şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de yaşanmış garip hikayelerden sadece bir tanesi dahadır. haber adam sülalesini doldurmuş üstelik kuruma..

  ekleme:

  --- spoiler ---

  erdoğan bayraktar’ın toki genel müdürlüğü döneminde odacısı olan hemşerisi ilkokul mezunu ali kurumahmut, önce kiptaş’ta tapu şefliği, oradan toki’ye bağlı emlak yönetim a.ş.’de genel müdür yardımcısı ve son olarak da genel müdürlük koltuğuna oturdu. kardeşlerini, yeğenlerini toki’ye aldıran kurumahmut, ailesine toki’den ev de aldırttı.

  toki’yi aile şirketine çevirdi

  ali kurumahmut (toki emlak yönetim aş genel müdürü)

  merve kurumahmut (ali kurumahmut’un yeğeni - emlak yönetim aş’de çalışıyor)

  zekeriya kurumahmut (ali kurumahmut’un kardeşi - boğaziçi emlak yönetim aş’de yönetici)

  hüseyin kurumahmut (boğaziçi emlak yönetim aş’de çalışıyor)

  yusuf kurumahmut (toki dergisi yayın kurulu üyesi)

  furkan kurumahmut (ankara toki yapacık sitesi halkla ilişkiler’de çalışıyor)

  tuğba kurumahmut (toki kayaşehir opal konutları’nda muhasebe elemanı)

  hayriye kurumahmut (gölbaşı park eymir sitesi’nde muhasebeci)

  emlak yönetim a.ş. genel müdürü ali kurumahmut’un talihi, hemşehrisi erdoğan bayraktar’la birlikte değişti. odacılıktan genel müdürlüğe terfi eden ali kurumahmut’un toki’yi aile şirketi gibi yönettiği ortaya çıktı. kurumahmut ailesinden birçok kişiyi personel olarak işe alan ali kurumahmut, ayrıca toki konutlarından yakınlarının ev almasını da sağladı.

  ‘değeri düşük’

  ilkokul mezunu olan ali kurumahmut, kiptaş’a “tapu şefi” olduktan sonra süleymaniye’nin kentsel dönüşümü için mal sahiplerinin gayrimenkullerini düşük fiyata satmaya zorlamakla suçlanmıştı. kiptaş’ta çalışmaya başladıktan sonra bir anda talihi değişen kurumahmut, bu dönemde arsa ve konut almaya da hız verdi.

  2000’de fatih nevbahar mahallesi’nde konut, 2008’de yine fatih dervişali mahallesi’nde bina satın alan kurumahmut, aynı yıl kendisiyle aynı dönemde kiptaş’ta çalışan erdoğan’ın danışmanı mustafa varank’ın kuzeni ve son seçimlerde akp’den milletvekili aday adayı fatma varank’tan silivri ortaköy’de bir dönümlük arsa, yine aynı tarihte aynı yerde bitişik parseldeki bir dönümlük arsayı satın aldı.

  silivri’ye yatırım yapmayı seven kurumahmut, 2009’da da selimpaşa’da bu kez 218 metrekarelik bir arsa daha aldı. geçen yıl da kiptaş’ın metrokent sitesinde 196 metrekarelik 5+1 daire satın aldı. bu alım satımlarda arsaların değerlerinin çok düşük gösterildiği de dikkat çekti.

  1012 metrekare arsa

  silivri ortaköy’de fatma varank’tan aldığı 1012 metrekarelik arsanın harç matrahı 8.400 tl olarak görülüyor. 2008’de bu fiyata silivri ortaköy’de bin metrekarelik bir arsanın 100 metrekaresini bile almak mümkün değildi. ali kurumahmut’un harç matrahlarının doğru olduğu varsayılsa bile sadece 2008’de aldığı gayrimenkullerin toplamı 27 bin tl. bir yıl sonra da 52 bin tl’lik bir arsa daha alıyor.

  kurumahmut’un serveti

  * kiptaş metrokent’te 196 metrekare ev, kendisine ait.

  * selimpaşa’da 218 metrekare arsa

  * fatih dervişali mahallesi’nde 246 metrekare bina.

  * fatih nevbahar mahallesi’nde 273 metrekare bina.

  * silivri ortaköy’de 1012 metrekare arsa (fatma varank’tan alınmış.)

  * silivri ortaköy’de 1012 metrekare arsa (mustafa çakmak’tan alınmış.)

  * toki ayazma konutları’nda kızı sena kurumahmut’a ait 2+1 daire

  * toki ayazma konutları’nda yeğeni merve kurumahmut’a ait 4+1 daire

  * toki ankara keçiören teras evleri’nde yeğeni yusuf kurumahmut’a ait 3+1 daire.

  --- spoiler ---
 • hep diyoruz... bu mesele rte'yi geçeli çok oldu... bu adamlar kanının son damlasına kadar akp iktidardan düşmesin bu yedi sülalelerine bu rant yağması bitmesin diye köpek gibi savaşacaklar.... fatih, esra gibi cehaletleri paçalarından akan gazeteciler de bu nefreti körükleyecek de körükleyecek... ne islam dertleri var ne de cihat. mesele kese dolsun... bazen düşünüyor insan bu adamlara allah'a inanmasa daha nasıl sikeceklerdi, müteahhit abinin deyimiyle daha nasıl amımıza koyacaklardı. vay emenike...
 • adam gelen cv'leri çöpe atıyormuş. çünkü okuyamıyormuş:)
  tanım: çok eğlenceli olay.
 • ortaya çıkan yolsuzluklardan sadece birisi . 13 senedir akp'de dayısı olan herkes zengin oldu. millette asgari ücretle ev kirası ödeyip yaşamaya çalışsın bakalım .
 • 1982'de kurulan üniversiteden 1981 yılında mezun olan cumhurbaşkanına sahip ülkede yaşanmış trajikomik olay.
 • akp döneminde gerçekleşmiştir.
 • işte devletle özel sektörün farkı. ilkokul mezunu adamı bir devlet kurumunun başına getirebilirsin. ama ilkokul mezunu adamı bir özel şirkete ceo olarak getiremezsin. getirirsen iki güne şirketi batırır. devlet kurumlarının batma gibi bir imkanı yok. nasıl olsa vergilerle finanse ediliyor.
 • cerrah yapmadiklarina sevindigim olaydir. hic degilse direk insan olduremez oradan.

  (bkz: idiocracy)