şükela:  tümü | bugün
  • yine eksik sözlük ahalisi cahilliğin dibine vurmuş.

belki de ben bugün baba olmuşsam o kontroller sayesindedir.

ilkokul ikinci sınıf.
    kontrolün nasıl yapıldığı herkesçe anlatılmış zaten onu geçiyorum.

kontrolü yapan, bana herkesten farklı olarak komut vererek bir o yana bir bu yana zıplamamı söyledi önce. komik bir halde bir elim götümde, bir elim çükümde, donum dizlerimde sınıfın içinde zıplayıp durdum.

sonrasında beni bir süre bekletip tekrar muayene ettiler.

sınıf arkadaşlarımın arasında götü açık zıpladığım yetmezmiş gibi bir de sınıftan herkesi çıkarıp tekrar muayene ettiler ve dediler ki yarın velin okula gelsin.

urolog nedir daha 8 yaşımda öğrendim.

meğer testislerin ikisi de yukarıdaymış.

doktor doktor gezmeler, özel hastahaneler, profesörler vs. sonuç aynı.. ameliyat..

belki o gün o kontrol olmasaydı bugün çocuk sahibi olamayacaktım.

hala devam etmesi gereken uygulamadır.

2 dk çükünüz göründü diye yerden yere vurduğunuz uygulama kimbilir benim gibi kaç kişiyi kurtardı.
  • bizimki neden kontrol edilmedi arkadaşlar durduk yere tedirgin olduk gece gece? pazartesi en yakın okula gidip ilgililere gösteriyorum.
  • hayatının sağlam travmalarından birini ilgili kontrol esnasında yaşamış olması muhtemel nesildir...

sınıfa girip kızları çıkardıktan sonra biraz bi şeyler konuştular ama hiç bir şekilde dinlemediğimi hatılıyorum... sonra herkese gelip sırayla "şimdi az önce anlattığımız gibi tuvalete gittiğinde önünde bir torba içinde de iki tane yumurta olacak. onlar orada mı diye bak gel" diyerek tuvalete gönderdiler... adamlar muhtemelen çocuk psikolojisini filan düşünüp ortalıkta kontrol etmemek için veya binlerce çocuk pipisi avuçlamamak için böyle bir yola başvurdular ama sınıfta direkt kendisine konuşulmadıkça hiçbir şey duymamayı tercih eden bir çocuk olduğunu hesaba katamadılar tabi... neyse biz üç öğrencilik bir manga olarak sınıftan uğurlanıp tuvalete doğru yola koyulduk, tuvalete geldiğimizde diğer ikisi birer kabine girip kapıları kapattılar ben de ortadaki kabine yöneldim... ulan yere bakıyorum torbayla yumurtalar yok. duvarlara bakıyorum, yok. acaba kapıya filan mı astılar diye dönüp kapıya bakıyorum, yok... göz ucuyla çöp kovasının içine bakıyorum -neyse ki- orada da torbaya benzer bir şey yok...

bu arada diğer iki velet işlerini bitirip sınıfa doğru yollandığından ben de çıkıp paskalya'da yumurta bulamamış katolik bebesi üzüntüsüyle sınıfa doğru gidiyorum... öğretmen ve doktor her şey yolunda mı der gibi yüzüme bakıyorlar, ben diyorum ki "valla torba da yoktu, yumurta da yoktu"... insanların bir anda yüzü değişiyor "nasıl yani? emin misin" tadında sorular soruyolar, ben de gayet kendimden emin bir şekilde "torba yok, sadece ortada bir delik var" deyince bunlar iyice bir coşuyor ve doktorlardan ikisi kollarıma girip beni tuvalete götürüyor... tuvalete girince ben direkt orta kabine yönelip kapıyı açıyorum ve "bana inanmadınız ama bakın torba yok" diyen bakışlarım ve boş kabini işaret eden küçük, masum, gerizekalı ellerimle doktorların kopuşuna şahit oluyorum...

