şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
 • biliyorum aslında bu sorunun net bir cevabı yok ama fikirler yol gösterebiliyor.evet ben de eğitimin özel olmamasından yanayım,fırsat eşitliği olmalı ama küçük bir çocuğu varsa insanın maalesef en iyisi olsun istiyor.(ki özel okulların en büyük kandırmacası bu belkide,en iyisi biziz iddiası)
  ilkokula başlayacak bir çocuğum var.oturdugum yerde en iyi devlet okulunun mevcutları 50 kişi civarı ama yakında özel okul da yok.servis kullanmak zorunda kalacak.devlet okullarına güven bu kadar mı azaldı ,çevremde maddiyatı elveriyorsa herkes özel okula gönderiyor çocuğunu.ben de orta karar bir özel okula gönderebilirim ama devlet okullarında okuduk diye mi bilmiyorum devlet okulunda hiç okumamış (belki lise de )bi çocuk olması garip geliyor bana.
 • en kötü özel okul bile devlet okulundan iyidir, devletteki öğretmenler çok gamsız, öğrenciler umurlarında bile değil, tek dertleri ek dersten kaç para alırız ve tatiller ne zaman..
 • (bkz: homeschool)
 • bu konuda en kötü özel okul bile devlet okulundan iyidir diyen ya hiç araştırma yapmamıştır, ya hiç iyi devlet okulu görmemiştir ya da hiç en kötü özel okul örneklerine denk gelmemiştir. bu kadar net konuşuyorum.
 • özel okula gönderen insanların önemli bir kısmı okumuş insanlar. bunların çoğu emeğiyle ve yeteneğiyle para kazanan beyaz yaka veya girişimci. her şeyden, hatta ömürlerinden kısıp çocuklarını özele gönderiyorsa, her yıl arabayı yenilemek (veya daha iyi sağlık hizmeti almak, tatil yapmak, işini büyütmek yerine) parayı çocuklarının okuluna gömüyorsa, bu "moda" veya "enayilik" ile açıklanmaz.

  bu kadar net konuşuyorum.
 • amaca uygun hareket etmeli, matematik diye bir şey var. ilkokul çocuğa temel yeteneklerin kazandırıldığı bölüm ve devlet kesinlikle uygun.
  çalışıyorsanız, çocuğun alınması bırakılması bir başka insan eliyle olacaksa, istihdam için verilecek paranın saatlerinize uyan ortalama bir özel okula verilmesi daha uygun. en azından daha az hijyen sorunu yaşar, öğlen yemek sorunu olmaz, sosyal açıdan daha çok tatmin olur. ha yok, her şey ayarlı ve de ilave masraf gerekmiyorsa devlet okulu da gayet yeterlidir.
  net konuşsam mı bilemedim.*
 • önceliğiniz sınıf mevcudu olmalı. belirttiğiniz gibi elli civarındaki bir mevcutla dünyanın en iyi öğretmenini getirseniz sonuç alamazsınız. zaten ortalama altı yedisi suriyeli, dördü beşi özel ilgiye muhtaç kaynaştırma öğrencisi çocuklarımız. eğer otuzu geçmeyecek tarzda bir devlet okulu bulabilirseniz mutlaka devlet okuluna vermenizi tavsiye ediyorum. iki tip mevcutlu iki devlet okulunda çalıştım. yirmi beş kişilik mevcutlu okulda tüm öğrencilerle tek tek ilgilenme fırsatım oldu ve müthiş işler başardık. sonra mevcudu otuzbeşlerde olan bir okula geçtim. o ekstra on kişi bile ciddi bir sıkıntı yarattı. benzer profildeki öğrencilere sahip olmasına rağmen oldukça kötü etkiliyor eklenen her öğrenci. tekli eğitim saçmalığından umarım dönülür.
 • küçük bir yerde yaşıyorsan devlet okulu, büyük sehirdeysen kesinlikle özel okul.
 • idealist öğretmenler yok mu? elbette var ama devlet okulundaki öğretmenleri göz önüne bulundurduğumuzda bu idealizmi taşıyan kaç öğretmen gösterebiliriz? emin olun 30 sene öncesiyle şimdi arasında, rüşvet döngüsünde veya sistemin çarpıklığında en ufak gelişme yok. hükümet bir tomar düzenleme yaptı fakat işe yarıyor mu? okullarda idare hâlâ para almanın bir yolunu buluyor, kılık kıyafet için hâlâ insanlar bir tomar para ödüyor, kitaplar için hâlâ diretiliyor. öğretmenler hâlâ vurdumduymaz ve çıkarcı. zorunlu olmayan uygulamaları çocuklara zorunluymuş gibi aktarıp üzerinden ekstra para kazanıyorlar. etüt saati yapıyorlar mesela. gelenlere yazılı sorularını veriyorlar. benim ilkokul zamanımdan hiç farkı yok. aradan 20 sene geçti neredeyse. eğitimin içindeyim, duyuyorum bunları. veliler bize dert yanıyor.

  param olsa? eskiden param olsa dahi çocuğumu devlet okuluna gönderirim diyordum. hayatı görmesi ve zorluklarla başa çıkabilmeyi öğrenmesi açısından. şimdi ise tam tersini düşünüyorum. eğer çocuğum olur ve bende de para olursa bir saniye düşünmeden özel okula gönderirim. en azından çocuğumda devlet okuluna nazaran daha iyi ilgileneceklerini ve en azından hakkımı arama noktasında daha rahat olabileceğimi biliyor olacağım.
 • devlet okulu & ebeveyn desteği diyerek oy hakkımı kullandığım versus.

  gün içinde öğrendiği neler var diye takip eden, pekiştirme çalışmaları yapan, anlamadığı yerler sabırla tekrar tekrar anlatan bir ebeveyn yoksa, hangi okulda olursa olsun yolun sonu başarısızlığa çıkacaktır.

  üst paragraftaki gibi bir ebeveyn olun, devlet okuluna verin, özel okul için ayırdığınız parayı da bir kenara koyun, lisede özel okul yaparsınız..