şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanımca tüm vatandaşların katılması gereken kurs.
  mesela istanbul ve yakın illerde sadece 70 adet ambulans olduğunu düşünürsek mutlaka ama mutlaka katılmamız gereken kurs...

  kazalarda sıkça gördüğümüz ,iyi niyetli kişilerin ilk yardım adı altında yaralıyı karga tulumba araçlara bindirip aslında ölmeyecek insanların istemeyerek de olsa ölümlerine sebep olmasıdır.
  nedeni ise çok açık.bilgisizlik,eğitimsizlik...
  işte bu nedenle istanbul büyük şehir belediyesi itfaiye daire başkanlığı acil yardım ve cankurtarma müdürlüğü ilkyardım eğitim merkezi'nde isteyen herkese ücretsiz(!)ilkyardım kursu verilmekte 3 gün süren kursta başarılı olan kursiyerlere katılım belgesi verilmektedir.tabi ücretsiz verilen ilkyardım çantasını da unutmamak gerekli.

  ders aralarında kantine indiğinizde kibar bir şekilde çay ikramı dahi yapılmakta.takdir etmek lazım.hem normalde 200-250 ytl. olan bir eğitimi bedavaya verip bir de her ders arası çay ikram ediyorlar.
  ama talebin azlığı konusunda yakınıyor eğitmenimiz dr. muhteşem turunç.
  kendisi 14 senesi ambulans doktorluğu olmak üzere 20 yıllık doktor.gözlemlediğim üzere çok tatlı,çok kafa bir insan.dersleri muhabbet ortamında ara ara yükselen kahkahalarla geçirmeyi tercih ediyor.ve 1 hafta sonraki dersi iple çekmemizi sağlıyor.

  derslerde "ilkyardımın tanımı", "ilkyardımı gerektiren durumlar", "omurga yaralanmalarına yaklaşım", "kalp-akciğer canlandırması", "kanamalar", "kırık-çıkık ve burkulmalar", "şok", "yanıklar", "ilkyardım malzemeleri", "zehirlenmeler", "suda boğulmalar", "elektrik çarpmaları", havale ve katılma nöbetleri", "ilkyardımda 6t kuralı", "havayolu açılması teknikleri" gibi konularda hem teorik,hem de uygulamalı olarak eğitim veriliyor.kalp masajı ve suni solunum yapmayı da öğretiyorlar.
  tüm tanıdıklarımızı bu eğitimden haberdar etmemiz gerekiyor...

  kurs yeri:istanbul büyük şehir belediyesi itfaiye daire başkanlığı acil yardım ve cankurtarma müdürlüğü ilkyardım eğitim merkezi-topçular edirnekapı i.e.t.t. garaj karşısı/eyüp
  kurs zamanları:3 hafta üst üste cmt. günleri saat 10:00-15:00 arası(toplam 3 gün)
  20 kişilik gruplar halinde eğitim alınıyor.
  kursta 6 adet derslik var.
  ücretsiz olmakla beraber tüm dünyadaki standart ilk yardım kurslarıyla aynı eğitim verilmekte.
  telefon numarası:(0212) 501 23 30 (gitmeden önce telefon açıp gün almanız gerekiyor)

  http://img174.imageshack.us/…080/27ocak06012nd4.jpg
 • saglik bakanligina bagli ozel kuruluslardan da alinabiliyor bu kurs.

  bizim okullarda, saglik, trafik vs. derslerine mudur yardimcisi gelir ve sinifta sessizlik saglamak icin ogrencilerine kitap okuttuklari dusunulurse katilmasi gerekli/zorunlu kurslardan. soz konusu okullar yurt disi ise ayni durumdan bahsedemiyoruz.

  kemal sunal'in olumunden, aydin menderes'in felc olmasina, her gun karsilasilan yardim etmeye calisirken yuzlerce kisinin olumune, sakat kalmasina sebep olan kulaktan dolma bilgiler yerini daha bilimsel yontemlere birakiyor.

  yani dogruya dogru..yaninizda bilincini kaybetmis, kalbi durmus birine yardim edebilecek olmanin guveni de super bir his ayrica..
 • şirketlerde ilkyardım ekibine seçilen personele, özel kuruluşlar aracılığıyla eğitiminin verilmesine ve yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olanlara ilkyardımcı sertifikası verilmesine vesile olurlar.

  tabii eğitim-öğretim hayatı boyunca yıllarca çevre kolu olarak görev yapmış fakat bir dikili ağacı olmamış, senelerce kooperatif kolu olarak ve görev yapmış fakat kantinden içeri adımını atmamış biri olarak; ilkyardım ekibine yazılmayı kabul ederken her şey daha kolaydı.
 • kesinlikle insanların katılması gerektiğini düşündüğüm kurslar. nedenine gelince, bugün sinemada bir kız arkadaşım popcornun nefes borusuna kaçması sonucu az kalsın boğuluyordu. şu filmlerde gördüğüm arkadan bastırma hareketini yapmama rağmen çıkmadı bi allahın kuluda salonda yardım etmedi. allahtan salon dışındaki koltukların birinde mucizevi bir şekilde bayan bir doktor vardı ve o müdahale edip kurtardı. ilk yardım bilgim olsa doğru şekilde müdahale edip işi şansa bırakmayabilirdim. bu sebepten dolayı artık ilk yardım kurslarının farz olduğunu düşünüyorum.
 • şu anda var mı diye merak ettiğim ibb faaliyeti.
 • katıldığım ve başarılı olduğum kurs. gerçi çok gevşek ülkemizde ilkyardımcı kimliğimi 2 aydır yollamadılar.
  benim katıldığım kurs sınavda istenenden çok daha kapsamlıydı , sınavdan çakmak için gerizekalı olmak lazım lakin salonun yarısı yazılı sınavdan çaktı sınavdan.
 • gitmek istiyorum.. böyle olmaz ki bu iş..
  dün gece bir araç park ediyordu, kaydı gitti denize. şoför kadın zannettim, arabadan üç japon çıktı. kıyıdaki alkolik amcamla ambalaj köpüğü filan attım.. tutundular ama..

  artık rüya gerçek demeyeceğim. siz anlayın.
 • ilk yardım eğitimi almak isteyenler için:

  itfaiye daire başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan acil yardım ve cankurtarma müdürlüğümüz ilkyardım eğitim merkezinde istanbul halkına yönelik olarak ücretsiz ilkyardım eğitimleri verilmektedir. hafta içi ve haftasonu gurupları olarak organize edilen eğitimlerin sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir.

  ilkyardım eğitimlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak ve eğitim programımıza dahil olabilmek amacıyla aşağıdaki iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

  sağlıklı günler dileriz.

  acil yardım ve cankurtarma müdürlüğü
  ilkyardım eğitim merkezi

  telefon : 0212 455 32 00
 • kelle koltukta yaşadığımız bu ülkede önemi malum.. hayatta ne zaman ne olacağı hiç belli olmadığı için öğrenmekte ve gerektiğinde doğru şekilde uygulamakta fayda var.. en önemlisi bir insanı hayata tekrar tutundurmanın değeri ve mutluluğu paha biçilemez..
 • verilmesinin artılarının iyi analiz edilmesi gereken eğitimdir. aldığı 1 aylık ilkyardım eğitimin verdiği gereksiz özgüvenle, sünnetçi edasıyla yapılan müdahaleler çok daha kötü sonuçlara yol açabilir.