bu da böyle olmaz olası bir anımdır...
  • beleşe çük-up olmuştuk.
  • 90'lı nesilden biri olarak benim de yaşadığım uygulama. amaç testis kontrolüydü. işin garibi aynı nesilden kişilere sorduğumda herkesin "bize yapılmadı" demesi idi.
  • tekirdağ, sene 92 ilkokulun ilk sınıfı, o sabah hoca derse geliyor ve çocuklar bugün hemşire ablanız ile ders yapacaksınız sonra tatil diyor, ilk ders hemşire bir şeyler anlatıyor ama hiç hatırlamıyorum, kafa çoktan dışarda misket oynamaya başlamış. neyse işte kızları başka bir sınıfa alıyorlar, biz olduğumuz yerde kalıyoruz ve hemşire hanım soyunun diyor, 20 küsur erkek soyunuyoruz ve sıraya geçiyoruz önlü arkalı. yalnız çocukluk harika bir şey ulen, kimsenin aklına pis şakalar, komiklikler gelmiyor, önümde arkadaşımın çıplak poposu, ben salmışım ufaklığı öyle tek sıra halinde sıramızı bekliyoruz. sonra sıra bana geliyor ve hemşire abla billurları iyice inceliyor, tek mi çift mi, boyutları eşit mi, ayrık mı, düşmüşler mi yoksa doğuştan sıkıntılı mı diye. işlem bittikten sonra bir çikolata verip sırana yolluyor giyinebilirsin izni ile. sanırım artık bu uygulama yok, benden 6-7 yaş ufak kime anlattıysam mal mal yüzüme baktı ve gerzek taciz goygoyları yaptı, lakin çocuklardan ikisinin ailesi ile görüşmek için not almıştı hemşire abla eğer yamulmuyorsam, belki de o gün ilerde cinsel sağlıklarını etkileyebilecek bir hastalık erken teşhis edildi. hey gidi yıllar, akmış gitmiş.
  • başlarda sünnetsiz olduğum için utanmıştım. kızları dışarı çıkartmışlardı (öğretmenimiz kadındı ama o çıkmamıştı). sünnetli olanlar için bu durum övünç kaynağıydı. bizle işleri bittikten sonra çocuk aklı olan sorumu sordum:
    -öğretmenim şimdi de biz mi dışarı çıkıyoruz
    +niye
    -şimdi de kızların çüküne bakmayacaklar mı?

edit: evet bence bir travmadır. şimdi o öğretmeni yolda görsem yüzüne bakamam heralde. öğretmenim hatırlıyor musun küçükken vücudumda küçük bir çıkıntı vardı solucan gibiydi... şimdi jop gibi oldu
  • düşününce ne kadar problematik bir uygulama olduğunu anlıyor insan. evet iyi niyetle yapılmış ve gerekli olduğunu da anlayabiliyorsunuz. çocuğuna altını değiştiren banyoya sokup yıkayan da anne ama sonuçta bir kadın. anne veya babanın aklına bile gelmeyebilir bunu kontrol etmek. aile cahil olabilir veya bunu düşünmeyebilir, ilgilenmeyebilir, çevresinden duymamış olabilir. doktora götürmemiş olabilir.

düşününce sorun şurada ortaya çıkıyor okulda öğretmenlerin gözetiminde yetişkinler tarafından yapılan bir uygulama. çocuğun bütün yetişkinlerin otorite olduğunu düşünmesi sağlıksız bir şey allah korusun kontrol bitti aylar geçti müdür odasına çağırıp kontrol etmek istedi diyelim çocuk bunun ne olduğunu anlamaz bile. acaba o zaman bu çocuklar eve gidince ne olduğunu anlatmış mıdır ve anne-baba bunun hemşireler doktorlar tarafından yapılan sağlık kontrolü olduğunu ve başka hiçbir surette çamaşırlarını çıkarmaması gerektiğini açıklamış mıdır acaba?
    ya da ben çok ince düşünüyorum.

günümüzde olsa herhalde bize adet dönemiyle ile ilgili yapılan sunumlar gibi bilgilendirme yapılıp çocuklardan kendilerinin kontrol etmesi istenirdi. ilkokul çocuğu neyi ne kadar anlar onu da bilmiyorum ya. eve broşür gönderilip ailelerine imzalatması da istenilebilirmiş.
    ne dönemlerden geçmişiz ülkece yahu.
  • testis kontrolü olarak bizim okula da uğramış uygulamaydı. şimdi düşününce o zaman kimse bunu dalga konusu yapmamış hepimiz delikanlı gibi sıramıza geçip kontrolümüzü yaptırmıştık. aynı uygulamayı bugünün bebelerine yapmaya çalışsan ortalığı düşünemiyorum.

edit : konu kesinlikle sazan.avi olmamakla birlikte okuduğum okul antalya/ muratpaşa kocademir ilköğretim okuluydu. varoş mahalle değildir bilenler bilir.
  • sadece pipiye değil, boy, kilo, kol-bacak çapı vs. gibi bir kaç şeye bakılırdı..

bu nesil aynı zamanda okul kütüphanesindeki ansiklopediden vajina fotoğraflarına bakan nesildi..