şükela:  tümü | bugün
 • ilkel insan toplulukları çoğu zaman afrikanın balta girmemiş ormanlarından çıkar. anahtar kelimeler: mağara, balta, ateş yakmak, çıplaklık, ağaç yaprağı, basit dil, işaret dili, gulu gulu dansı vb. dir.

  ***
  aşağıdaki haberi ntv sitesinin a.a.'dan, a.a.'nın iran gazetesinden, iran gazetesinin iran milletvekilinden, onun da kuvvetle muhtemel iran istihbaratından aldığını ifade edeyim. kulaktan kulağa oynanarak gelmiş bu efsanevi haberin doğruluk payını bilemiyoruz. http://www.ntvmsnbc.com/news/374323.asp web sitesinde iran’da ilkel insanlar bulundu başlıklı haberi görebiliriz.

  meğerse iran bizim bildiğimizden çok öte bir ülke imiş. bakarmısınız insanlar mağarada ilkel ilkel yaşama özgürlüğüne sahip, doğal hayata müdehale yok... iran istihbaratını da tebrik edelim, herhalde abd ajanı ararken bulmuştur bu insanları.
 • (bkz: ilkel kabile)
 • doğada az sayıda kalan, gizlenmeyi seçen insanlardır. bunlar kaçıyor antropologlar peşlerinde. keşfedilince kayboluyorlarmış. nasıl kaybolmasın helikopterle geliyorsun. biliyorlar artık neyle karşı karşıyalar, ormanları kesen adamla niye konuşsunlar. tepesinde zor zor helikopterler ile. sevmiyorlar bizi. salak oldukları için helikoptere mızrak atıyorlar sanıyor helikopterdekiler. bilmiyorlar mı sanki salak olan sadece uygar insandır, bu insanlar önce şaşırır sonra anlar ormanda yaşıyor tip. sonra yamyamlık yapıyolar gazetecileri yediler diyor uygar insanlar. tabii yerler sen rahatsız ediyorsun adamları bir de sen artık ondan farklısın şempanze nasıl maymun yiyorsa onlar da seni yer.

  biri gelse benim fotomu falan çekse çek lan makineyi derim en sonunda da yerim. ben hua falan diyorum git diye anlamıyor tip. yedim ne oluyo yani doğa böyle bir şey. nedir kutsal mısın? yiyim sıçayım da gör. neymiş bizleri tanrılar gönderdi sanıyorlarmış. yok yaa.. bi kere bu insanlar doğaya aitler bi nevi ateistler yani kimse onlara bişi göndermez ihtiyacı olanı doğadan bulurlar. hadi gönderdi diyelim. öyleyse kesin yemek için göndermiştir, aç adamlar bunlar. ha geldin yolun düştü. eyvallah otur aha bunu da ye onlar bunu yiyor. ama başlarsan yok şöyle böyle bilmem ne saygısız saygısız konuşursan, allah mallah kitap falan, adamlara da arada iş buyurursan kendi kıçın keyfi için, yerler. kötü ruhları yerler, korksunlar bir daha gelmesinler diye. yedikten sonra da hemen unuturlar. zaten onun için yemediler mi? yoksa atalarının ki gibi mezar yaparlardı. o da yani nereye gömdükleri belli kurt kuş yemiştir. tutup anıt yapmazlar salaklıktır o.

  belgeselciler yanlış anlamış hep. neymiş bilmem ne putuna tapıyorlarmış, totemcilermiş. lan kabilelerinin adı kartal ne tapması yaa takıntılı mısınız nesiniz habire tapılacak şey arıyorsunuz. bunlar da insan az gelişmiş bunlar şöyle şöyle yapıyorlar diyorlar paso. hayır salak evladım anlamıyorsun ki kendi popondan yaz gitsin. dünyada uygar insandan başka bir şeye tapıp boyun eğen mi var? uydurup duruyolar kendilerini gelişmiş gösterecekler ya. sen hiç camiiye giden tapir gördün mü? ya da kiliseye giden maymun? giderler bazen ama muz falan görmüştür, yağmurdan sığınmıştır. namaz kılmaz, vaftiz olmaz yani.

