şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
992 entry daha
  • yetiştirme yurdundan gelen gazi isimli, gariban bir velet. aramızın iyi olduğu bir başka veletin bu gaziyle dalga geçmesi ve ilk kavgamı yakın bir arkadaşımla yapmam. okulun ilk günü yeni temizlenmiş koridorların kokusu. emekliliği kapıya dayanmış öğretmenimizin parfümü... aradan yirmi yıl geçti ama o kokuyu duyduğum an ilkokula dönerim. pis tuvaletler, pis koridorlar, sokaktan beş tane benden büyük insanla her gün okula gidip gelişimiz, ekmek arası sarelleli beslenmeler. o zamanlar sarelle böyle pahalı bir marka değildi sanki? şimdi nutellayi sollamis. renault europa'larla dolu okul bahçesi. ve de tabii ki 60 kişilik sınıflarda üst üste işlenen dersler. neyse ki okumayı söktükten iki yıl sonra ilkokula başladım da bir daha uğraşmak zorunda kalmadim o kalabalıkta.*
  • akın adında bir arkadaşım vardı. (yıl:1998) hüngür hüngür ağlıyordu, anlam veremiyordum bu hallerine. bir de sınıfımız, eski fen laboratuvarıydı, acayip küçük taşlar vardı dolaplarda. onların ne olduğunu çok merak ederdim.
  • cuma günü son ders. sınıftan bir çocuk öğretmen ödev vermemiş olmasına rağmen çalışkan ve dolayısıyla sevilebilir birisi olmak ve negatif dahi olsa sınıfın çoğunluğundan ilgi görebilmek için öğretmene ödev için yalvardı. yapma etme diye uyardık sınıfça, dinlemedi. basiretsiz öğretmen de ödev vermeye karar verdi, sınıfça delirdik ve çocuğu darp etmek için hamle yapmaya başladık. çocuk öğretmenin arkasına saklandı, zil çalınca koşarak çıktı sınıftan, serseri bir arkadaş ve ben koşup bunu yakaladık. bir kolunda o, bir kolda ben, başladık buna vurmaya okulun bahçesinde, sonra okuldan dağılan insanlara da buna vurabilirsiniz dedik. tanımayan insanlar cuma stresini attı, çocuk ağladı, bize şikayet geldi.

    iyi oldu ibneye.
1 entry daha