şükela:  tümü | bugün
 • bizi savunma sanayinde en üst lige sokacak projedir.

  savunma sanayi müsteşarı ismail demir tarafından görüntüleri paylaşılmıştır.

  bilmeyenler için bunun ne anlama geldiğini açıklayalım ;

  bu motor ilk aşamada %100 yerli t-625 helikopterinde kullanılacak. t-625 bir genel maksat projesidir. yani hem sivil, hem de askeri amaçlar ile kullanılabilecek (skorsky'lerin yerini alacak) çift motorlu bir helikopterdir.

  bu motor 2. aşamada (bkz: atak-2) helikopterimizde kullanılacaktır. atak-2 helikopterinden bahsetmek gerekirse, atak helikopterine göre daha yerli (%95) ve daha güçlü bir helikopter olacaktır. yani atak helikopteri, super cobra benzeri bir işleve sahip olaraktan terörle mücadelede kullanılırken, büyük abisi atak-2 helikopteri apache gibi tam bir tank katili olacaktır.

  bu motorun 3. aşamadaki işlevi ise en önemlisi. bu motor projesini bitirmemiz demek jet savaş uçağı motorunu hemen hemen yaptık demektir. yani yerli ve milli savaş jetimiz (bkz: tfx) 'de bu motor baz alınarak geliştirilen motor kullanılacaktır. açıkçası benin tfx için en kaygılı olduğum kısım motoru idi. ama bu projenin başarılı olması ile öyle bir kaygım kalmadı.

  edit : 1900 'lü yılların ortalarında üretilen turboşaft motor ile, bizim ürettiğimiz motor karşılaştırılamaz. biz günümüzün turboşaft teknolojisine eriştik. yani bu motoru al, abd 'nin apache helikopterine koy direkt tam performans hizmet verir. ayrıca adamların 1950 'de yaptığı şeyleri biz şimdi yapabiliyorsak, akp 'nin kıymetini daha iyi anlamalı, ondan önceki hükümetleri yargılamalıyız.
 • 20. yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlanmış bir teknolojiymiş. akp hükümetinin engellediği wikipedia'ya erişebiliyorsanız, tarihçesine okuyabiliyorsunuz. 20. yüzyıl dediğim de 1901-2000 arası olan dönemdir.

  yapanların, mesai harcayanların ellerine sağlık. dışa bağımlılığımızın biraz olsun azalması bile ülkemiz için gurur kaynağıdır. fakat, bu teknolojiyi 70 yıl geriden takip ediyorken, nasıl olacak da savunma sanayiinde en üst lige gireceğiz, onu anlamıyorum...
 • cehapeli mode on;

  yauu ne gerek var böyle şeylere yau. 3. havalimani gibi hicc ise yaramayacak projelerdeki gibi yerli moturdu falan paramizi boyle seylere carcur ediyor bu hukumet de yauu. ayrica turboşaft ne ya hoşaf gibi kehkehkeh.
 • turp hoşaf’tır o dikkatli okuyun.
  oley
 • çalışma mantığı aynı bir turboşaft motoru metal kola kutusu ile yapmıştım 2008'de hatırladığım kadarıyla 100gram (0,98 newton) çekim kuvveti oluşturmuştum.

  bütün mesele bacanın çıkışına bir türbin ekliyorsunuz ve bu türbini şaft ile girişteki türbinlere bağlıyorsunuz. en arkadaki türbin patlamanın atıldığı delikte olduğu için atılan sıcak ve yüksek basınçlı hava şaft sayesinde içeriye daha çok hava çekiyor. adı bu yüzden "turbo" zaten.

  bu teknoloji çok çok çok çok eski ama ya.