• birbiriyle bire bir örtüşen iki inanç.

    ikisinde de gerçekleşen tüm kötülükler belli bir kötülüğe yorulur. dinde şeytan yapmıştır, illuminaticilikte illuminati yapmıştır. deprem olur bina yıkılır, bina niye yıkıldı diye soracaklarına "şeytan yaptı yıkıldı, allah istedi yıkıldı." "illuminati yaptı." diye suçluyu tespit ederler.

    her ikisi de "allah olmadığını kanıtla" "illuminati'nin tüm dünyayı yönetmediğini kanıtla" modunda gezerler.

    birinde; üzerinde allah yazan domates, portakal, baklagil arayıp bulurlar ve "allah'ın varlığını kanıtlarlar"
    öbüründe; üçgen, piramid, göz ararlar ve bu bulunması çok zor(!) geometrik şekilleri bulduklarında "illuminatinin tüm dünyayı yönettiğini" kanıtlarlar.
  • yanlış olan ise bu iki inanç karşılaştırırken, illuminati olgusuna inanan bir kişi 2 yoldan inanabilir. ya dünyayı sadece politika ve para ile ele geçirdiler ve tek devlet için kasıyorlar. veya yine her şey aynı fakat inandıkları güç şeytan ve yaptıkları her şeyi onun adına yapıyor oluşları. şimdi çok anneye anlatır gibi anlattım ama demek istediğim anlaşılır umarım. yani iki inanç da birbirine benziyor değil, bir yerden sonra birbirleri ile bağlanıp beraber ilerliyorlar. yani şeytana tapma kısmına inanmayan biri sadece para babalarının elinde olan bir oyun gibi görürken, bir diğer illuminati inananı olayın şeytan ile bağlantısına inanıyor ise zaten inandığı dinin ona bahsettiği kötülükleri keşfediyor oluyor. hatta belki dine inanmıyor fakat şeytan ile işbirliği kısmı olabilir geliyor kişiye bir süre sonra diyelim. "daha önce ki peygamberler deccal den halklarına bahsetti ama ben onların hiç söylemediği bir şeyi söyleyeceğim deccal tek gözlüdür" gibi. tam olarak bu şekilde değil hz.muhammed'in cümlesi ama bu sonuca geliyor. şimdi dediğim gibi hem illuminati'ye hem de şeytan adına yapıldığına inanıyorsa biri, yaptığı araştırmalar bir yerden sonra mutlaka birleşiyor. yani zaten illuminati olgusu din ile iç içe geçmiş durumda. eğer illuminati'ye karşı bir fikir beyan edecekseniz, "bakın din ne kadar saçma ve illuminati de ne kadar saçma birbirlerine ne kadar benziyorlar" kafasında yapmayın bunu. bir inanç aşılıyor veya yobaz değilim. sadece kavramı algıladığını sanıp, çürütmeye çalışırken aslında kavramı anlamadığını gösteren çok insan var. karışmasın istedim.