şükela:  tümü | bugün
 • 1990 doğumlu türkiye basketbol ligi takımı tofaş'ın umut vadeden genç pota altı oyuncusu.
 • bu vatandas bir 5-10 sene sonra en saglam turk basketbolculardan biri olacaktir, fizigiyle ayibogan tarzinda bir oyuncudur.
 • beko all star 2011'de smaç yarışmasında muhtemelen heyecanlanmış ve istediklerini yapamamıştır. henüz çok genç olduğu göz önünde bulundurulursa ileriki senelerde elbet kazanacaktır.
  bu da twitter adresi https://twitter.com/#!/ilkan17
 • güzel bir reklam filminde boy göstermiş hafif apaçi yeni karşıyakalı

  http://www.youtube.com/watch?v=tp_38mnelqo
 • karşıyaka'nın yeni furkan aldemir'i. şu sıralarda le mans önünde döktürüyor.
 • bireysel özellikleri açısından furkan aldemir'den çok daha iyi bir oyuncudur. şutu çok daha iyidir, çok daha yükseğe sıçrar, iyi top sürer, daha hızlıdır, daha atletiktir... bir maça tek başına çok daha fazla etki edebilir. ancak furkan aldemir karşıyaka'da yetişmenin avantajıyla kişisel ve basketbol karakterleri açısından ilkan'a göre daha erken gelişmiştir, ilkan'ın da nihat iziç gibi bir ustanın elinde tofaş'ta yetişmesine rağmen. karşıyaka ekolü başkadır. ve hem kişisel hem basketbol özellikleri açısından furkan aldemir'i yugoslav, ilkan karaman'ı da haarlem ekolüne benzetirsek güzel benzetme olur, daha net anlaşılır. takım savunması, takım halinde hücumlarda yapması gerekenleri, genel olarak takım oyununu, ne zaman nerede duracağını henüz yeteri kadar bilmiyor ilkan. her maç ya da maçın her anında birbirine az da olsa yakın bir istikrar sergileyemiyor, hep kopuk kopuk. faul problemi hastalığı ayrı olay. mesela yüksek posta çıkıp tepeden top alıp topu forvetlere aktarmak olsun, bire birde topu doğru yerde almak olsun, yardım savunması olsun bunları hep es geçiyor. istatistik dışında görünmeyen şeyleri henüz furkan kadar iyi yapamıyor. bütün sezon boyunca ilkan karaman bu özelliklerin tamamını edinecek karşıyaka'da. kendi özelliklerini de daha da geliştirecek. potansiyeline ulaşıp geçtiğimiz sezon furkan aldemir ne ise ondan çok daha iyisi olacak. çok ciddi olarak en üst seviye maçlarda her maç 25 sayı 15 ribaund ortalama potansiyeli vardır. buna yaklaşacak. ancak sezon sonunda o da kiralık geldiği galatasaray'a gidecek. bu da böyle bir anımız. *
 • bu sezon başında ksk'da oynadığı oyunla kukoc'tan esintiler sunmaktadır. tıpkı onun gibi ribaundu alıp sol eliyle rakip sahaya geçebiliyor, pas dağıtabiliyor ve stilini de bir şekilde ona benzetmiş. şutuna biraz daha da bombe verirse tam olacak.
 • furkan aldemir, deniz kılıçlı, birkan batuk, izzet türkyılmaz, dusan cantekin, berkay candan, burak yıldızlı, kenan sipahi gibi isimlerle birlikte enes kanter sonrası nba draft'ında seçilen ilk türk olma yarışında. üstelik bu yarışın furkan'la birlikte en büyük favorisi.
 • 6 aralık 2011 bc minsk pınar karşıyaka maçı'nda ortaya koyduğu 13 sayı 7 ribaund ve 1 blokluk performans iyi bir istatistik olarak göze çarpsa da, maçı sadece 1 faulle tamamlamış olmasının daha çok üzerinde durulmalıdır.

  genelde 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda oynayan oyuncular sürekli bir itiş-kakış içinde olduklarından faul problemi yaşamaları kaçınılmaz oluyor. fakat bu erken faul sıkıntısı türkiye'deki genç uzunlarda daha fazla problem oluyor. bu problemi aşabilmeleri biraz zaman alıyor ve ancak 25-26 yaşlarında daha akıllı savunma yapmayı öğreniyorlar. örneğin karşıyaka'da canlı olarak izleyebildiğim kaya peker, hüseyin beşok gibi isimler faul problemine girmeden savunma yapmayı biraz geç öğrenen isimler. geç öğrendikleri için de nba yolunu erken kapatmış oldular. fakat en son furkan aldemir bu ezberi bozarak akıllı savunmayı erken öğrenmeye başladı ve 1-2 sene içinde nba'e gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  ilkan karaman'ı ise tam çözebildiğimi söyleyemem. akıllı bir savunmacı olarak gözükse de kaya peker ve furkan eldemir gibi canhıraş mücadele eden bir oyuncu izlenimi henüz veremedi bana. sayılarının önemli bir kısmını, uzun oyunculara göre iyi bir şutör olduğu için dış şutlardan buluyor. yani pota altı mücadelesi ile elde ettiği sayılar pek fazla değil. her maçta topladığı önemli sayıda ribauntları ise yine iyi bir takipçi olmasına bağlayabiliriz. ilkan, belki de iyi bir savunmacı olsa da tarz olarak savunmasını gösteren bir oyuncu değildir.