şükela:  tümü | bugün
 • yazdigi makro ekonomi kitabi, gregory mankiw'in "macro economics" adli kitabinin birebir tercumesi olup, icerdigi ornekler de dahil olmak uzere hersey bu kitaptan alinmistir.

  kitap yazarken alinti veya tercume yapmak dogaldir. ama tum eseri oldugu gibi tercume edip kopyalamak, ayiptir gunahtir. o kitabin yazari olarak kapagina sadece kendi adini yazmak daha da buyuk ayip ve gunahtir.

  herhalde simdi de merkez bankasinda, alan greenspan'in rapor ve dusuncelerini tercume ediyordur.
 • "where does this lead us? should the fed and other policymaking agencies pack up, lock the doors, and go home? in a sense, the answer is yes. the new classical model implies that discretionary stabilization policy cannot be effective and might have undesirable effects on the economy."*

  "bu durumda ne olur? merkez bankası ve diğer politika yapanlar bohçalarını toplayıp, kapılarına kilit vurup evlerine mi gitmelidir? bir anlamda evet! yeni klasik model, duruma göre (ince ya da hassas ayar) istikrar politikasının etkin olmadığını ve ekonomi üzerinde arzulanmayan etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır."**

  birşey söylemeye gerek yok heralde!

  *mishkin, f.s. (2004). the economics of money, banking, and financial markets. seventh edition. boston: pearson addison wesley, p. 665.
  **parasız, i. (2003). para politikası. türkiye uygulamaları. altıncı baskı. bursa: ezgi kitabevi, s. 271.

  edit: söylenmesi unutulan birşey var. o da ilker parasız'ın bu cümleleri olduğu gibi apartırken altına referansını koymadığı gerçeğidir.
 • farketmeden de olsa hayat dersi verebilen iktisat profesörüdür.
  şöyle ki: bursada izmir yolu üzerinde bulunan carrefour açılalı çok olmamıştır.her kuruşun hesabını yapmakla mükellef öğrenci ev halkı olarak, fırın bölümünden çıkmak üzere olan yarı fiyatlı ekmeklere odaklanılmış ve en az kişi başı 2 ekmek hedefi koyulmuştur.sayısal üstünlük te bizde olduğundan ekmeklerin geleceği kapıya küçük bir güvenlik çemberi bile yapılmıştır.
  o an gelip, kapının açılmasıyla, güvenlik çemberimizi hırsla delen bir amca önce bir kucak ekmek almış, akabinde gözgöze gelmemle aklımı da almış ve ağzımda ananıss... tadı bırakmıştır.o amca ilker parasızdan başkası değildir.
  ekmekleri boşverip, hayatı düşündüm.ilker parasızla aramdaki akademik uçurumun kaybolduğu yegane noktadaydım.resmen ekmek kavgasıydı bu.sıfır noktası.belki ironik olması bu kadar etkili olmuştur ama; öğrencilik sonrası için kurulan fantastik hayallere ilk nanik yapılmıştır.
 • taşıdığı soyadının aksine para teorileri ve politikaları üzerine tuğla gibi kitaplar yazmış olan ve genç dimağları kitaplarında kullandığı formüllerle derdest eden uludağ üniversitesi hocasıdır.
  soyadının baskısı altında ezik bir çocukluk geçirdiğini sanıyorum.
 • kendisinin bir final öncesi son dersinde, soru çıkacak yerleri söyleyeceğini açıklaması umuduyla 250 kişilik anfinin tamamının dolması, hatta ayakta yolcu alınmasına sebebiyet vererek "arkalara doğru sağlı sollu ilerleyelim" nidalarının yükseldiği anfide yaklaşık 70 dakika tam anlamıyla geyik yaptıktan sonra son 5 dakikada, sınavda çıkacak toplam 5 soru için yaklaşık 350 sayfaya tekabul eden ve kitabın 17 bölümüne denk gelen bir nokta atışı yaptığını söylemekten zevk ve esenlik duyduğum iktisat profesörü...

  bir de, fenerbahçe'nin formasındaki sarı renkle galatasaray'ın sarısının farklı olduğunu; ayrıca beşiktaş'ın formasında zaman zaman kullandığı kırmızı rengin de kendi fikri olduğunu anlatmıştı bir ara... ne günlerdi be...
 • çok değerli iktisat hocamdı. ağırbaşlı, mütevazı, pek ders anlatmasını sevmezdi. işim bu değil der gibi sanki. eksik olmasın asistanı ufuk hoca koşardı imdada.
 • allah rahmet eylesin ilker hoca toprağında notların kadar bol olsun.
 • sordugu sorularin altina , bu sorunun cozumu daha bulunanammastir, arastirma safhasindadir yazip insani kil eden, su an galatasaray un. de ve yeditepe un. lerinde ders veren, uludag un. iktisat prof udur, yuzu yumusak olmasina ragmen kan kusturabilir, gozlugunun ustunden bakarak sevimli gorunmeye calisir aldanmayin,
 • modern ansiklopedik ekonomi sözlüğü yazmış bir nevi suser.
 • "para-banka ve finansal piyasalar" kitabı da hemen hemen mishkin'in "money banking and financial markets" kitabıın çevirisidir.