şükela:  tümü | bugün
 • nas'ın 1994 çıkışlı efsane albümü. bundan sonra çıkardığı hiçbir albüm bunun yanına yaklaşamamıştır hatta bu durum jay-z nin takeover şarkısında taşşak konusu olmuştur.

  1. the genesis
  2. n.y. state of mind
  3. life's a bitch
  4. the world is yours
  5. halftime
  6. memory lane
  7. one love
  8. one time for your mind
  9. represent
  10. it ain't hard to tell
 • 1994 tarihli ilk nas albümü. 2pac'ın henüz süperstar olmadığı, the notorious b.i.g.'nin ready to die'ı yapmadığı, wu-tang clan'in yeni yeni patladığı günler. 20 yaşını yeni bitirmiş veled-i-nas'ın "illmatic"inin rap tarihinin en iyi albümlerinden biri olacağını kim tahmin edebilirdi?

  mtv'nin tüm zamanların en iyi 2. hip hop albümü olarak gösterdiği "illmatic"in yapımcıları large professor, dj premier, pete rock ve q-tip. rap seviyorsanız ve bu albümü hala dinlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir.

  saygı duyulan rap müzik dergisi the source'un o dönemki editörü reginald c. dennis, 5 üzerinden 5 tam puan verdiği tek albüm olan "illmatic" hakkında şöyle konuşuyor:

  awarding records 5 mics – classic status – has always been, on some levels, troubling to me. i mean, we are not only saying that a particular piece of music is superior to everything that is out now, but it will be better than most things released in the future as well...i only gave one 5 under my watch and it went to nas's illmatic. it was the only time i ever broke the 'no 5' rule. jon shecter [co-founder of the source] had gotten his hands on the album like eight months before it was scheduled to drop...jon didn't let the tape out of his sight. not only that, but he constantly raved about it. everyday. he played it in the office about a million times and very early on began to lobby for this record to receive 5 mics...i told jon that we'd work all of that stuff out when it was time to review the album. but everyday, jon was like, "yo, this album is 5 mics — seriously, reg, 5 mics!"
  http://web.archive.org/…test-story-never-told/p.all

  40 dakikalık albüm şu şarkılardan oluşuyor

  1. the genesis
  2. n.y. state of mind
  3. life's a bitch
  4. the world is yours
  5. halftime
  6. memory lane sittin' in da park
  7. one love
  8. one time 4 your mind
  9. represent
  10. it ain't hard to tell
 • 90'ların muhtemelen en iyi hip hop albümü. içerdiği on şarkıdan altı tanesini falan tüm zamanların en iyi hip hop eserleri arasında kabul edebiliriz, kalanlar da iyidir gerçi. play'e bas, gerisine dokunma tadında, şaheser.
 • değil 90'ların, ömrü hayatım boyunca duyduğum en iyi rap albümüdür. şu an 41 yaşında olan nas 20 yaşında böyle bir şey yapabildiğine hala inanamıyordur bence.

  bu albüm sayesinde 2pac vs. biggie goygoylarından nas diyip sıyrıldım bu bile nas'a hayran olmam için bir sebeptir.
 • bugunlerde "buyukluk" ifade eden sifatlari kullanmak epey harcialem bir durum olsa da illmatic icin soylenebilecek tek sey gercekten sahane bir album olusudur. 1994 yili daha hip hop'un rap'e donusmedigi, rap'in de mainstream olmayip henuz amerikan populer kulturunu yonetmedigi, amerika'nin george bush muhafazakarligindan yeni kurtuldugu gunlerdir. album the genesis gibi harika bir giris ile baslar ve dj premier imzali ny state of mind ile devam eder. kisacasi sahanedir, bugun rap dinledigini soyleyen herkesin mutlaka dinlemesi gereken albumlerdendir.

  gune the genesis deyip baslamak isteyenler icin ise http://www.youtube.com/watch?v=txjj6qfsjjw
 • bu kitabenin,başyapıtın,tarihin en iyi rap albümünün en güzel özelliklerinden biri bu özelliklerinin son derece doğal gelişmesi ve eserin sahibi nas'ın bile ne kadar muhteşem bir şey yaptığından tam emin olmaması ve müzik tarihinin en masum albümlerinden biri olması bence.20 yaşında queensbridge denen kuzey amerikanın en büyük toplu konut muhitinden(3 mahalle 96 bina)çıkan biraz asosyal,biraz çevresine ayak uyduramayan bebek suratlı biri semtini ve fakirliği suçu son derece gerçekçi ve ülkemize uyarlayacak olursak metin kaçan,demirkubuzvari bir sanatsal nitelikle gözlemliyor işte bu albüm hip-hop'ı belki de müziği değiştirdi.enfestir enfess
 • dinlerken daha çok keyif aldığım albümler var belki ama "rap" kelimesinin tanımı, görseli, birinci cümle içinde kullanımı bu albümdür.
 • tarihin gelmiş geçmiş en iyi hip-hop albümü.