malzemesi yapmak düpedüz yalan söylemektir. "dünya gücü türkiye", "herkes bizden korkuyor" masallarını desteklemek için üretilmektedir bu tür yalanlar. henüz bir tane yerli motor markası bulunmayan ülkenin nasıl "yerli" gemi yaptığını sorgulayın eğer bu dediğime katılmıyorsanız.

  fakat bu "yabancı teknolojileri kullanarak gemi üretmek ve zaman içerisinde türkiye'ye de bu becerileri kazandırmak" şeklinde özetlenebilen planının çok temel problemleri vardır.

  türkiye 2013 sonu itibariyle eğitime, teknolojiye ve kalifiye insanlara inanmayan bir ülkedir. eğitimsizlik, seviyesizlik ve gericilik yüksek erdemler olarak sunulmakta ve hükümet bayrağı altında gururla taşınmaktadır. eğitimli kadrolar ikinci sınıf vatandaş haline gelmiştir.

  böyle bir salak ortamda, gemi, uçak, motor vs üretme becerisini kazanmış bilgili teknik ekipler, bu ekiplerin becerilerini küçümseyen ve bulundukları pozisyonlara ideolojik veya duygusal nedenlerle gelmiş yandaş yöneticiler altında çalışmaktadır. bu ortam, teknik bilgi birikimini baltalar. teknik bilgi birikimini yapacak ekipler ya dağılır, ya dağıtılır. "neden türkiye x ve y'yi yapamıyor" türü soruların yanıtları genelde bu yapı altında gizlidir.
 • kenara çekilin...

  bandırma vapurudur!
 • "ilk yerli gemi inşa fikri, 1996 yılında ortaya atılmış gerekli altyapı ve ön çalışmalar yapıldıktan sonra türk deniz kuvvetleri'nin ihtiyacı olan 12 adet korvet tipi gemi inşası için tasarı faaliyetlerine 15 şubat 2000 tarihinde savunma sanayi icra komitesi kararıyla milgem projesi'ne resmen başlatılmıştır."

  kaynak:millisavunmasanayii
 • ispark tarafindan gelistirilen projedir. sokak ve caddelerdeki soygun yetmemis adamlar yuzen otopark yapmis. helal olsundur.