şükela:  tümü | bugün
 • allah'ın sırlarına ait manevi bilgi.gayb ilmi

  cümle içinde kullanırsak ;

  "bu gelen ilm-i ledün sultanıdır"

  süleyman çelebi
 • hazret i hızır ın vakıf olduğu söylenilen bilgi. öyle ki onunla yaptığı yolculuklarda hazreti musa dahi çözememiş hızırın yaptıklarının hikmetini.
 • (bkz: ledun)
 • teosofi'nin bir dalı.
 • allah katında işlerin nasıl olduğu, nasıl yürüdüğü, hayat dengesinin onun tarafından ne şekilde ayarlandığından bahseden ilim türü.. şöyle bir deyiş içinde rastlamıştım ilk defa:
  "hak kulundan intikamın yine abd ile alır, bilmeyen ilm-i ledûni anı abd idmüş sanır"
  meali; allah kulundan intikamını yine kul ile alır, ledun ilmine sahip olmayan insan ise bunu kul yaptı zanneder.
 • ....
  bülbülün güledir feryadı, ünü
  zaya verme geçen saati günü
  okumak istersen ilm-i ledünü
  bir gerçekten destin tut da öyle gel.
  ....

  (bkz: erenler cemi)
  (bkz: dertli divani)
 • kelimenin tasavvuftaki anlamı, “gayb ilmi, ilahi sırlar keşfetme ilmi, marift” dir. yine tasavvufta, allah’ tan vasıtasız gelen bilgiye, ilhama ilmi-ledün denir. tasavvufta akıl ve nakil yolu ile edinilen bilgi vardır.

  ledün kelimesinin tasavvufi anlamı kur’ an’ın kehf suresinin 65’ inci ayetinden çıkarılmıştır. bu ayette “orada kullarımızdan birini bulmuşlardı ki, biz ona katımızdan bir rahmet verdik ve ona ilm-i ledün’ü öğrettik” buyurmaktadır.

  zahiri bilgilere göre hüküm veren, akıl ve nakil yoluyla öğrendiklerine göre, dünya ve kâinat, maddeler, insanlar hakkında konuşanın söyledikleri ile ilm-i ledün’e göre bilenin bilgileri arasında farklılık, hatta çelişki olabilir. fakat ilm-i ledün’ e göre bilen kimse için sözün doğrusu da ona aittir.

  mesela şah ismail hatayi den günümüze kadar uzanan ozanların deyişlerinde çok sık görülür. bunun en son örneğini ise fikret otyam’ ın kendi sesinden duymuştum. bir muhabbette aşık mahzuni şerif doğaçlama okuyacağı deyişe girmeden önce fikret otyam şöyle demiştir. “dinle ey insanoğlu bu duyduğun allahın sesidir”
 • kehf süresinde hz. musa ve hz. hızır (sanırım hz. yuşa da onlarla birlikteydi) ile ilgili kıssada bahsi geçen ilim. biz modern ötesi toplumların uyduruk fanileri için, bolca gizem içerdiğinden kelli, haliylen ilgi çekici bir mevzudur. ideal bir kaçış yolu olabilir (neden olmasın?) ama elbette ki bütün kaçışlar kendinedir, vesselam.

  tabii zahirden bihaber bedbaht kullar için bu ledün ilmi, mesela gandalf'in beyaz büyülerine benzeyecektir zannımca. önce beş vakit namaz kılmak gerek...

  bir de, abdülhakîm arvasi'nin emir sultan ile ilgili söylediği şu sözlere bakmak lazım: "emîr sultan hazretleri, ledünnî ilme sâhipti. bu ilim yetmiş iki derecedir. ilk derecesinde olan, bir ağaca bakınca yapraklarının sayısını, bir denize bakmakla damlalarının adedini, bir çöle bakınca kumlarının sayısını bilir."
 • yedi derya sohbetini bahri umman anlamaz
  ilmi ledün manasıdır ahmak olan anlamaz
  küntü kenzden ders okursun cahil ondan ne anlar
  gözü kör kulağı sağır bibaserler anlamaz
  (bkz: batınî nefesler)
 • olmuş lakabın ilm-i ledünnide rüsuhi
  irfan ile memduh-ı cihan hazret-i şarih.

  şeyh galip