  kızılderiliye isa'yı anlatıyorlar kurtaracak ya göya ama adam salak değil sen onu kurtaramazsın çünkü esir değil. ne yani diyor peygamberinizi de mi çarmıha gerdiniz siz. şimdi de size inanalım istiyorsunuz (belgelerde var bu konuşmalar aynen. resmi yani efsane değil) musa bunlara altın inek yapıyor ineğe tapıyolar musa da isyan ediyor yeter lan diye. işte o hikaye varya hikaye o yaa her dine sokmuşlar öyle bi tane. neymiş çağ değişmiş. artık boğaya tapılmayacakmış, koça tapılmayacakmış. yerküre hareketindeki yalpalamadan bi kaç astronom rahip böle bişi bulmuş 2000 yılda bir başka burçtan doğuyor güneş, bunlar tapmış. tap diye mi söyledik yaa, illa tapacak. manyak işte söyleyince de kızıyorlar. bunlar yalan, boş iş falan diyorlar. o da bilime falan tapıyor. tapmasa olmaz bu hayat boş geçer mi? bilim bişi değil ki. öle avcı işi işte. bilmiyon bi bok, bakıyorsun aha ayı aha ot böcek bir tanesine niye tapayım? bazıları da doğadaki anlaşmaları çözer onları sistematik hale getirir ona tapar. mantıksız olanı atıyor göya ilerledi. ama özünde tapıyor.

  işte uygarlıktan adam demiş ki evren nasıl oluştu? çüşş ya yavaş gel. daa güneş sisteminden çıkamıyo tip. evren nasıl oluşmuş onu bulcak. lan sen nesin ki bu ben nasıl ben oldum gibi saçma bişi yani. bunu kendime sorsam ne cevap vereceğim? işte böle oldum. ha tamam o zaman.
 • dokuzuncu nesil sabırtaşı yazar.
 • kafası rahat adamdır. ne para bilir ne de kuantum. oyun oynamak istediği çağda okula gitmek gibi bir derdi yok. büyüdüğü zaman belli bir seviyede yaşayabilmesi için belirli bir düzeyde kariyer yapmasına gerek yok. yaşlandığı zaman devletten aldığı maaşla yaşamaya çalışmak gibi bir derdi yok. şavaş nedir, açlık nedir bilmez. çevre ağaçlık*, hayat sürprizlerle dolu. düşünsene abi çevrende sürekli daha önce görmediğin şeyler oluyor. monotonluk diye bir şey yok.
 • çok konuşmadan sadece bakışları ile iletişim kurabilen ender kişilerden. yada ben fazla içiyorum*
 • bundan çok ama çok milyon seneler önce cenneti uzunca yaşamış atalarımızdır ilkel insanlar. ne hayvanları evcilleştirmeyi, ne birbirlerini yemeyi, ne ev almayı, ne borcu ne de başka bir şeyi iş edinmişler.
  tek işi anı yaşamak olan ilkel insan, sonsuz olan 'o an'da mutlu mesut bahtiyar bir hayat sürmüş. ayrıca bu insanlar çıplak gözle venüs ü dahi görebilecek ermişlikteymiş. şimdi biz meditasyondu reyikiydi bilmem neydi bunlarla o ana girmeye calışıyoruz ama bence artık çok geç. bunca savaş bunca borc-harç bunca yalan dolan varken ve kendini doğanın efendisi sayarken, çooookk ama çok geç. yazık ki o günlerde gelmemişim dünyaya.
 • metrobüs ve metroya binişlerde grup halinde gözlenebilecek tür. varlıkları devam ediyor.
 • (bkz: cro-magnon)
 • ofiste millet kafa patlatırken öküz gibi bağıra bağıra telefonla konuşarak, pardon anırarak, kafa siken insandır.