• "atsan atilmaz satsan satilmaz ucsan ucmaz yaksan yanmaz" gibi sacma sapan mistik ogelerle kafa kari$tiran cevabi da alakasiz olan manasiz bilmeceler.. (bkz: nedir)
  • pazardan aldim 1 tane eve geldim 1000 tane gibi (bkz: pazar)
  • bir zamanlar uc ayakli teneke ya da sac sobalarin basinda, annelerimiz kestane pisirir; babalarimiz lambali radyolarda halit kivanc'in anlattigi maclari dinlerdi. hah, iste o zamanlarda, ak sacli ninelerimizin bizi angut yerine koyarak yaptigi bi' nevi iq testine biz simdilerde "ilkokul bilmecesi" diyoruz.
  • ben giderim o gider arkamdan tin tin eder.
    (bkz: paranoyak cocuk bilmeceleri)
  • carsıdan alınmaz tadına doyulmaz seklınde ve daha da coğaltabilecegimiz cocuk eglenceleri.
  • tarantino senaryolarina benzeyen bu bilmeceyi babam ilkokul zamanlarimda sorardi *
    bir gün bir ülkenin kralı kizini evlendirmek ister. fakat kiza talip olan dallamalarin bir bilmeceye cevap bulabilmeleri gerekir. cevap bulamayan kelleyi kaybedecektir. bir kaç başarisiz girişimcinin ardindan esas oglanimiz sahneye çıkar ve kralin uygulamalı bilmecesinin yanitini bulur.
    olay sudur: kral der ki, işbu horozu öyle bir öldür ki ben seni o sekilde öldüremeyeyim*zeki prensimiz düsünür tasinir ve hatta kasinir ve de sonunda horozu öyle bir öldürür ki kral pes ederek kizini ona verir.
    * *
  • hayat bilgisi kitabında yer alan yalan yalnış bilmecelerdi bazıları. örneğin üstü çimen biçilir, altı çeşme içilir şeklindeki gudik bilmecenin cevabının koyun olması gerekirken sevgili kitabım horoz şeklinde sallamıştı. annemler de sağlam dalga geçmişti ki hala da hatırlayınca dalgaya devam ederler.
  • meb'in ilköğretim öğrencilerine önerdiği bir kitapta yer alan bilmece:

plajda üç bayan dondurma yemektedirler. biri yalayarak, diğeri emerek, üçüncüsü ısırarak yiyor. hangisi evlidir?

cevap: alyans takanı
  • cuma günü, ilkokul 4. sınıflar için uyarladığım bir bilmece:

soru: hangi şehirlere yaya gidilir?

cevap: antalya'ya, konya'ya, antakya'ya

çocuklar güldü ama...
hesabın var mı? giriş yap