şükela:  tümü | bugün
 • 20. yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlanmış bir teknolojiymiş. akp hükümetinin engellediği wikipedia'ya erişebiliyorsanız, tarihçesine okuyabiliyorsunuz. 20. yüzyıl dediğim de 1901-2000 arası olan dönemdir.

  yapanların, mesai harcayanların ellerine sağlık. dışa bağımlılığımızın biraz olsun azalması bile ülkemiz için gurur kaynağıdır. fakat, bu teknolojiyi 70 yıl geriden takip ediyorken, nasıl olacak da savunma sanayiinde en üst lige gireceğiz, onu anlamıyorum...
 • cehapeli mode on;

  yauu ne gerek var böyle şeylere yau. 3. havalimani gibi hicc ise yaramayacak projelerdeki gibi yerli moturdu falan paramizi boyle seylere carcur ediyor bu hukumet de yauu. ayrica turboşaft ne ya hoşaf gibi kehkehkeh.
 • turp hoşaf’tır o dikkatli okuyun.
  oley
 • çalışma mantığı aynı bir turboşaft motoru metal kola kutusu ile yapmıştım 2008'de hatırladığım kadarıyla 100gram (0,98 newton) çekim kuvveti oluşturmuştum.

  bütün mesele bacanın çıkışına bir türbin ekliyorsunuz ve bu türbini şaft ile girişteki türbinlere bağlıyorsunuz. en arkadaki türbin patlamanın atıldığı delikte olduğu için atılan sıcak ve yüksek basınçlı hava şaft sayesinde içeriye daha çok hava çekiyor. adı bu yüzden "turbo" zaten.

  bu teknoloji çok çok çok çok eski ama ya.